• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11
От мобилни телефони до цифрови камери
DMN - майстор
nik1357, не се сърди, а чуй какво ти пее петела(какво ти казват и показват съфорумците).
nik1357 написа:
защото променливия ток 220 волта има ефективно напрежение приблизително колкото прав ток с нпрежение 170волта.което се постига като се свържат примерно 14 броя 12 волтови панела последователно,за да се ползват стандартни нагреватели за 220 волта променлив ток.
Според теб колко е ефективното напрежение и колко амплитудното напрежение в мрежата?
220V какво напрежение е?
Ако свържеш електролитен кондензатор(400V) след изправител в мрежата до колко волта ще се зареди?
Моят съвет е първо да си вземеш едно панелче стотина вата и да си правиш експерименти, проби, изследвания, измервания с него и след това да мислиш за нещата, за които питаш и искаш да направиш.
Въобще не са ти ясни нещата със соларните панели и подозирам, че въобще не си вдигал соларен панел(за да не кажа "хващал", ако ме разбираш...)
Защото на теория ще се грееш, но на практика на зима ще мръзнеш, ако разчиташ на сметките, които си правиш относно панелите. Надценяваш нещата в някои моменти.
:partyman:
a_stoev - майстор
Някой няма ли да цитира цени? Само по напред няко се изказа че тръбите за водни щели да са 2000 лв, което меко казано грешно.
шоп - майстор
нед сеп 29, 2019 10:37 pma_stoev написа:
Някой няма ли да цитира цени?
Цени за какво?
Ако говорим за основното: ФВ панели, то в момента има 300 вата монокристал за 180 лв/без ДДС на пале от 30 бр. на склад в Бг
hidrazin - майстор
Имайте едно на ум че соларните панели дето се продават у нас обикновено нямат гаранция... :-D
По-точно имат но само на думи.
:partyman:
a_stoev - майстор
Размери за да сравним с воден? Цена на воден? трябва да се сравнява премерно 10 кв.м едно и другото - Панел, стойка и инфраструктура /тръби или кабел/.
Смятам, че водния ще даде повече топлина в сравнение с електрически дори и да храни термопомпа.
Във Варна познат предлага и гъвкави панели, да ги постелиш и залепиш на покрива. Предполагам че са с по ниска ефективност, но пък няма стойки и простотии. Евентуално на южен скат може да даде нещо през зимата.
hidrazin - майстор
Естествено че водните имат по-голяма ефективност ако става дума са топлене.
пон сеп 30, 2019 8:42 pma_stoev написа:
Във Варна познат предлага и гъвкави панели, да ги постелиш и залепиш на покрива.
Какви точно гъвкави панели? Щото има всякакви, включително и с висока ефективност.
Но каквито и да са гъвкави бягаш надалеч от тях. Те имат приложение само в много специфични случаи.
:partyman:
a_stoev - майстор
Човека прави покриви и покрай тах ги има като предложение. Да си ги постелиш и залепиш. Реално не мисля че има някакъв смисъл.
По ми харесва идеята за фасада от панели. И без това ги правят разни стъкларии, защо да не вади ток?
miroki - майстор
Колегите ги ползват за лодките. Където е удобно да ги нагласят. На стоянката няколко дена зареждат акумулатора, после пали с него и цял ден зарежда сонара.
Но на старите дървени и обикновени се наместват на кубрика.
Предполагам, че и при караваните е сходно.
nik1357 - напреднал
нед сеп 29, 2019 8:26 pmDMN написа:
nik1357, не се сърди, а чуй какво ти пее петела(какво ти казват и показват съфорумците).
nik1357 написа:
защото променливия ток 220 волта има ефективно напрежение приблизително колкото прав ток с нпрежение 170волта.което се постига като се свържат примерно 14 броя 12 волтови панела последователно,за да се ползват стандартни нагреватели за 220 волта променлив ток.
Според теб колко е ефективното напрежение и колко амплитудното напрежение в мрежата?
220V какво напрежение е?
Ако свържеш електролитен кондензатор(400V) след изправител в мрежата до колко волта ще се зареди?
Моят съвет е първо да си вземеш едно панелче стотина вата и да си правиш експерименти, проби, изследвания, измервания с него и след това да мислиш за нещата, за които питаш и искаш да направиш.
Въобще не са ти ясни нещата със соларните панели и подозирам, че въобще не си вдигал соларен панел(за да не кажа "хващал", ако ме разбираш...)
Защото на теория ще се грееш, но на практика на зима ще мръзнеш, ако разчиташ на сметките, които си правиш относно панелите. Надценяваш нещата в някои моменти.
:partyman:
Ще поживеем и ще видим.Благодаря за въпроса .Накара ме да се замисля.Никога не съм подлагал на съмнение и размисъл ,че мрежовото напрежение 230 волта би трябвало да е ефективно нпрежение иначе всички сметки за мощност на променливотоковите уреди отиват в гъбите.Колкото до панел държал съм,даже съм си дозареждал акумуатора на колата без да го свалям.Из сандъците все още се търкалят някъде един,два контролер-рехулатора. Не мисля че ще мръзна.Климатиците и газовите печки са налични и изправни.Сега отивам на бира с приятели.Тук в Чехия бирата си я бива. :partyman:
Желая ти лек ден и всичко хубаво......
nik1357 - напреднал
пон сеп 30, 2019 3:07 pmшоп написа:
нед сеп 29, 2019 10:37 pma_stoev написа:
Някой няма ли да цитира цени?
Цени за какво?
Ако говорим за основното: ФВ панели, то в момента има 300 вата монокристал за 180 лв/без ДДС на пале от 30 бр. на склад в Бг
В Алибаба има панели от производител за 40 стотинки на ват "BGN 0.3942 /Watt, 1 Watt (Min. Order)".Това е цена на производител.От септември тази година ЕС махна вносното мито за фотоволтаици от Китай.Остава да се преговаря за цена на доставката.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11

Тема "отопление н къща със соларни pv панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: