От мобилни телефони до цифрови камери
325 - помощник
Здравейте, някой има ли под ръка някаква схема за плавно включване на 1 св.диод при затъмнявяне на околната среда? Нужно ми е възможно най-простата и миниатюрна схема. имам захранване от 3.3 В / 3.7 В / 12 В
DMN - майстор
Ето няколко примерни схеми под ръка, на които вместо релето може да свържеш светодиод и може би ще се получи "плавният" ефект, който търсиш(на последната схема, не чак толкова). Все пак на светодиода според зависи трябва да се сложи и подходящ резистор за ограничаване на макс. ток. На схемите има кратко описание на англ., кое как...
Прикачен файл:
2019-05-14_213210.png
2019-05-14_213210.png (53.58 KиБ) Видяна 1219 пъти
Прикачен файл:
2019-05-14_213243.png
2019-05-14_213243.png (66.28 KиБ) Видяна 1219 пъти
torbalan - Дървен философ
Цък.


Ако не държиш ти да си го сглабяш.
kozl - майстор
ср май 15, 2019 6:36 amtorbalan написа:
Цък.


Ако не държиш ти да си го сглабяш.
Единият изход DO е цифров, а другият вероятно АО аналогов. Обаче ако тъй, от препратката няма данни какво се появява на АО и съответно как може да се захрани св.диода от там :?
AAsat - специалист
За да се получи добра промяна на яркостта на светодиода трябва да се подаде PWM. Идея за схема може да се вземе от линка http://www.stephenhobley.com/blog/2010/ ... generator/ . На изхода е добре да има транзистор за управление на светодиода. ( Може да може и без транзистор но не е казано какъв ще е светодиода.)
Не знам дали това може да мине за най-проста и миниатюрна схема ( колко миниатюрна трябва да е ?). При всяко положение схема с 8 изводен микроконтролер с ADC вход ( примерно ATTINY45 ), съпротивление и фоторезистор свързани като делител и съответната програма ще е с по-малко елементи.

Тема "Фотореле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: