От мобилни телефони до цифрови камери
325 - помощник
Търся честотен регулатор за двата вентилатора на един абсорбатор....монофазно входящо захранване и два монофазни вентилатора... димиращите им ключове горят за 1-2 месеца /вантилатора е 150W а димера 500W ..../ искам да регулирам оборотите на вентилаторите в паралел! Навсякъде ми казват, че изхода е само трифазен ...? Някой може ли да даде съвет...препоръка...?
iliya_i - майстор
съб мар 21, 2020 1:22 pm325 написа:
Навсякъде ми казват, че изхода е само трифазен ...?
И какъв точно ти е проблема?
Нали са 3 вентилатора?
Ръгай по един на всяка фаза.
ESPACE - майстор
Купи си по мощен димер или смени триака на изгорелия с по-мощен и за по-високо напрежение
325 - помощник
Вентилаторите са 2. За триака е резонно, но искам едновременно да се регулират... А основния проблем е, че при стартиране имат голям пусков ток и някои не си правят труда да го завъртят на максимални обороти преди да го пуснат и.....триака бумка. Трябва "дуракоустойчиво" решение!
ESPACE - майстор
Сложи някакво товарно съпротивление последователно
DMN - майстор
325 написа:
А основния проблем е, че при стартиране имат голям пусков ток и някои не си правят труда да го завъртят на максимални обороти преди да го пуснат и.....триака бумка.
Е голям, голям, колко да е голям пусковия ток :? .
Имам един регулатор на мощност с триак BTA16-600BW (16А).
Сега го пробвах на ъглошлайфа(910 вата) - на пълна мощност измерих стартов ток 13А с амперклещи, които имат такава функция, доколкото може да им се вярва де :-D .
Какъв триак използваш?
iliya_i - майстор
Проблема е, че оборотите на асинхронен електродвигател не се регулират с димер. Димера е за лампи.
С димера се намалява ефективната стойност на напрежението, а това покачва и тока му. Оборотите зависят от чифтовете полюси, и в много малка степен от хлъзгането. Наистина, ли се налага регулирането да бъде безстепенно?
325 - помощник
Използван е турски от Ташев...2А 20-400W BSC-1...не съм го виждал още като устройство....може да стане със смяна, но единя е с изгоряла платка със сигурност. Искам и да управлявам двата едновременно / дали да не сложа стереопотенциоматър....?/ е плавното регулиране не е важно но са нужни поне 4+ степени.
ESPACE - майстор
Я вземи си плати на някой да ти реши проблема, ясно е че сам трудно ще се справиш, пък и съвети не приемаш.
iliya_i - майстор
Не разбрах, какъв е този абсорбатор, ама ако е кухненски, аз с по-малко от 3 степени не съм виждал.
Ако е промишлен, то си иска промишлено решение.
Оборотите на асинхронен мотор, зависят главно от чифтовите полюси, както вече писах.
А намаляването на напрежението с димер покачва тока.
И ако случайно намериш димер, дето не гори на този ток, то ще изгориш двигателя!

Все още никой не е успял да пре...такова дявола, но опитите продължават.
Успех!

Тема "Честотен регулатор ...не съществувал, вярно ли е?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: