От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте,

обмислям хоби идеята за направа на соларно зарядно, което да монтирам на терасата и да седи статично (източно изложение без пречки за светлината ), което да е свързано с външна батерия, която да е вече сложена вкъщи, а не на терасата.
Идеята ми е всеки ден по малко да се зарежда тази батерия и да я използвам през 2 дена да речем за зареждане на телефони.

Обмислям батерия с капацитет около 10 000 mah, която ще направя от батерия на лаптоп ( имам налична ), като просто купя кутийка с контролер и в нея поставя 18650 клетките от батерията на лаптопа. Капацитета е такъв, за да може грубо да зареди 2 пъти телефон от 4000-4100 mah.

Не съм особено запознат със соларните панели, но предполагам, че около 10w би трябвало да ми е достатъчно и да е съвместимо за външна употреба и излагане на дъжд. Предполагам, че единственото условие, което трябва да съобразя е изходното напрежение на панела - в моя случай трябва да е около 6 волта, нали така ? От там нататък контролера на външната батерия ще се грижи кога да спре зареждането ако не се лъжа. Колебая се между някой от следните модели:
- https://www.aliexpress.com/item/-/32856 ... 0.0.fp1hbM
- https://www.aliexpress.com/item/-/32855 ... 0.0.fp1hbM
Отворен съм и за други предложения, но е за предпочитане да имат DC/DC намаляваща напрежението платка и да не се занимавам с това.

Какво мислите за идеята и като цяло какви насоки бихте ми дали ?

Извинявам се ако раздела на темата не е най-точния.

Благодаря.
fox_vt - майстор
Какъв е смисъла батерията да е вкъщи и да не стои на юсб кабел ? Или искаш безплатно зареждане. Външна батерия щом тръгва от вкъщи и пак там ще се върне юсб зарядно е най добре. Ако ще се ползва далече от дома такава със соларна клетка. Има не много скъпи със вграден солар.
Явно не съм се изразил достатъчно добре.
Батерията ще седи вкъщи и ще е постоянно закачена към изхода на соларния панел, т.е ще се зарежда от него безплатно и постоянно.
Няма да я изнасям от вкъщи, като идеята е да бъде като устройство, което съхранява енергията.
Когато ми се наложи ще включвам USB устройство към изходите за зареждане от батерията :)
burkov - специалист
6 волтов солар и един диод трябва да свършат работа. Въпроса е колко дълго ще е трасето от солара до батерията.
Също така тия 10 вата за колко време ще заредят тази голяма батерия.
И аз така предполагам, че 6 волтов солар трябва да е. Диод мисля, че всички те имат, а и най-малкото управлението на батерията би трябвало също да има, защото входа за зареждане на батериите трябва да пропуска само в едната посока (за зареждане на самата батерия).
Има ли някаква формула за изчисление ? Може би P = UI ?
А иначе ако тези 10 вата солар успяват за 2 дена ( по 4-5 часа слънце на ден ) да заредят батерията, ще съм повече от доволен.
hidrazin - майстор
Gesh написа:
... т.е ще се зарежда от него безплатно и постоянно...
Друг път....
Една Li Ion батерия каато тази която само си мислиш че ще направиш, може да съхрани около 42 Wh енергия. (ако елементите са чисто нови)
Нормално животът на такива елементи е около 500 цикъла което е енергия около 20kWh (в най-идеалния случай, реално по-малко)
Тези 21kWh ако ги изконсумираш от енергото (ако си зареждаш телефона от контакта) струват около 4 лева и 20 стинки.
Ако зареждаш от панела ще ти излезе цена за киловат не по-малко от 1 лев на киловат.
Дори и в Австралия цената на тока не е толкова висока.
Демек ще си храниш тАлАфончето с един от най-скъпите тоци на света. И то без да съм включил в цената акумулаторите...
:partyman:
Хм разбирам, благодаря за разяснението.
Няма да обсъждаме цена на батериите, защото ги имам налични от 9 клетъчна батерия.
Кратка справка в wikipedia показва 1200 цикъла за Li-ion, а отделно и по-бавното зарежда (което ще е в този случай) ще увеличи живота на батерията.

А какво би било ако зареждам директно от солара ( Solar output: 6V 1300ma) ? Предполагам тези 1300ма няма да са реални и най-вероятно при 120% осветеност на панела :) ?

Все пак това е хоби занимавка и просто обмислям най-добрия вариант за комбинация на всичко :)
Lisko - майстор
Има 5 волтови ДеЦе-ДеЦе конвертори по Али-то, и пр. китайски сайтове точно за зареждане на телефони. Струват стинки. Може да зареждаш и директно, ама само по слънчевите часове ;-)

Броя зареждания и въобще живота на батерията са много витиевати неща. Зависи в различна степен и от температурата и от тока, а най-интересното е че и веднъж годишно да зареждаш/разреждаш, тя пак си старее и заминава постепенно.
Да, когато има слънце може директно, а през останалото време в батерията.
Соларите, които съм показал в 1вия пост, мисля че имат такъв DC/DC, защото дават директно 5/6в на изхода им.

Тема "Домашно соларно за външна батерия." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: