• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
spokomen - специалист
Здравейте:)
Преди време си купих такъв:
http://www.mmotors.bg/bg/products/%D0%9 ... D0%BA.html
вентилатор.
От около 2 месеца започна да включва трудно. Наложи се да поставя по силно осветление в банята, но това реши проблема временно. Нямам схема за да видя какъв датчик е използван за светлина - предполагам някакъв фоторезистор, но изобщо не съм сигурен дали е резистор или транзистор. Външно няма регулатор на чувствителност. Ако някой е имал подобен проблем със същия модел вентилатор или има схема, ще бъда благодарен да сподели.
iliya_i - майстор
Виж дали не е прашасал.
spokomen - специалист
пет дек 07, 2018 1:15 pmiliya_i написа:
Виж дали не е прашасал.
Не е прашясал. Почистен е, смазани са лагерчетата.......:)
spokomen - специалист
пет дек 07, 2018 5:07 pmiliya_i написа:
A датчика видя ли?
В какъв смисъл да съм го видял?
Чисто физически всичко си е ОК.
Явно нещо е променило параметри, защото включва много трудно - не му достига осветеност.
Преди включваше и на съвсем слаба светлина, а сега трябва да светна директно към датчика.
Не ми се разглобява без да имам предварително схема на управлението, защото за да стигна до него трябва освен да сваля вентилатора, да го разпарчетосам - пласмасата на една страна - мотора с перката на друга и да стигна до платчицата, която на всичко отгоре май е залята - не мога да видя точно.
Мислех си, ако някой е разглобявал и има схема или знае какъв е датчика - просто да срежа крайчетата и да заппоя нов датчик без да се налага да бастисвам всичко, без да е сигурно че ще стигна до платката и тя ще остане читава.
Andri01 - майстор
И това не е гаранция . При някой може да се е сгяфил датчика,при тебе-платката. Аз бих го отворил и снел схемата от място/ако е възможно/ и после ще се мисли. При мене вентилатора в банята се задейства при пускането на топлата вода на смесителната батерия и работи 10 мин. след спирането и.
iliya_i - майстор
пет дек 07, 2018 5:26 pmspokomen написа:
пет дек 07, 2018 5:07 pmiliya_i написа:
A датчика видя ли?
В какъв смисъл да съм го видял?
Чисто физически всичко си е ОК.
Явно нещо е променило параметри, защото включва много трудно - не му достига осветеност.
Преди включваше и на съвсем слаба светлина, а сега трябва да светна директно към датчика.
Не ми се разглобява без да имам предварително схема на управлението, защото за да стигна до него трябва освен да сваля вентилатора, да го разпарчетосам - пласмасата на една страна - мотора с перката на друга и да стигна до платчицата, която на всичко отгоре май е залята - не мога да видя точно.
Мислех си, ако някой е разглобявал и има схема или знае какъв е датчика - просто да срежа крайчетата и да заппоя нов датчик без да се налага да бастисвам всичко, без да е сигурно че ще стигна до платката и тя ще остане читава.
Как в какъв смисъл?
Ами в най-простия смисъл.
Зацапал се е отпред и до датчика стига по-малко светлина. Увеличил си светлината и отново е ОК. Зацапал се е още и пак става проблем.
Изчисти ли добре, там от където светлината трябва да стига до самият датчик, бил той фоторезистор, фототранзистор, фото диод или там каквото ще фото-нещо да е?
DMN - майстор
spokomen написа:
Преди включваше и на съвсем слаба светлина, а сега трябва да светна директно към датчика.
Да си сменял вида на лампите, имам предвид от такива с жичка на такива със светодиодни?(питам просто за "протокола" :) )
spokomen написа:
Нямам схема за да видя какъв датчик е използван за светлина -
Не е зле първо да се определи вида на датчика.
Andri01 написа:
При мене вентилатора в банята се задейства при пускането на топлата вода на смесителната батерия и работи 10 мин. след спирането и.
При теб сигурно вентилатора е с датчик за влажност?
:partyman:
Andri01 - майстор
Не,с датчик по температура. Система е DIY :)
spokomen - специалист
:)
Абе момчета, лаик съм, ама не съм идиот все пак:)
Първата ми работа бе да почистя тази част от датчика която е на предния панел.
Всичко е чисто, обезпрашено и т.н.
Интересен е въпроса с вида на осветлението. Осветлението е LED с цветова температура 6000 К. По принцип датчика явно не беше за тази дължина на вълната и се наложи да монтирам една малка крушка с нажежаема жичка на подходящо място за да включва вентилатора. Точно тази крушка подмених с малко по мощна, когато започна да не включва, но това реши проблема временно. Или има нещо с датчика, или някой кондензатор на платката е поизсъхнал. Лошото е, че с цел предпазване от влагата - баня е все пак, производителя е залял платката предполагам със силикон и я е "увил" в някаква обвивка, така че , без да я разпарчетосам, не мога да сваля схемата. Затова си мислех, че ако някой се е сблъсквал с подобен проблем на такъв вентилатор, може да знае какъв е датчика и евентуално схемата и дали не може да се подмени датчика без да се съсипва платката, или пък ако е фоторезистор, дали не може със запояване на някакъв паралелен на него резистор да се вдигне чувствителността> Най простия вариант би бил да се откажа от управлението и да вържа моторчето директно към ключа, ама това е последния вариант:)
  • 1
  • 2

Тема "Схема на управление на вентилатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: