От мобилни телефони до цифрови камери
silvermax - помощник
така, това което направих е следното: заредих батериите до 8.4 волта. После пуснах синосоидна честота от 50 херца през усилвателя. Измерванията с мултицета показват, че защитата изключва при ток от 1 ампер. При байпас на защитата, измервам 3.5 ампера товар преди усилвателя или говорителите да почнат да клипват. Максимален ток при потенциометъра до край - 4.7 ампера.

Както казах мосфета е сменен с stp75. В даташийта му пише, че има rds от 0.011 ома при 10 волта и 40 ампера. Така, че не смятам че rds e проблем, мосфета дори не загрява.

Също така - 3.5 ампера са си малко над 1C за тези батерии и не приемам, че напрежението им може да пада рязко от 4.2 на клетка до 3.6.
До колкото и усилвателя да е силно променлив товар, общия максимален товар с говорители и усилвател не надхвърля 40 вата, което на номинален волтаж от 7.4 волта дава 5.4 ампера ток, но измерванията (не твърдя че са направени правилно) показват, че дори и той е недостижим.

Относно кондензатора - бих могъл да пробвам, но не вярвам че той може да даде 2 ампера запас, особено при продължителна висока консумация?
tzetz009 - специалист
Промени си делителя пак . Този праг от 3,58 V на клетка е доста висок . То и аз си пазя батериите и ги зареждам максимум до 4,15V като са на зарядното и като ги "откача" слизат на около 4,05 V , ама ти съвсем се престараваш !

:partyman: :partyman: :partyman:
DMN - майстор
silvermax написа:
После пуснах синосоидна честота от 50 херца през усилвателя. Измерванията с мултицета показват, че защитата изключва при ток от 1 ампер.
Колко е напрежението на изхода на схемата при ток 1А?
Колко е напрежението директно на батериите като ги натовариш с 3.5А?
Измери и пада на напрежение върху мосфета дрейн-сорс при 1А ток( там където е бутонът).
Аз също те съветвам да си промениш настройките на делителя и да видиш дали ще има промяна - смъкни още напрежението.
:partyman:
tzetz009 - специалист
[/quote]
Колко е напрежението на изхода на схемата при ток 1А?
Колко е напрежението директно на батериите като ги натовариш с 3.5А?.....
:partyman:
[/quote]

:-D Ама стига вече с тия неприлични въпроси ! Човека има само ЕДИН мултицет ! Кое да измерва по напред ! :-D

:partyman: :partyman: :partyman:
DMN - майстор
:-D Вярно де, ама нали той казва, че подава постоянен сигнал на усилвателя. Първо ще измери тока и няма да бута потенциометъра на усилването, а после при същите условия ще измери вече напрежението на батериите :roll: .
:partyman:
hidrazin - майстор
съб фев 16, 2019 1:28 pmsilvermax написа:
...Измерванията с мултицета показват, че защитата изключва при ток от 1 ампер...
Въпросната осакатена схема взета от един RC форум пълен със шушляци НЯМА следене на тока, няма ограничение или защита по ток.
В тази посока на мисли остават няколко посоки за размисъл:
1.Неправилно зададено напрежение от тримера който безразсъдно си махнал.
2."Клякане" напрежението на акумулатора което ти така и не си измерил колко е при ток 1А и нагоре.
3.Неподходящ MOSFET за толкова ниски напрежение за седене.
4.Липсата (някой "умен" е решил че може без него) на кондензатор между R и А на TL431 по твоята схема.
Тоя TL431 си е компаратор и самата схема работи без "възстановяване".
Демек дори краткотраен, минимален пик (преходни процеси, кратки пикове на товара...) на напрежението ще изключи товара.
Слага се кондензатор между R и А на TL431 по твоята схема със стойност от 0,1 до 1,0 микро който да отсвири тези пикове.
Ся не ми се чертае ама мисля че разбра де да турнеш кондензоро....
Другото за неподходящия MOSFET. Тоя irf520, твоя "STP75..нещо си" не са най-подходящите.
С тях мое да работи, ама мое и да не работи като хората щото искат за Total Gate Charge над 6-7-8 волта.
За да работи стабилно схемата е силно препоръчително използването на logic level mosfet при които е необходимо макс 5 волта.
ПРЕПОРЪКИ:
1.Измери напрежението на акумулатора под товар 1А и нагоре преди да изключи.
Най-добре е да е гледа какво става с осцилоскоп.
2.Сложи тоя кондензатор за който писах по-горе и пробвай с 2-3-4 различни капацитета в интервал 0,1-1,0 микро.
3.Ако не е от батерията и кондензатора не помогне, смени MOSFET-а с подходящ.
Но първо провери за греши по изпълнението или дефектни елементи (без значение дали са нови)...
Успех!
:partyman:
silvermax - помощник
Напрежение на батериите при ток 3.5А (може и повече да е бил, просто усилих до клип) - 7.62, 7.90 без товар
Напрежениие преди изключване на схемата (въртя много бавно потенциометъра) - на батериите 7,62 (поразредиха се малко докато измеря), след схемата 7,51. Без товар: на батериите 7,84, след схемата 7,82. Вметвам, че мосфета си е буквално студен при теста. Не съм сигурен как да измеря пада в напрежението при бутона. С мултицета там ми дава 0 волта.
Делителя на напрежение тествах с едно зарядно с LM317, което има тример. С това зарядно схемата изключваше под 7.18 волта
И накравя: да, взех схемата от този форум, и тя е там именно защото е опростена и е достъпна за уменията на повечето любители на електрониката (като мен). Така, че учтиво ще помоля да запазим добрия тон. Благодаря. Ще пробвам с кондера и ще пиша пак. :partyman:
hidrazin - майстор
Щом транзистора е студен няма какво да му измерваш пада - добре е.
Иначе се измерва с миливолтметър или режим "миливолт" (ако уреда позволява) - при 3,5А ще е под 0,1V.
Схемата не е опростена а осакатена.
Това да махнеш елементи в схема щото някой не можел да запои още 2-3 чарка,
е нещо като млад шофьор да си извади 1-2 от буталата на колта щото още не мое да кара като хората...
:partyman:
silvermax - помощник
ми не стана човек, понеже имах някакви по 100 нано фарада, първо намотах един за друг 4 в паралел и ги вързах към R и A паралелно - така трябва нали? после 6.. няма никаква разлика. Кажи какво трябва да и се направи на тая схема, че да стане като хората, то за 2-3 неща не е проблем, а и за повече да е, че вече ми писна. Че съм обърнал интернета да търся нещо дето не изключва на 2.5 волта и не намирам нищо дето да не иска ардоино
DMN - майстор
Според мен напрежението гейт-сорс на мосфета не е достатъчно при по-голям ток в твоя случай, а точно това напрежение отпушва мосфета.
Примерно казано - ако при ток 1А напрежението гейт-сорс е 4V и мосфета е напълно отпушен, то при ток 3А и пак 4V гейт-сорс, мосфета може вече да не е напълно отпушен, а се нуждае примерно от 5V гейт-сорс за да се отпуши напълно.
Преди малко се заиграх с един мосфет от друга схема и видях, че го има точно този момент, гледах го на осцилоскоп.
Аз затова те накарах да измериш пада на напрежение дрейн-сорс, в един момент той стръмно се увеличава именно заради по-горните причини. А като се увеличи пада в мосфета изходното напрежение на схемата спада под зададеното и изключва.
Не съм специалист по електроника, така че може и да греша за някои неща, но мисля, че там някъде е зайчето.
:partyman:

Тема "Въпрос относно защита от ниско напрежение (батерии)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: