От мобилни телефони до цифрови камери
silvermax - помощник
Здравейте, планирах да ползвам тази защита за 2 броя последователно свързани литиево-йонни батерии. Схемата работи, но когато през нея мине ток от порядъка на над 1 ампер, се изключва автоматично,а ми трябва да държи поне до 4 ампера. Чудя се кой компонент се претоварва и възможно ли е да се преправи схемата?

Прикачен файл

LOW_VOLTAGE_3.jpg
LOW_VOLTAGE_3.jpg (33.13 KиБ) Видяна 1781 пъти
petromaniq66 - специалист
И защо точно тази измислена схема избра, а не схемата с DW01(има го във всяка литий-йон) ? Тя си е специализирана за тази цел без там тримери, бутони и ала-бала. Освен това защита трябва да има на всеки елемент.
silvermax - помощник
трябва ми схема която не изключва на 2.5 или 3 волта. Тримера е премахнат от схемата, а като цяло я избрах, защото ми харесва това, че мога да си избера "здравословен" долен праг на разряд, а това беше единствената такава, която успях да намеря (която не вкючва програмиране на чипове) и затова направих компромис с бутона
DMN - майстор
silvermax написа:
Схемата работи, но когато през нея мине ток от порядъка на над 1 ампер, се изключва автоматично,
Ами най-вероятно при над 1А ток напрежението на изхода пада под зададения праг и затова изключва.
Защо си махнал тримера? Нали от него би трябвало да се прави точно такава настройка?
kozl - майстор
А колко е напрежението в-у батериите когато изключва схемата и колко на изхода?
Ако има разлика, причината требе да е в мосфета IRF520 :?
И дали причината за недостатъчния ток не е в батериите?
silvermax - помощник
устройството щях да ползвам в портативна колонка, и съм махнал тримера от съображение за място, а освен това ползването на тримери при устройства с големи вибрации ме притеснява. Оставил съм единствено делителя на напрежение със стойности от 5,6 ком и 3 ком, при което схемата изключва при 7.16 волта или 3.58 на клетка. Мосфета също е променен, поради високия rds на irf-то. Ползва се STP75..нещо си. А относно разряда на батериите.. ами в момента ми дават общо напрежение от 7.40 волта, знам че са разредени, но са 3 амперови и не се разреждат толкова бързо.Също така, схемата се изключва след едно определено положение на потенциометъра на усилвателя, преди него си свири без проблем, а когато байпасна защитата - яко гърч и няма проблем.
alien - специалист
усилвателя е силно променлив товар
ти може да мериш с мултицета средно 1А но той реално да вдига 10А за кратко време
където батериите може да ти клякат повече от колкото очакваш
също така някои мосфети имат значително съпротивление при ниско напрежение на гейта
трябва да разбереш кой точно е проблема

например 1 батерия от 2 елемента последователно и установяваш къде изключва, после слагаш 2 или 3 батерии в паралел от по 2 елемента и пак проверяваш къде изключва
ако няма подобрение същото може да направиш с мосфета - 1 брой и после 2 в паралел

след като установиш проблема тогава ще се мисли за решение
silvermax - помощник
ок, ще поекспериментирам, но да разбирам, че проблема е или в мосфета или в батериите?
petromaniq66 - специалист
Мосфета е с голямо съпротивление 0,27 Ом. Трябва ти 0.025. Сметни си спада на напрежение при товара който искаш :?
Nimi - специалист
Аз бих сложил един кондензатор на изхода но явно мястото е кът. Би могъл и в усилвателя да се сложи ако има място.

Тема "Въпрос относно защита от ниско напрежение (батерии)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: