От мобилни телефони до цифрови камери
Gamma - специалист
В тоалетната и коридора имам датчици за движение, които палят лампите там. Преди около месец и двата започнаха да НЕ гасят - минаваш и светва, но се е случвало по цяла вечер осветлението да не се гаси. При следващо минаване светват лампите и се гасят нормално. :? В момента тоалетната свети постоянно. Тъпото е, че махнах ключовете и лампите се управляват единствено от датчиците.
Някой да ме насочи какво да им ремонтирам?
Предполагам, че или тримерите за нагласяне на времето са се зацапали, или някой кондензатор е изсъхнал. :?

Датчиците са тези:
Изображение
shadow__01 - майстор
Работата е ясна. Отваряш датчика и сменяш кондензатора последователно на захранването. Също и филтриращия електролитен след греца. Успех!
Последна промяна от shadow__01 на вт юни 17, 2014 9:42 pm, променено общо 1 път.
ditronix - специалист
Точно! И сменяш не с какво да е,а с такъв за 275-300V AC! И капацитетът може да се вдигне стъпало нагоре-например вместо 220nF на 330nF. В 90% от случаите това е лекът!
mironcho - специалист
Здравей,
във входа имаме наредени около 30 такива датчика. От известно време 3 правят подобен проблем и се наложи да легнат на операционната маса. Ето накратко от вчерашния ремонт:
Още с отварянето се видя издут кондензатор 470u/25V. Освен него смених и двата жълти кондензатора - реших да се презастраховам защото са за напрежение 275- 250~ и не им вярвам. Не съм пипал нищо друго преди час ги монтирах обратно на мястото им.
Ремонта излезе около 1лв за части. И още нещо, презапоих кабелите, защото при заголването част от нишките са били прекъснати и стърчаха.
mironcho - специалист
Ето няколко снимки от операцията

Прикачен файл

DSC01672.JPG Главния заподозрян - кондензатора до релето

Прикачен файл

DSC01675.JPG Кабелите (горе) преди презапояването. Кондензаторите са сменени вече.

Прикачен файл

DSC01674.JPG След ремонта, платката е закрепена вече към корпуса
mironcho - специалист
Тези дни още един датчик мина през ремонт. Обаче реши да прави номера - докато съм работил вероятно съм натиснал стабилизатора U1 и спойките на два от изводите му просто се бяха откъртили. Презапоих го, заедно с още няколко други елемента - на китайцете им се досвидял припоя.
zdravcho - специалист
shadow__01 написа:
Работата е ясна. Отваряш датчика и сменяш кондензатора последователно на захранването. Също и филтриращия електролитен след греца. Успех!
shadow__01 имаш предвид кондензатора който Е част от захранването - нещо от порядъка на 330nF/400V/630V? Да ама не - и него смених, и де що имаше филтърни кондензатори и операционния усилвател и нищо. Сензора продължава да се включва и изключва по свое усмотрение, но не и така както се предполага да работи. Останалите чаркове са съпротивления и керамични кондензаторчета, и диоди които съм проверил един по един - всичките изправни. Някакви други идеи? То е ясно, че ще се взема нов сензор май - прекалено много време му отделих без резултат..
mironcho - специалист
:? сигурно си го направил, ама вземи провери потенциометрите - може да прекъсва или шуми този за осветеността. ...или пък студена спойка.
shadow__01 - майстор
zdravcho написа:
Някакви други идеи?
Може да провериш транзистора на релето
Съвета на колегата също е много верен. Спойките на тези датчици фабрично за некачествени. Друг е въпроса колко лесно се отлепват пистите от платката дори без да искаш.
sstefanov - майстор
Да не би да ти залепва релето?
Виждал съм доста такива.

Тема "Датчик за движение - не изгася лампите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: