От мобилни телефони до цифрови камери
Abadon6555 - помощник
Здравейте,

Имам две Wireless Smart PTZ IP камери. Сравнително евтино и бързо решение за изграждане видео наблюдение с функционалности сходни, а дори в някой аспекти по-добри от на в пъти по-скъпи професионални решения. Няма да се спирам на самата security функционалност на камерите и т.н. Въпроса ми е свързан с тяхното захранване в случай на отпадане на електрозахранването.

Камерите работят на 12V. Всяка от тях идва със собствено захранване за 220-240V входно напрежение от електрическата мрежа и изходно напрежение от 12VDC (прав ток) 2A към камерата. Замерване с мултиметър на консумирания ток от една камера показва стойности ~1.5A.

Идеята ми е следната. Да взема един 12V, 12Ah тягов AGM оловно-киселинен акумулатор (такъв имам под ръка в момента), който да включа успоредно към веригата на захранване на камерите.

Прикачвам схемата на свързване.

Схемата я драснах на телефона, затова ако някой не ми разбира, обяснявам рисунката.

1. Ще свържа двете 12V, 2A захранвания успоредно, за да получа изходен ток от 12V и 4A.

2. + и - от източника ги свързвам към + и - на акумулатора.

3. Към + и - на акумулатора свързвам още + и - като изводи към които ще закача 2-те IP камери + един wireless extender към който камерите ще се закачат по wifi.

По този начин консумацията ще е между 3.5 - 4.2A на 12V. През повечето време консумацията ще е в долната граница около 3.5A. Случаите в горната граница над 4А ще се случват рядко при използване PTZ функцоналността за ротация на камерата или нощно време при засичане на нарушител, когато за кратко време се пускат допълнителни IR диоди.

Въпроса ми е по този начин мога ли да си направя самоделен Online UPS и дали акумулатора няма да се повреди много бързо?

Друг вариант е да използвам защитна платка за оловно-киселинна батерия в този случай обаче, когато основния източник на напрежение е наличен акумулатора ще е изключен от веригата, без през него да преминава ток. Следователно ще си имам Offline/Stanby UPS, което от опит знам, че не се отразява добре на акумулатора и той сдава багажа доста бързо. Също така подобен род UPS имат и други недостатъци по отношение на изходния ток, времето за сработване и т.н. В следствие на всичко това искам да си направя online UPS и през акумулатора постоянно да минава ток.

Прикачен файл

AC-DC-UPS.jpg
Online UPS
AC-DC-UPS.jpg (97.61 KиБ) Видяна 1604 пъти
hidrazin - майстор
ЦЪК
Това (ако тока заедно с IR не надвишава 2 ампера) за всяка камера и всяка с отделен акумулатор.
Само с жици няма как да минеш.
:partyman:
Abadon6555 - помощник
чет май 21, 2020 1:01 pmhidrazin написа:
ЦЪК
Това (ако тока заедно с IR не надвишава 2 ампера) за всяка камера и всяка с отделен акумулатор.
Само с жици няма как да минеш.
:partyman:
Имаш :partyman: тази платка изглежда правилното решение. Четейки характеристиките на платката обаче видях нещо интересно
Захранващо напрежение: 18V DC/12V AC
Състояние при заряд на акумулатора:
  • спиране на заряд при напрежение над 13,8V
  • стартиране на заряд при напрежение под 12,8V
Премерих едно от захранванията на камерата и то подават 12.15V DC, при работеща камера.

Това напрежение ще е достатъчно ли за пълното зареждане на акумулатор?

За да се счита за напълно зареден акумулатора трябва да достигна 13.8V.

Това има ли как да се случи при зареждане с входен ток от 12.15V може би ще ми трябва и друго захранване?
hidrazin - майстор
чет май 21, 2020 2:51 pmAbadon6555 написа:
... може би ще ми трябва и друго захранване?
Естествено. При 12V акумулаторът хич не е зареден...
За захранванията е добре да са отделни за двете камери.
За захранване може да се използва както обикновен траф на 12V - ПРИМЕРНО,
така и някакви готови захранвания.
Примерно зарядни за лаптоп на 19V - ПРИМЕРНО нещо такова.
Показаните на линковете са само ориентировъчни а избора е голям.
:partyman:
Abadon6555 - помощник
Търсейки различни варианти за захранване попаднах на това

Не е ясно как обаче е реализирана UPS-ната част дали е по начина, който търся или е с някаква превключваща платка между основно захранване и акумулатор.
Nimi - специалист
Търсейки различни варианти за захранване попаднах на това
Тук имаш ограничение от 0.5А на канал.
Честно не мога да повярвам, че камерата има постоянна консумация от 1.5А. Предполагам е пикова стойност при инициализация на камерата.
Има си готови захранвания с UPS функция.
Първото е на MEANWELL с около 2А изход. Второто е 4А.

Прикачен файл

IMG_20200522_125907.jpg
IMG_20200522_125907.jpg (114.98 KиБ) Видяна 1494 пъти

Прикачен файл

IMG_20200522_125729.jpg

Тема "Въпрос за направата на OnLine UPS за IP камери" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: