• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
От мобилни телефони до цифрови камери
nik1357 - напреднал
Здравейте,
Мисля ,че става актуално да се мисли за отопление на жилища с фотоволтаици.Мисля си за последователно свързване на няколко панела в група , произвеждаща под товар (награвател потопен във вода)200 волта напрежение , за да се ползват стандартни нагреватели за 220 волта променлив ток (нагреватели за бойлер и т.н.).
Не знам ще има ли нужда от регулатор ,който да ограничава тока при слаба осветеност ,за да се поодържа производителността на фотоволтаика в оптимални граници. Ако се получи ще бъде добро решение, защото при сегашната цена на електроенергията и горивата и тенденциите за развитие на цаните ,тази инвестиция би се изплатила за 3-4 години.Мисля си да купя от Китай панели на цена под 40 стотинки на ват и да се презапася с мощност 100%,за да имам отопление и през облачните дни.По моите сметки един етаж от къща с площ 64 кв.м. биха били достатъчни 5 киловата .Ако закупя 10 киловата трябва да ми стигат....
А през лятото денем ще се ползва електроенергия за всичко в къщата с един или няколко (не знам кой вариант е по добър ) инвертора за 220V 50 херца
За акомулиране на топлина имам няколко идеи,но те не са някакава новост.
Ще се радвам ако намеря съмишленици ,за да работим заедно по доставката на панели ,разработване и изработването на инсталации.
шоп - майстор
Аз ги имам налични панелите и все не остава време ...
Вече и контролери за нагреватели и помпи се продават, така, че и термопомпа или климатици може да захраниш
hidrazin - майстор
Тю да у се и не види, как не съм се сетил по-рано?
Досега да съм избил системата, да съм на далавера още толкова и да съм смачкал монополистите... :? :lol:
:partyman:
nikolov333 - майстор
Както каза шоп-а, сигурно време не ти остава.. :-D :lol: :lol: :partyman:
hidrazin - майстор
пон сеп 23, 2019 10:46 pmnikolov333 написа:
Както каза шоп-а, сигурно време не ти остава..
Не бре. Просто първите 25к броя свършиха и за мен не останаха.
Сега чакам следващия кораб - тази седмица трябва да влезе в Черно море... :?
:partyman:
DMN - майстор
nik1357 написа:
да се презапася с мощност 100%,за да имам отопление и през облачните дни.
А знаеш ли колко е разликата в производителността на соларен панел на слънце и в облачен дъждовен ден?
Тия 100% презапасяване няма да са ти достатъчни в облачен ден, ще ти трябва още една нула към процентите.
a_stoev - майстор
Gree предлагат климатик със захранване от соларен панел и мрежата, но с идеята да охлаждаш без пари когато имаш слънце. Зимата си дърпаш от мрежата.
шоп - майстор
вт сеп 24, 2019 2:59 pma_stoev написа:
Gree предлагат климатик със захранване от соларен панел и мрежата, но с идеята да охлаждаш без пари когато имаш слънце. Зимата си дърпаш от мрежата.
Продукти консумиращи от фотоволтаици и допълвани от външно ел.захранване хиляди. Това не е интересно, защото фотоволтаика трябва да е мрежово свързан към външно ел. захранване.

И от тук следват милион проблема и разходи.
Съгласуване с ЧЕЗ, ИВН, Енеро про
Разпрешение за строеж 5 или 6та категория според зависи на какъв покрив е солара
Мрежов инвертор с ограничител да не връща в мрежата.

Интресното е:

Да имаш фотоволтаичен модул, който да захранва директо нагревател за вода или асинхронен двигател.

Без връзка с външно ел. захранване, без съгласуване, без разрешения и БЕЗ АКУМУЛАТОРИ

Това последното е много важно!!!

П.П. Съществува вариант да избегнем разрешението за строеж ако фотоволтаика не е на покрив.
hidrazin - майстор
вт сеп 24, 2019 3:46 pmшоп написа:
Ххх
Споко бре! Правилния и единствен вариант е да се вържеш към мрежата.
Колкото и време и докИМенти да са необходими.
А сега процедурата е облекчена, сравнително.
:partyman:
nik1357 - напреднал
вт сеп 24, 2019 2:39 pmDMN написа:
nik1357 написа:
да се презапася с мощност 100%,за да имам отопление и през облачните дни.
А знаеш ли колко е разликата в производителността на соларен панел на слънце и в облачен дъждовен ден?
Тия 100% презапасяване няма да са ти достатъчни в облачен ден, ще ти трябва още една нула към процентите.
Мисля че ако панелите са поикристални работят с по-малки загуби при слаба светлина преминаваща през облаците.Но това едва ли е най важното.
Съгласен съм с мнението Ви ,но колко ли облачни дни им през 1 зима.И ако има такава опасност ще си направя повече акомулатори за топлина.Не са сложни,не са скъпи, нямат ограничения в броя цикли.Веднъж направени могат да се използват много години почти без поддръжка.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "отопление н къща със соларни pv панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: