От мобилни телефони до цифрови камери
estorm - специалист
Модела е splx 800 намерих в youtube клип как ремонтират такъв
https://www.youtube.com/watch?v=B-mZ_qQKBGQ
Проблема е, че където съм е много кът откъм майстори още по малко желаещи да се занимават с подобни.
Ако може да ми помогнете да открия повредата ще съм много благодарен.
На вид е като нов -няма следи от греене, надути кондензатори въобще на око нищичко. Двете снимки са негови.
Свързвам захранването правилно и моментално светва червения заедно със зеления.
Някъде нещо окъсява или някой транзистор не е наред, но как да разбера е въпроса?

Прикачен файл

IMG_20180510_172633.jpg

Прикачен файл

IMG_20180510_172524.jpg
shadow__01 - майстор
За съжаление ще трябва да търсиш по "бавния" метод. Разпояваш транзисторите един по един и проверяваш дали за изправни. Сменяш електролитните кондензатори с качествени и ако пак не тръгва проверява резисторите да няма някой прекъснат или с променена стойност. Играчка си е, но ако имаш свободно време е идеалното занимание да го запълниш.
kosata - специалист
Задачата която си си поставил е непосилна според мен.Между впрочем бих започнал първо с импулсното ,дали работи и дава ли двуполярно на стъпалата и после се прехвърляй на усилвателя!
........Успех!!!
plamen6703 - майстор
estorm написа:
Проблема е, че където съм е много кът откъм майстори още по малко желаещи да се занимават с подобни.
Проблема е, че няма кой да плати цена за ремонт колкото е цената на тази мандавошка :wink: . Това го насочваш към казана за боклук и си купуваш друг усилвател.
Ще се намерят и такива да ти дават съвети как да го "ремонтираш", но повечето от съветниците ремонтират и разбират от електроника почти колкото теб, че някои от тях и по-малко :cool: :partyman:
estorm - специалист
Надявах се да има начин да намеря повредата само чрез замерване без разпояване.
Нормално ли е на изваден предпазител подвързан на BAT+ и Ground - да светва зеления светодиод при подаване на напрежение към REM+ ?
Ако в тоя момент сложа 15А предпазител преискрява и светва червения без да изгори предпазителя.
Какво прекъсва предпазителя?
DMN - майстор
estorm написа:
Надявах се да има начин да намеря повредата само чрез замерване без разпояване
Първо с късмет, а после пак близо до късмета с малко или много измервания(зависи от късмета и знанията) с подходящи уреди може да се открие проблема, който може и да не е само в един елемент.
Ако не си късметлия, вече си трябва разпояване и още повече знания :) .
estorm написа:
Нормално ли е на изваден предпазител подвързан на BAT+ и Ground - да светва зеления светодиод при подаване на напрежение към REM+ ?
Ако в тоя момент сложа 15А предпазител преискрява и светва червения без да изгори предпазителя.
Какво прекъсва предпазителя?
На този въпрос "може"(а дано, ама надали) да ти отговори "компетентно" човекът, който най-много се напъва и "разбира" от електроника тук(писалият преди твоя по-горен пост).
:partyman:
kozl - майстор
estorm написа:
Надявах се да има начин да намеря повредата само чрез замерване без разпояване.
Нормално ли е на изваден предпазител подвързан на BAT+ и Ground - да светва зеления светодиод при подаване на напрежение към REM+ ?
Ако в тоя момент сложа 15А предпазител преискрява и светва червения без да изгори предпазителя.
Какво прекъсва предпазителя?
Само с Надежда едва ли ще откриете повредата. Със замерване резултата може да е окончателен, но зависи от точносста и масата на замерващото съоръжение :lol:
Без да разпояваш може да премериш напрежение на захранването на крайните стъпала и тока през предпазителя.
И вероятно предпазителя е предвиден за DC-DC преобразуващата част от платката, а не за цялата.
А ти дори не знаеш какво означава индикацията на светодиодите. Не че аз знам, но потърси в нета ръководство за този модел. Поне до сега инфо за това няма в тази тема.
И не си представям каква помощ очакваш от форума. Аз бих поискал схема.
estorm - специалист
В нета потърсих, но нищо няма. Този е някаква добре изглеждаща отвън измислица. Купих го с бас каса и продавача ме излъга че са ок. Дано поне тубата работи. Аз го пробвах на колони. Предполагам ще си купя друг, но на този ще свалям и проверявам транзисторите един по един. Имам време само кажете от кои да започна? Т.е ако има такива за които се предполага, че са били по натоварени. На някои цвета на борда е различен, но дали е от греене?
Знаех си, че няма да е лесно но пък ще науча това онова.
Много благодаря на всички!

Прикачен файл

prim1.JPG
prim1.JPG (18.04 KиБ) Видяна 1944 пъти

Прикачен файл

prim2.JPG
prim2.JPG (25.43 KиБ) Видяна 1944 пъти

Прикачен файл

prim3.JPG
prim3.JPG (35.48 KиБ) Видяна 1944 пъти
gogo7777 - майстор
Тези двата в ляво не са транзистори, а двойни Шотки диоди с общ анод и общ катод.
estorm - специалист
Имам за проверка
FQP50N06 -4бр.
TIP41C -4бр.
TIP42C -4бр.
И двата които колегата отбелза двойни шотки
FR1003A
FR1003C

Ако може да ми обясните кое как да проверявам за да съм наясно че работи.
Или да купя просто нови и да ги сменя всичките макар,че тия шотки
нещо не ги намирам засега в мрежата ни. Е поне ще е ясно там ли е или не проблема :-D

Тема "Помощ за усилвател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: