• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
вт окт 01, 2019 8:06 pmnik1357 написа:
В Алибаба има панели от производител за 40 стотинки на ват "BGN 0.3942 /Watt, 1 Watt (Min. Order)".Това е цена на производител.
Един стандартен контейнер 40" събира 28 палета със стандартни панели 60 клетки и рамка 35мм.
По 30 панела на пале, на два етажа или общо 840 соларни панела.
С транспорта ще станат 45-48 стинки на ват + ДДС върху панелите и транспорта.
Това без пристанищните такси, деконт, транспорт до селото където ще ги слагаш.
Така че смело ги пиши по 60 стинки на ват (минимум).
Иначе в Alibaba и особено извън Alibaba има още по-евтини но не е само там въпроса. Въпроса е и от кого там ги купуваш.
Щото може вместо 300W панели да получиш 240W панели с лепенки на 300.
Или като след 2-3 години половината се гътнат, върви при производителя в Китай да си търсиш гаранцията...
:partyman:
geordgeo - специалист
Да се включа и аз с моята опитна установка със соларните ми панели на покрива, та дано съм от полза на някой с данните, които ще напиша тук. Значи за експеримента, който започна на 01.08. 2019 година си купих 4 панела от тези тънкослойните, всеки с мощност 105 ват/пик, с номинално напрежение 75V, на няколко години са, не знам точно колко. Та, вързани са в групи 2х2 - демек два по два последователно и после двете двойки в паралел. Така полученото напрежение (около 150V на празен ход) съм подал на стандартен нагревател 1kW (47 ома съпротивление) в бойлера ми, който на фланеца има и един 2.2 kW нагревател, свързан към 230 волта на мрежата. Панелите успяват да генерират около 350W мощност в най-доброто за тях време, като искам да подчертая, че не съм ги монтирал на подходящ ъгълл спрямо слънцето, а си бяха почти легнали на покрива, върху голата ламарина. Нямам възможност да ги монтирам на скат, защото съм засенчен от много високи дървета почти през целия ден, а имам и висок 13 етажен блок в съседство, западна посока. За един слънчев ден вкарват около 1.3 кW/h електроенергия в бойлера, като в дните през октомври тази стойност спадна до около 0.85 kW/h на ден. Тъй като бойлерът ми е настроен да поддържа Т от 33 градуса с електронен терморегулатор от мрежата, слънцето само добавя температура към тази основа. До вечерта Т на бойлера се повишава до 42-44 градуса, в зависимост от консумацията през деня и дето се вика - колкото-толкова. Цялата установка е без никаква електроника, в смисъл контролери, регулатори, акумулатори и т.н. За месец август, за 20 дни (отсъствах две седмици от града и не съм оставял системата да работи) панелите са произвели 25,5 kW/h електроенергия, която е влязла в бойлера под формата на топлина. За септември количеството е почти същото, но за 26 дни. От направените тестове досега се установява, че панелите работят в тежък режим, прегряваха редовно лятото и не се използваше пълния им капацитет. Сега съм замислил една електроника, която да подобри малко нещата, ще видим какво ще стане и ще пиша за резултата, ако някой го интересува. Да спомена още, че "инвестицията" ми струваше 120 лева за панелите, 25 лева за кабелите и 20 лева конектори от алиекспрес. Кога ще се изплати ли? Не знам и не ме интересува, щото това са пари за едно ходене до ресторанта със семейството, а гъдела цена няма... :-D
шоп - майстор
Колега, мен ме интересува електрониката, така, че като я направиш сподели резултата
geordgeo - специалист
пон окт 14, 2019 6:51 pmшоп написа:
Колега, мен ме интересува електрониката, така, че като я направиш сподели резултата
Най-общо казано засега използвам кондензатор, голям, около 100 mF/ 250V, който зареждам от панелите и после разреждам през товара, като транзистора го управлявам с ШИМ и променям коефициента на запълване на импулсите, за да държа панелите около МППТ точката. Честотата на клока е ниска, в момента пробвам с честоти под 100Hz, има надежда за подобрение на КПД-то с около 20%. Когато слънцегреенето достигне пика за деня за моите панели, транзисторът, който комутира товара е отпушен почти напълно и нагревателя е свързан почти директно към панелите. Това е засега... :)
miroki - майстор
Браво за споделено. Опитът винаги е за предпочитане.
С 4 панела, толкова.
Като цяло нямаше ли да вдигнат повече температурата, ако бойлера не го подгряваш предварително?
Понеже не му стига нито волтаж нито мощност на този нагревател и загрява малко. Да има по-голяма температурна разлика.
geordgeo - специалист
вт окт 15, 2019 10:04 ammiroki написа:
Браво за споделено. Опитът винаги е за предпочитане.
С 4 панела, толкова.
Като цяло нямаше ли да вдигнат повече температурата, ако бойлера не го подгряваш предварително?
Понеже не му стига нито волтаж нито мощност на този нагревател и загрява малко. Да има по-голяма температурна разлика.
Не знам, понеже имам малко дете и не съм рискувал да остана без топла вода в някакъв момент. Залагам на простия принцип, че каквото и да вкарам в бойлера като мощност, няма
къде другаде да отиде, освен във водата под формата на топлина от нагревателя. Има формули, може да се пресметнат температурните градиенти, но за мен е важно, че НЕЩО от слънцето влиза в
бойлера и аз после го ползвам, с тая постановка - толкова... :-D

Качвам снимки на панелите и ватметъра:

Прикачен файл

IMG_20190820_133932.jpg

Прикачен файл

IMG_20190822_122400.jpg
Последна промяна от geordgeo на вт окт 15, 2019 2:11 pm, променено общо 1 път.
miroki - майстор
Е да, теста си е успешен.
Ако не е проблем сподели и зимата как се държи. Че е в интерес на темата.
opi - помощник
Здравейте.
Отдавна никой не е писал в темата но реших да пробвам.Имам 10 панела 150W 17-18V 8-9A, 2 контролера 60 и 100А и 2 инвертора 1000 и 2000W на 12V.Какво мога да сътворя с тях.Първо мислех да свържа паралелно 5(740вата)+5(750ват) но ако вярваме наа описанието ,че всеки праиви по 8-9А ,конекторите са 4мм2(30А) няма да издържат ,че сега 4(32А~)реших да свържа,уж да не стопя кабелите(май 24 волт мрежа щеше да е по добре ама...)ама после как да вържа 2те двойки от 4 панела(ще трабва бая дебел кабел да издържи 70-80А ,че и да влезе в контролера)..та идеята ми беше за някакво отопление през зимата ако успея да докарам 1.5 KW или поне 1KW дали ще модкара един климатик и какваи батерии ще са ми нужни.Или някакви по-мъдри идеи как да ги ползвам по -пълноценно...пълен нооб съм в областа :? и незна дали разсъжденията ми имат някаква логика..изчел съм къде що форуми намерих ама,само с чете не става и акъл трябва :)
Благодаря
hidrazin - майстор
ср мар 10, 2021 6:38 pmopi написа:
... идеята ми беше за някакво отопление през зимата ...
Забрави за идеята.
:partyman:
opi - помощник
ср мар 10, 2021 6:42 pmhidrazin написа:
ср мар 10, 2021 6:38 pmopi написа:
... идеята ми беше за някакво отопление през зимата ...
Забрави за идеята.
:partyman:
..а нещо с с мрежови инвертори с вграден/външен ограничител..само да ползвам директно каквото направят панелите?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "отопление н къща със соларни pv панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: