От мобилни телефони до цифрови камери
Zidarov - напреднал
Здравейте,
Занимавам се ремонт на телевизори като хоби.
Имам телевизор за занимание SONY KDL-32EX421 с изгорял Main board 1-883-753-32/I1819990B.
Точно този борд не го намирам.
Намерих няколко борда, но са 1-883-753-32/Y2009380A за SONY KDL-40EX720.
Четох в нета, че бордовете са едни и същи, но софтуера им е различен, тъй като единия управлява 32", другия 40".
Въпросът ми е? Заменими ли са и ако да, трябва ли да тегля софтуер и да го инсталирам. Възможно ли е?
Предварително благодаря!
Приятен ден
plamen6703 - майстор
По каква причина не може да ремонтираш оригиналния main board, неизгодно заради много дефектирали елементи или просто не можеш да откриеш дефекта?
Може да направиш замяната, ще трябва да измериш напрежението на светодионата подсветка и да го коригираш, след това ще трябва да се смени софтуера, ако си го правил е лесно, ако не си го правил може да ти отнеме доста време, а резултата да е уклончив :wink:
Хубаво е, че е хоби, носи ти удовлетворение, надявам се и резултата да е работещ телевизор!
Успех! :partyman: :partyman:
Zidarov - напреднал
Благодаря за отговора,
След включване имам 3,3V до Main boarda. Според мануала ако имам 3.3V на 10 пин на Maina, борда се сменя. В Youtube също това съветват. Иначе с удоволствие ще продължа да го човъркам ако има някаква надежда за оправяне.
Иначе не съм правил подобна гимнастика с замяна на бордове, но нали е хоби буди интерес.
Благодаря още веднъж и ще се радвам ако ме посъветвате дали е възможен ремонта на моя борд.
plamen6703 - майстор
При такива ремонти винаги първо се "претегля" дали си заслужава ремонта. Това е над 10 годишен телевизор, които работещ струва /ако има мющерии/ около 150 лв. За развиване на хобито е по-интересно да преработиш "main board"-а :) !
Zidarov - напреднал
Благодаря за куража,
Ще продължа да ровя в моя борд още няколко дни, а през това време ще си търся борд на разумна цена. Според вас ако имам 3,3v на майна, има ли надежда за за този борд?
plamen6703 - майстор
При теб не е само кураж, видях в предни постове, че имаш знания. Има смисъл да търсиш повредата в твоя "борд", въпроса е с какво разполагаш като оборудване за ремонт :) Ако ще купуваш друг "борд" гледай да е оригинален, не давай повече от 50 лв и то от любов към "спорта", нека си го държи, който иска повече. :partyman:
Zidarov - напреднал
Привет на всички,
След снощното копаене по борда, установих две неща
1. 3.3V достига до следния чип MM3404A12URE на Main board, който трябва да подаде 1,8V след ON/OFF. Не реагира. Подадох външно 1,8V, но никакъв резултат.
2. Ако замеря съпротивлението между 10 пин на main borda и маса, замервам 17,8 ома, което според мен не е нормално, но ако пуска 3.3V от външен, напрежението си остава 3.3В. н е се сетих да за замеря каква е консумацията на ток.
Продължавам да го ровя.
Разполагам само с поялна станция и мултицет.
Ако някой има горепосочения борд на разумна цена нека ми пише. Аз намерих този борд
https://bazar.bg/obiava-20964383/main-b ... 883-753-32, но е скъп и буксата за лентовия кабел е запоена по напред.
Приятен ден
plamen6703 - майстор
Провери каква е консумацията, предполагам схема имаш, не давай толкова много пари за нещо, което не знаеш дори да ли работи! Хубаво е да имаш и да можеш да работиш с осцилоскоп, но с каквото имаш пробвай, дано се справиш! :partyman:
Zidarov - напреднал
Схема иман и по нея проследявам къде отива 3.3V и търся къде може да е проблема.
Приятна събота и неделя.

Тема "Main board 1-883-753-32 - замяна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: