От мобилни телефони до цифрови камери
Vectra - специалист
Привет колеги :-)
Мисля да си правя автоматика, която да включва помпа от кладенец, която да пълни резервоар на повърхността.
Причините са три:
1: малък дебит на кладенеца
2: темпериране на поливащата вода.
3. имам изградена автоматика, ползваща водата от резервоара, за поливане на градината

Търся идеи за изработване на датчик за нивото на кладенеца. Ще се ползва микроконтролер, така че датчика може да е аналогов или цифров.
Отворен съм и към други идеи по въпроса...
Благодаря
:-)
ben84 - специалист
https://www.proton-bg.com/Default.asp?m ... leID=11097


Друга възможност е с краен изключвател, връв и поплавък.
:partyman:
lov - майстор
Още по евтино и надеждно нивомер от пералня. Или както му викат пресостат. Има си готови две нива които лесно могат да се мръднат малко. И ти трябва само едно реле или контакторче.
Тествано многократно дори в промишлени условия в миналото кога за такава електроника само можеше да се мечтае.
Инженер Ганев - напреднал
Един от простите и ефтини методи за датчик на ниво на вода е чрез токов сигнал.
Пуска се изолирана жица, оголена в края, в резервоара (кладенеца), по която се подава
напрежение около 10V-АС от трансформатор спрямо маса (земя). Когото нивото на водата
достигне края на жицата протича слаб ток, който може лесно (чрез електронна схема) да се превърне
в релеен изходен сигнал, и от там - към контролера. Колкото нива искаш да следиш - толкова жици трябва да пуснеш.
Ако искаш да имаш аналогов сигнал за нивото на водата - има ги такива датчици, например тези:
https://www.apgsensors.com/sites/defaul ... PT-500.pdf
Струва от порядъка на САМО 450 долара :?
wanderer - специалист
аз съм с нещо подобно, но не съм навътре в електрониката, и платката ми я прави приятел. следя горно/долно ниво на кладенеца, а на същия принцип и на бидона. водата ми е малко, и юли - август бидон от 1м3 го пълни на 2, понякога и на 3 пъти. имам ключове които шунтират при желание сигналите от кладенеца или бидона, също и ключ чрез който се изключва автоматиката за управление и се използва дистанционно радиосигнал, което пък никога не ми се е налагало да ползвам. не съм направил осигуровка само ако помпата "изтърве" да изключва системата, но все ме намързява..
Andri01 - майстор
В "Елимекс" има готови платки за тази цел. Цена-5-6лв!
Vectra - специалист
Благодаря на всички за отговорите. :-)
Мислех си за нещо по-точно, ама явно ще е доста по-сложно, а и честно казано сякаш няма смисъл. 3-4 сонди през 50см (кладенеца дига макс 2м) са ми напълно достатъчни, а и по-простото е по-надеждно. Действам с токови датчици :cool:
preslav - майстор
Ако ти се занимава можеш и сам да си направиш с рид-ампули и поплавък с магнит. В конструирането на електронни схеми ме няма, но мисля, че не е сложно да се копира готова схема. Логиката на управление е проста - горната ампула задейства помпата, долната я изключва до получаване на сигнал от горната, че пак имаш ниво.
kabel96 - специалист
аз съм с това
https://www.aliexpress.com/item/4-20MA- ... 2e0e47eGiQ
щях да си играя през 485 да го вкарам в нета ама пусти мързел
Andri01 - майстор
Освен "рид-контакти" ще трябва и реле/контактор/. Същото ще се самозадържа при включване от горния рид-контакт и изключва от долния. долния трябва да бъде НЗ или превключващ т.е. с 3 извода. :) :partyman:
П.С.: За нещо подобно съм ползвал готова платка "контрол на ниво" от "Елимекс" с релеен изход.

Тема "Нивомер на кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: