От мобилни телефони до цифрови камери
ben84 - специалист
Здравейте
Свързах едно вътрешно тяло от климатик към помпата в кладенеца.
В бунгало 20 квадрата сваля температурата от 30 до 20 градуса за час и малко при външна около 25. Консумацията с тая помпа е около 250 вата
До тук добре, но вентилатора бичи на маХ постоянно.
Реших да му купя димер и да му регулирам оборотите. Така ще променям и "мощността" на охлаждане.
Въпроса е дали ще има ефект, ако просто свържа последователно на тримера в димера едно термо съпротивление?
Искам да постигна някаква обратна връзка и да не се налага постоянно да го регулирам.
Аз си мисля, че няма да е достатъчно дълбока обратната връзка изпълнена по описания начин, но съм далеч и не мога да правя опити. А тоя въпрос ме мъчи.
:partyman:
mironcho - специалист
Как подкара двигателя на тялото? Какъв е - четков, без четков, постоянно токов?
По-скоро търси терморегулатор, който ще си е комплект с термистора. Мисля че ще е достатъчно да работи в старт-стоп режим, а не с плавно управление, както ти е идеята.

Колко харчи помпата в кладенеца? 250W от вентилатора ли са или това е заедно с помпата в кладенеца?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Хубави въпроси зададе mironcho.
Обикновено в димерите се ползват няколко стотин килоома, около 500грубо.
Масово използваните термистори са 10к, 5к, а при Фуджи имаше и 47к, ама не помня тръбния или въздушния беше.
ОВ ще е много малка.
Може би в управлението на фана ще е по-добра. Особено ако е BLDC мотора.
ben84 - специалист
пет юли 03, 2020 9:42 pmmironcho написа:
Как подкара двигателя на тялото? Какъв е - четков, без четков, постоянно токов?
По-скоро търси терморегулатор, който ще си е комплект с термистора. Мисля че ще е достатъчно да работи в старт-стоп режим, а не с плавно управление, както ти е идеята.

Колко харчи помпата в кладенеца? 250W от вентилатора ли са или това е заедно с помпата в кладенеца?
Двигателя е асинхронен с работен кондензатор.
Оригинално платката го управляваше с фазов регулатор.
Много бръмчи на макс обороти и он оф не ме кефи :)
250 общо са ватовете.
kozl - майстор
пет юли 03, 2020 7:55 pmben84 написа:
Здравейте
Свързах едно вътрешно тяло от климатик към помпата в кладенеца.
В бунгало 20 квадрата сваля температурата от 30 до 20 градуса за час и малко при външна около 25. Консумацията с тая помпа е около 250 вата
До тук добре, но вентилатора бичи на маХ постоянно.
Реших да му купя димер и да му регулирам оборотите. Така ще променям и "мощността" на охлаждане.
Въпроса е дали ще има ефект, ако просто свържа последователно на тримера в димера едно термо съпротивление?
Искам да постигна някаква обратна връзка и да не се налага постоянно да го регулирам.
Аз си мисля, че няма да е достатъчно дълбока обратната връзка изпълнена по описания начин, но съм далеч и не мога да правя опити. А тоя въпрос ме мъчи.
:partyman:
Идейно би трябвало да стане. За да работи ще трябва да измериш потенциометъра в какъв диапазон на съпротивлението те устройва спрямо оборотите на вентилатора. За проба може да замениш потенциометъра с резистор + термистор с измереното съпротивление и ако те устройва полученото - късмет, уцелил си.
Иначе с проби с различно съпротивление изчертаваш кривата на зависимост (обороти -Т). След това кривата (обороти - съпротивление).
От двете криви съставяш кривата (Т - съпротивление) и по тази крива търсиш термистор. И това е само за една Т на регулиране.
Сложно а?
И с гоуема вероятност да не намериш точно такъв термистор.
Та какви са другите възможности :?
Да се преработи схемата на димера.
Да се ползва готов програмируем контролер по температура и с регулиране на мощността по фазов ШИМ :roll:
inspo - майстор
Какъв е проблема да си управляваш вътрешното тяло с дистанционното му?
Правил съм такова охлаждане и вътрешното тяло си работи без да му е преправяно нищо.
Само в тръбите за фреона върви вода. Външно тяло няма.
ben84 - специалист
съб юли 04, 2020 10:51 aminspo написа:
Какъв е проблема да си управляваш вътрешното тяло с дистанционното му?
Правил съм такова охлаждане и вътрешното тяло си работи без да му е преправяно нищо.
Само в тръбите за фреона върви вода. Външно тяло няма.
Няма платка, няма и дистанционно. :-D
Kozl, чак толкова няма да го тъня с измерване и постигане на точна температура. Ще съм доволен и на леко понижаване на оборотите, когато се поохлади.
Постановката ще е нещо подобно на твоето обяснение.
tzetz009 - специалист
съб юли 04, 2020 7:38 amkozl написа:
.....И с гоуема вероятност да не намериш точно такъв термистор.....
:? И какво като не намери "точна" стойност ? При свързването на резистори последователно(и паралелно) и свързването на термистори последователно (и паралелно) няма голяма разлика .

:partyman: :partyman: :partyman:
lecki - специалист
Забравяте за параметричното регулиране на обороти например с "димер"
за лампи, при вентилаторна механична характеристика регулирането е
задоволително, особенно при малки мощности - в този случай.
Успех!

Тема "Димер като терморегулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: