• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
gibson58 - специалист
Лаишки въпрос ама предпочитам да науча правилният начин. :)
Искам да навържа 3 аплика на 1 мостов (без РА проводник) кабел.Аплиците са със заземяване и се зачудих как е правилният начин за последователно свързване.Естествено и трите ще се палят от един ключ.
Вариант 1. Да си ги вържа директно фаза /фаза и нула/нула ,като им правя мост към средната клема от нулата.
Вариант 2. Фазата ясна, нулата идваща от ключът в клемата за нула,а продължението на нулата към следващият аплик да е в средната клема и така всички тела.
Вариант 3 е нещо друго (правилното),което не съм изброил.
Порових в нета естествено ама колкото и да звучи невероятно не намерих показно за моят случай.
preslav - майстор
Ключът ти какъв е, т.е. до него от къде идва захранване. Ако захранването ти е стандартно т.е. от съществуващ ключ, до него отива само фаза, а нулата е директна до аплиците. Ако ключът ти се захранва от щепсел, съответно контакт е друга бира - уточни тези неща!
gibson58 - специалист
Не знаех,че трябва да уточна и това. Ключът се захранва от друг ключ, който се захранва от бушона за осветлението.
preslav - майстор
нед сеп 22, 2019 3:56 pmgibson58 написа:
Не знаех,че трябва да уточна и това. Ключът се захранва от друг ключ, който се захранва от бушона за осветлението.
ПОЧТИ ми стана ясно - нека да повторя! Имаш стандартен ключ за осветление, от него си взел захранване за допълнителен ключ, който ще управлява аплиците? Ако е така, до стандртният ти ключ отива само фаза, която идва от бушона за осветлението - до ламБите в цялата къща е пусната самостоятелна нула. Ключовете прекъсват само фазата към осветлението (при стандартна инсталация), нулата не се прекъсва и е постоянна за всички осветителни тела т.е. нула ще трябва да си хванеш от най-близкото осветително тяло, а фазата за аплиците ще си я прекъсваш от новия ключ.
gibson58 - специалист
На мен пък не ми стана ясно нещо :?
Първо не е моя къщата и не знам как е правена инсталацията.
Така, сега нали в първият ключ освен фаза има и нула? А от него са прехвърлени и нулата и фазата към вторият ключ.Предполагам така се прави?Защо тогава да хващам пак нулата от най близката ламБа?Няма ли да върши работа нулата от мостовият ,на който са трите аплика ?
П.С. сега установих,че и нулата идва от таблото с бушоните ако това дава някаква яснота.
preslav - майстор
Виждал съм и такива решения.
gibson58 - специалист
В крайна сметка ги направих по вариант 1.Мерси за включването.
plamen6703 - майстор
нед сеп 22, 2019 3:35 pmgibson58 написа:
Лаишки въпрос ама предпочитам да науча правилният начин. :)
Искам да навържа 3 аплика на 1 мостов (без РА проводник) кабел.Аплиците са със заземяване и се зачудих как е
Дори да искаш да свържеш "РА проводник" няма как да свържеш нещо, което никой /освен теб/ не знае какво е то :)
Майтапа си е майтап, но има неща, с които майтапа излиза солен и тока е едно от тях, пази се! :partyman:
gibson58 - специалист
Стремя се,затова попитах тук.
plamen6703 - майстор
Няма лошо, че си попитал, но като питаш трябва да се знае и какъв е ключа за осветлението, ако е обикновен ключ до него има само фаза(и), входяща(и) и изходяща(и), ако е от по "интелигентните" може да има и нула. Трябва да внимаваш да не срещнеш фаза и нула, както и да не пострадаш от незнание или невнимание! :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на няколко аплика на един кабел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: