От мобилни телефони до цифрови камери
Chefo77 - майстор
Привет!
Взехме си безкабелна прахосмукачка, която е оборудвана с батерия от типа Никел-Кобалт-Алумиев оксид. Нямам никаква идея какво представлява, ново е за мен. Та молбата ми е, ако някой има повече информация, да сподели нещо повече за тези батерии. Най-вече ме интересува начина на употреба - дали след използване на прахосмукачката е добре да се дозарежда (закача се на стойката, която пък е постоянно включена в контакта), или да я оставям да се поизтощи и тогава да ѝ позволявам да се зарежда?

Благодаря предварително!
radius - майстор
http://www.nickelcobaltbattery.com/
Според тук, няма мемо ефект и би трябвало да не е вредно да си виси на зарядното.
Налага се да се похвалиш с точния модел, за да важи горното.
Chefo77 - майстор
Аз съм писал за смукачката - Dyson V11 Absolute. Според рекламата, има 15 години живот тази батерия, но разбира се, не го вярвам. Досега съм я третирал като нормална, 2 пълни цикъла заряд-разряд. Въпросът е как да продължа, за да не я прецакам.
В упътването пише, че няма проблем да стои постоянно на зарядното, защото след като се напълни батерията, заряда спира. Така били сметнати батерията и зарядното. Въпросът е за типа батерии ако някой се е сблъсквал с такива, от челен опит - не от реклами.
tzetz009 - специалист
вт юни 02, 2020 9:31 pmChefo77 написа:
.... Досега съм я третирал като нормална, 2 пълни цикъла заряд-разряд.....
:? Да , нормална ! Кое е нормалното ?! Това са скрупули към никел-кадмиевите елементи , с които всеки от нас е работил . Всеки производител на съвременни елементи се е разграничил предостатъчно от този проблем с тия елементи .

Купуваме си телефон и продавача ни казва , че според Евангелието от времето на мобилните мобифони с такива Ni-Cad батерии е редно да правим такава първоначална процедура . Навлязохме в ерата на литиевите и литиево-полимерните акумулатори и пак много продавачи и хора я повтарят тая процедура като мантра ! Защо !!! Тъпо е !!! Някой ще каже , че се калибрира батерията към телефона , но не е това !

Аз никога не съм го правил това на батерия различна от никел-кадмиева ! Никога !!! Дори на чисто нов оловен акумулатор не съм го правил :-D !!! И няма да го направя и занапред .

:partyman: :partyman: :partyman: :cry:
Chefo77 - майстор
Ааа, никой не ми е казвал да го правя - просто съм свикнал така с всяка батерия на каквото и да е устройство :)
tzetz009 - специалист
:) Е-е-м-и-и , ако решиш да ликвидираш някой вреден навик сега е момента .

(Малко редакция - "някой" вместо "никой" . Френския доматен сок акумулира много водка :-D )

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
вт юни 02, 2020 8:00 pmChefo77 написа:
Взехме си безкабелна прахосмукачка, която е оборудвана с батерия от типа Никел-Кобалт-Алумиев оксид.
Хубаво щеше да не четеш какво пише по рекламите а да погледнеш отдолу батерията.
Там има един голям етикет и на него е написана липсващата думичка - литий...

Прикачен файл:
БатериЙ.jpg

Седем елемента литиевойонни по 3,6 волта.
Зареждането като всяка литиевойонна батерия.
На твоето питане:
Въпросът е как да продължа, за да не я прецакам.
Ще отговоря така - ми нали има гаранция??? Какво те притеснява?
:partyman:
Chefo77 - майстор
Тая е някаква друга, нашата е филипинска :lol:
Вярно, че е Li-Ion, и на нашата видях. Защо тогава пишат, че е Ni-Co-Al ...
Гаранцията не ме притеснява, въпросът е какво ще се случи след това ...
hidrazin - майстор
ср юни 03, 2020 10:56 pmChefo77 написа:
Гаранцията не ме притеснява, въпросът е какво ще се случи след това ...
Е как какво? Ти сам си го написал. Само смени думичката печка с прахосмукачка, котлон с батерия... :-D
пет май 29, 2020 10:58 pmChefo77 написа:
Още на втория щях да съм в Технополис, да речем ... нямаше да дам шанс на третия да изгори. Всичките тези нерви по смяната и очакването кога ще се наложи пак, прибавено към не-ниската цена на котлоните, щяха да ме бутнат или към отделен котлон (индукция), или направо нова печка.
Изобще няма няма да ти търся нова, оригинална китайска батерия.
Направо в магазина за нова смучка. :cool:
:partyman:
mironcho - специалист
Из нета пише, че това са LiIon батерии измислени преди 20 години и до скоро са ползвани за специални цели. Сега това е основната технология на Тесла. Батериите по тази технология са със значително по-голямо съотношение мощност/тегло спрямо останалите.
Но като при повечето литиеви акумулатори имат огратичен брой цикли заряд - раряд (300-500). Това важи при 100%-0%-100%. Ако батерията не се разрежда напълно, живота й може да е значително по-голям. Съвета е - не разреждайте литиевите акумулатори под 25-30% .

Тема "Батерия Ni-Co-Al - начин на употреба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: