• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
От мобилни телефони до цифрови камери
miroki - майстор
Системите не ги смятат по пикова мощност, а по сборна. Т.е. зареждат 2-3 дена акумулатор за да може един ден да се ползва. Така може и с малко панели.
Ако искаме да ползваме директно както бе в примера горе. При постоянна консумация да обезпечим с мощност трябва да имаме директно производство. За един киловат климатик трябва 1 кв директно производство в момента. Това са 5 бр. 200 ватови панела но 24 волта. групата трябва да се повтори 9 пъти за 216 волта. Или 45 броя. Естествено няма нужда да се връзват така защото има инвертор, но примера показва необходимия брой за директно производство.
Понеже инвертора преобразува, но не ражда енергия. Дори губи малко. На практика такава система се води много по-голяма. Но само се води.

Привидно тази система е за 1 кв.
https://solarhouse.bg/produkt/%D1%81%D0 ... -sh-10023/
Но забележете, не я дават да включиш уред 1 кв за цял ден. А няколко крушки и телевизор.Т.е. имаме обща консумация 1 кв за цял ден.
Дори за система от 5 кв не дават да се пуска бойлер или отопление.
https://solarhouse.bg/produkt/%d1%81%d0 ... v-sh-5023/
hidrazin - майстор
чет сеп 26, 2019 9:57 amBoxo написа:
...да сравним 2-те системи и да може да направим избора им по-лесен и информиран...
Която и от двете да избереш се запаси с топли дрехи и много ракия.
чет сеп 26, 2019 10:43 ammiroki написа:
Привидно тази система е за 1 кв.
......
Дори за система от 5 кв не дават да се пуска бойлер или отопление.
Те на тея всичко им е привидно. И лъжовно.
Първата им "система" е 540Wр а втората 2240Wp
На всичкото отгоре са пълни неграмотници - на правят елементарна разлика между мощност и енергия. :-D
:partyman:
шоп - майстор
@miroki
съветвам те да не гледаш системи с акумулатор. Това е бита карта.
Наливане на пари в каца без дъно.

Нека се съсредоточим върху системите:

-панели-контролер-нагревател в островен режим

- панели-инвертор с токов ограничител-климатик в мрежов режим

П.П. за продаване и връщане в мрежата поне на този етап го забравете.
Boxo - напреднал
чет сеп 26, 2019 11:10 amhidrazin написа:
чет сеп 26, 2019 9:57 amBoxo написа:
...да сравним 2-те системи и да може да направим избора им по-лесен и информиран...
Която и от двете да избереш се запаси с топли дрехи и много ракия.
Мен ми е ясно, че ще е трудно да се топлим с такива системи. Основната идея (поне при мен) е да има топла вода за миене и къпане и да подпомага подовото зимата.
И другия въпрос, е колко време ще се избива цялата система и дали си заслужава инвестицията
шоп - майстор
чет сеп 26, 2019 1:07 pmBoxo написа:
Основната идея (поне при мен) е да има топла вода за миене и къпане и да подпомага подовото зимата.
И другия въпрос, е колко време ще се избива цялата система и дали си заслужава инвестицията
Имам вакуумно тръбни колектори, имам и плоски. Топла вода буквално неограничено кличество. Имам и въздушни вакуумни колектори, както и такива от бирени кутийки. Всичко това подпомага и отполението чрез директно въздушно отопление и чрез водно подово..

Относно инвестицията и избиването....това е дълга и локумна тема. Те и в КТБ инвестираха...
И в долари и в акции, облигации, фондови борси, крипто валути и много светнаха на червено.
И в злато на 1800$ унция влязоха мнозина. Някой "инвеститори" си сложиха примката...буквално.

Обаче аз не познавам никой който се е облажил от слънчака да се оплаква :prayer: :supz: :rock:
miroki - майстор
чет сеп 26, 2019 11:14 amшоп написа:
@miroki
съветвам те да не гледаш системи с акумулатор. Това е бита карта.
Наливане на пари в каца без дъно.
Така е.
Варианта за директен 1 кв. си е 45 броя 24 волта 200 вата. Сега и цена някой ако има, изгодна де, да сподели. И ще работи до 8 часа.

Другия вариант да няма батерии е да се направи механизъм. На принципа на навивните играчки или вдигане на тежко тяло до тавана и при спускане да генерира. В случая 8 часа да се изкачва огромно стръмно препятствие и после 8 часа да се спуска надолу и да произвежда още 8 часа. Но естествено тогава трябват още 45 тела.
Телата работят 20 години и после им пада пика. Та и много тела не е опция, и те се сменят. Но все пак 3 пъти повече изкарват от батериите.
Както и да се смята при най-изгодния вариант ще излезе, че с цената на инвестицията си предплащаме тока за 20 години. А тогава трябва да сменим панелите.
Нищо по-различно от преди 10 години.
шоп - майстор
чет сеп 26, 2019 1:47 pmmiroki написа:

Нищо по-различно от преди 10 години.
Изобщо не съм съгласен, цените на ФВ панели паднаха в пъти.
В момента в БГ се предлагат 5 годишни тънкослойни немски панели по 105 вата с цена 20-25-30 лв бр с безплатна доставка според зависи колиеството. Имам познат който внесе с тирове такива.
Има и монокристал 300 вата с цена 220 лв бройката. Пак всичко опира до пазарлък и до количество.

Тия истории за маховици, пружини, тежести ги остави за феновете във форума на мазето. Топлина се акумулира само с вода. Воден буфер и разновидноста му с вещество с фазов преход.

При ФВ панели може да се разглежда и топлинен буфер от твърда материя. Пясък, бетон, огнеупори и т.н. защото с ел. нагревател могат да се вдигат темератури немислими за воден буфер.
miroki - майстор
Да, тези играчки са просто пример. Иначе е най-изгодно климатик или акумулираща печка. 8 часа се зарежда и топли 24.
Само, че поне 3 кв и трябват. Аз ползвах такава от 4 кв.
Ето и цени 1 кв по 8 часа по 20 ст. по 30 дена са 48 лева. за 20 години са 11 520 лв.
Ами те само панелите струват толкова. Само като се замисля да накича на къщата 45 панела и ...
20 г. пиша за живота на панелите, за това нека смятаме нови. Иначе да сменим сметката за тока.
Кое е по-различно от преди. Предплащаш си тока. И то ако пече.
Реално, ако пуснем климатик да работи в помещение денонощно ще изгори по-малко ток от тези 48 лева. И разликата в цената ще стане по-неприятна.
А акумулираща печка на 1 кв ще се стои на студено. И ще трябва да увеличим панелите по 3.
шоп - майстор
Сметката и е много груба и забравяш най-важното:
Два пъти в годината имаме промяна в цената на тока...познай в посока нагоре или надолу :-D

След 25 години слънцето пак ще свети и панелите дори да не дават 80% от обявената си мощност пак ще дават енергия :-D
Изобщо ФВ е за хора с пари. Ако някои си мисли, че с кредит и ФВ ще е на печалба да забрави.
hidrazin - майстор
чет сеп 26, 2019 2:07 pmшоп написа:
В момента в БГ се предлагат 5 годишни тънкослойни немски панели по 105 вата с цена 20-25-30 лв бр с безплатна доставка...
Тези стават да си покриеш някой сайвант - все пак размер 80х120 е добър за покрив.
Или нещо от тоя сорт но не и да правиш ток. То и вече се намират само втора ръка така че трябва да ви светне една ламБа.
Лично аз купих такива чисто нови 60х100 по 10 кинта бройката - за една козирка на село.
Но въобще не съм си и помислял да правя от тях ток.
Просо няма как да купя закалено стъкло на тая цена. :-D
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "отопление н къща със соларни pv панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: