От мобилни телефони до цифрови камери
kabel96 - специалист
нед авг 19, 2018 11:42 amtzetz009 написа:
нед авг 19, 2018 11:23 amkabel96 написа:
съб авг 18, 2018 11:04 pmfox_vt написа:
Единствено не ми стана ясно след като се изключи захранването на моторчето после как разбира че няма материал за да го пусне пак :?
Електроника го пуска постоянно да проверява дали не е свободно вече.
Спирал съм с пръст перката на подобен датчик , мАтора ( всъщност редуктора )вътре се чува , че продължава да върти .

:partyman: :partyman: :partyman:
По старите са така,новите са със стъпков мотор.
lov - майстор
Колегите са ти отговорили принципа на работа на тези датчици. Има различни модели на едните двигателчето върти постоянно на други има таймер и проверява от време на време дали е паднало нивото. Но всиките имат предпазен съединител. Така че не е опасно ако заклещи.
Опитвал съм се да правя разни опити да сменя такъв с нещо друго, но това се оказа единственото безотказно работещо и не го бърка дали е талаш чипс дори и пясък ако ще и да е мокър.
Снимката е от бункера захранваш брикет машина. :) През нея върви почти всичкия технологичен отпадък когато е в повече и котела не може да насмогва. :) Тоест прахоляка от аспирацията но също така талаш и ситен чипс.
fox_vt - майстор
Тъй де ама в линка изрично казаха че влагата е недопустима за този вид датчици. Реално мокрото дърво се лепи зверски и като изсъхне става бетон.
AAsat - специалист
За следене на ниво на насипни товари се ползуват и вибрационни датчици - http://www.vidaavtomatika.com/a1_vibrac ... &width=980 . Принципно би трябвало да се самопочистват - вибрацията да не позволява на материала да се лепи по повърхността на датчика. Колко струват и дали в случая ще вършат работа не мога да кажа.
Относно първоначалната идея със следене на тока - принципно това си е датчик като този с перката, но в по-голям мащаб. Бъркалката все едно е перката и така нататък с аналогиите. Измерването на тока на мотора, изобразяването на стойността му на индикатор и получаването на някакъв изходен сигнал при някакво зададено превишаване по скоро не е голям проблем да се направи. Вероятно по-сериозния проблем ще е дали има повторяемост в процесите. Дали при различните материали, с които се пълни бункера натоварването и съответно тока ще са сходни или ще трябва постоянни донастройки.
Вероятно трябва да се направят по-точни измервания за да се види заслужава ли си да се работи в тая насока, или трябва да се избере подходящ датчик за ниво. И двата начина ще си имат техните предимства и недостатъци.
lov - майстор
нед авг 19, 2018 11:32 pmfox_vt написа:
Тъй де ама в линка изрично казаха че влагата е недопустима за този вид датчици. Реално мокрото дърво се лепи зверски и като изсъхне става бетон.
Ама аз ти пуснах първия попаднал ми линк на български. Отделно на тази лигава пластмаса много трудно ще се залепи нещо. Отделно моторчето не е никак слабо и си върти при по малко ниво и бърка материяла и ще се самопочиства. Да поясня пак има с различни видове перки дължини на осите и двигатели.
А чак пък толкова мокро в такава линия че да става на бетон не съм виждал. Нещо яко те хвърлят на върбата.
fox_vt - майстор
В този бункер с влага около 60% след изсъхване там където не стига бъркалката после с лопатата зор се маха. Иначе не само това е проблема а и къде да се сложи датчика че да не пречи на бъркалката. Реално AAsat е прав,най добре е да се следи тока защото при различна влажност и едрина на материала максималния ток се достига при различен обем. Не е толкова важно бункера да е винаги пълен до определено ниво а да се пази бъркалката и механиката и ,верига мотор и самата бъркалка. Дълга е 2,80м и един път вече късахме такава със по як редуктор на друг бункер. Затова този слаб мотор и редуктор гледаме да ги караме на лимита на мотора за да е сигурно че няма да има механични проблеми. Затова общо взето се доверявам на амперметър като датчик а не на датчик ниво защото вероятноста от претоварване скача драстично. Но не мога да измисля как да съчетая ампермер със реле. Очевидно като изключим ардуино остава токово реле с комбинация панелен ампермер за визуална настройка и контрол.
fox_vt - майстор
По скоро нещо такова
http://www.gineers.com/bg/products_indu ... am4080.php
Незнам защо но не мога да намеря нищо подобно и да не искат майка си и баща си. Пратих запитване към едни за едно такова.
nikolov333 - майстор
Второто от горните ми линкове изглежда подобно, но не е налично..

Тема "Малко размисли за токово управляемо реле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: