От мобилни телефони до цифрови камери
petromaniq66 - специалист
Нещо куца изолацията по трасето. Може да се светнеш, защо аджеба е изгорял комшийския пастир. Помисли къде се губи тока - то ток не трябва да има освен когато прехвърча искра. Или си измери консумацията с по - дългия вариант.
fbr - майстор
пет юли 17, 2020 11:38 pmpetromaniq66 написа:
Нещо куца изолацията по трасето.
+1
kozl - майстор
пет юли 17, 2020 11:18 pmbiser4u написа:
Така.Ще поставя отново същия въпрос,но в по голяма дълбочина.
Схемата е свалена от закупен енерджайзер.Копирана е едно към едно на експериментална платка с отвори.
В общи линии представлява 2 таймера 555,мосфет транзистор,ТХО свързано към дрейна на транзистора.
В къщи съм си изградил електропастир.Дължината на оградното въже е около 200 метра.
Така сглобеното устройство работи чудесно.Дава искра на края около 2 сантиметра.
Миналата година на едни колеги на село им изгоря електропастира(Energizera).
Имат изградено трасе около 2 километра(над 100 дка заградени).
Занесох моето устройство. Пуснахме го на акумулатор.Светодиода мига,всичко си работи но напрежение по въжето никакво...
Един колега хвана с ръка въжето и нищо.Няма никой..
Свалихме това въже,закачихме едно късо 50-тина метра.
И токът дойде,прескача искра.Върнах го в къщи и там си работи.
Според мен напрежение има,но няма мощност.
Токът не може да се увеличава по обясними причини.Затова остава повишаване на напрежението.
Въпросът ми отново е как бихме могли да го постигнем.
Какви трябва да са напреженията по жицата на пастира?
Нещо ти куца логиката. Доколкото разбирам от цитата ти, електропастира работи без каскада, а ти искаш с каскадата да увеличиш напрежението ама защо :? Пишеш, че не достига мощност, но каскадата няма да ти увеличи мощноста в изхода, напротив ще я намали, защото ще добави загуби по веригата до изхода.
Освен това ТХО-то извежда променлив ток, който като мине през каскадата се изправя и на изхода на каскадата ще има прав, но импулсен ток, а мощността на този ток със сигурност ще е по-малка от мощноста на тока без каскада.
biser4u написа:
Добавянето на високоволтов кондензатор на изхода на тхо-то и съответно входа на каскадата,не би ли помогнало
От това имам съмнение, че токовете и напреженията ти се губят в логиката. На изхода на ТХО-то напрежението е променливо. Ако свържеш кондензатора паралелно ще стане късо съединение, никаква полза, само вреда. Ако е последователно, пак никаква полза, а още съпротивление във веригата. Т.е. кондензатора няма място и няма полза от него след ТХО-то.
А от описаните проби и аз предполагам, че по километровото трасе някъде има пробив. Разкачайте на части трасето и пробвайте част по част, за да откриете в коя част е пробива.
Виждал съм такива ел.пастири в Англия и ми беше любопитно като вали през ден как ли работят с мокрите дървени колци :?
А като ползвате ТХО в схема за ел.пастир захранван от акумулатор какво ТХО ползвате за мобилен или стационарен TV?
biser4u - помощник
Изображение
съб юли 18, 2020 6:35 amkozl написа:
пет юли 17, 2020 11:18 pmbiser4u написа:
Така.Ще поставя отново същия въпрос,но в по голяма дълбочина.
Схемата е свалена от закупен енерджайзер.Копирана е едно към едно на експериментална платка с отвори.
В общи линии представлява 2 таймера 555,мосфет транзистор,ТХО свързано към дрейна на транзистора.
В къщи съм си изградил електропастир.Дължината на оградното въже е около 200 метра.
Така сглобеното устройство работи чудесно.Дава искра на края около 2 сантиметра.
Миналата година на едни колеги на село им изгоря електропастира(Energizera).
Имат изградено трасе около 2 километра(над 100 дка заградени).
Занесох моето устройство. Пуснахме го на акумулатор.Светодиода мига,всичко си работи но напрежение по въжето никакво...
Един колега хвана с ръка въжето и нищо.Няма никой..
Свалихме това въже,закачихме едно късо 50-тина метра.
И токът дойде,прескача искра.Върнах го в къщи и там си работи.
Според мен напрежение има,но няма мощност.
Токът не може да се увеличава по обясними причини.Затова остава повишаване на напрежението.
Въпросът ми отново е как бихме могли да го постигнем.
Какви трябва да са напреженията по жицата на пастира?
Нещо ти куца логиката. Доколкото разбирам от цитата ти, електропастира работи без каскада, а ти искаш с каскадата да увеличиш напрежението ама защо :? Пишеш, че не достига мощност, но каскадата няма да ти увеличи мощноста в изхода, напротив ще я намали, защото ще добави загуби по веригата до изхода.
Освен това ТХО-то извежда променлив ток, който като мине през каскадата се изправя и на изхода на каскадата ще има прав, но импулсен ток, а мощността на този ток със сигурност ще е по-малка от мощноста на тока без каскада.
biser4u написа:
Добавянето на високоволтов кондензатор на изхода на тхо-то и съответно входа на каскадата,не би ли помогнало
От това имам съмнение, че токовете и напреженията ти се губят в логиката. На изхода на ТХО-то напрежението е променливо. Ако свържеш кондензатора паралелно ще стане късо съединение, никаква полза, само вреда. Ако е последователно, пак никаква полза, а още съпротивление във веригата. Т.е. кондензатора няма място и няма полза от него след ТХО-то.
А от описаните проби и аз предполагам, че по километровото трасе някъде има пробив. Разкачайте на части трасето и пробвайте част по част, за да откриете в коя част е пробива.
Виждал съм такива ел.пастири в Англия и ми беше любопитно като вали през ден как ли работят с мокрите дървени колци :?
А като ползвате ТХО в схема за ел.пастир захранван от акумулатор какво ТХО ползвате за мобилен или стационарен TV?
Попитах за кондензатора изхождайки от този линк:
Изображение
Пробвах различни тхо-та.Демонтирани са от шасита на телевизори(стационарни).
При дъжд въпреки че електропроводимото въже е на изолатори,няма никакъв ток по трасето.
Електропастира e домашна самоделка(макар сглобен по работеща схема).
Търся начин за увеличаване на изходната му мощност,с простата цел да покрива по големи разстояния.
Ето снимка на устройството
Изображение
Кутията е с размери 17,5 на 12 на 6.5 см.
Последна промяна от biser4u на съб юли 18, 2020 11:06 am, променено общо 3 пъти.
sstefanov - майстор
съб юли 18, 2020 9:57 ambiser4u написа:
При дъжд въпреки че електропроводимото въже е на изолатори,няма никакъв ток по трасето.
Необходимата ти мощност е произведението на изходното напрежение и тока. Ако наистина не тече ток по трасето, той е 0 и следователно можеш да го захраниш даже и с мощност 0.
Явно някъде имаш утечка и токът не е 0, както вече писаха.
petromaniq66 - специалист
И се откажи от тези каскади - никакъв смисъл няма. Точно това тхо е с вграден изправител, от секционно а не каскадно свързване. При тези напрежения и добра изолация и 100км ще покриеш. Дължината на проводника няма нищо общо. Помисли малко! Като вдигнеш напрежението вероятността за пробив се увеличава, проводника е окачен на изолатори, които имат пробивно напрежение.
tzetz009 - специалист
пет юли 17, 2020 11:18 pmbiser4u написа:
......Миналата година на едни колеги на село им изгоря електропастира(Energizera).
Имат изградено трасе около 2 километра(над 100 дка заградени).
Занесох моето устройство. Пуснахме го на акумулатор.Светодиода мига,всичко си работи но напрежение по въжето никакво...
Един колега хвана с ръка въжето и нищо.Няма никой..
Свалихме това въже,закачихме едно късо 50-тина метра.
И токът дойде .........
:lol: Винаги е хубаво като дойде тока , ама ... ! Ако искаш да помогнеш на твоите приятели се хванете и го инспектирайте това трасе . Проблемът може и да е от спукан изолатор , който задържа влага . Може и от поотраснали стръкове бъз , млечка или див орех да се допират до проводника или провиснали клони на някое дърво . Без да обходите цялата линия и да я огледате внимателно няма да я "подкарате" !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
peppone1
съб юли 18, 2020 9:57 ambiser4u написа:
Изображение
съб юли 18, 2020 6:35 amkozl написа:
пет юли 17, 2020 11:18 pmbiser4u написа:
Така.Ще поставя отново същия въпрос,но в по голяма дълбочина.
Схемата е свалена от закупен енерджайзер.Копирана е едно към едно на експериментална платка с отвори.
В общи линии представлява 2 таймера 555,мосфет транзистор,ТХО свързано към дрейна на транзистора.
В къщи съм си изградил електропастир.Дължината на оградното въже е около 200 метра.
Така сглобеното устройство работи чудесно.Дава искра на края около 2 сантиметра.
Миналата година на едни колеги на село им изгоря електропастира(Energizera).
Имат изградено трасе около 2 километра(над 100 дка заградени).
Занесох моето устройство. Пуснахме го на акумулатор.Светодиода мига,всичко си работи но напрежение по въжето никакво...
Един колега хвана с ръка въжето и нищо.Няма никой..
Свалихме това въже,закачихме едно късо 50-тина метра.
И токът дойде,прескача искра.Върнах го в къщи и там си работи.
Според мен напрежение има,но няма мощност.
Токът не може да се увеличава по обясними причини.Затова остава повишаване на напрежението.
Въпросът ми отново е как бихме могли да го постигнем.
Какви трябва да са напреженията по жицата на пастира?
Нещо ти куца логиката. Доколкото разбирам от цитата ти, електропастира работи без каскада, а ти искаш с каскадата да увеличиш напрежението ама защо :? Пишеш, че не достига мощност, но каскадата няма да ти увеличи мощноста в изхода, напротив ще я намали, защото ще добави загуби по веригата до изхода.
Освен това ТХО-то извежда променлив ток, който като мине през каскадата се изправя и на изхода на каскадата ще има прав, но импулсен ток, а мощността на този ток със сигурност ще е по-малка от мощноста на тока без каскада.
biser4u написа:
Добавянето на високоволтов кондензатор на изхода на тхо-то и съответно входа на каскадата,не би ли помогнало
От това имам съмнение, че токовете и напреженията ти се губят в логиката. На изхода на ТХО-то напрежението е променливо. Ако свържеш кондензатора паралелно ще стане късо съединение, никаква полза, само вреда. Ако е последователно, пак никаква полза, а още съпротивление във веригата. Т.е. кондензатора няма място и няма полза от него след ТХО-то.
А от описаните проби и аз предполагам, че по километровото трасе някъде има пробив. Разкачайте на части трасето и пробвайте част по част, за да откриете в коя част е пробива.
Виждал съм такива ел.пастири в Англия и ми беше любопитно като вали през ден как ли работят с мокрите дървени колци :?
А като ползвате ТХО в схема за ел.пастир захранван от акумулатор какво ТХО ползвате за мобилен или стационарен TV?
Попитах за кондензатора изхождайки от този линк:
Изображение
Пробвах различни тхо-та.Демонтирани са от шасита на телевизори(стационарни).
При дъжд въпреки че електропроводимото въже е на изолатори,няма никакъв ток по трасето.
Електропастира e домашна самоделка(макар сглобен по работеща схема).
Търся начин за увеличаване на изходната му мощност,с простата цел да покрива по големи разстояния.
Ето снимка на устройството
Изображение
Кутията е с размери 17,5 на 12 на 6.5 см.
Здравейте, мощността ти е малка по няколко причини. Първо защото си навил първичната намотка на отсрещното ядро, така получаваш ферорезонансен трансформатор с голямо разсейване и затова мощността му е малка. Второ жицата е много тънка и навивките са прекалено много а, за 12V ще трябва да е поне на 2-3 ката и да се определи точният брой навивки. Обикновено ТХО-тата в по-новите телевизори не са с вградена каскада, а само с изправители и изхода на високото напрежение е постоянно и доста високо 24KV и 30KV максимална стойност. За да работи ТХО-то трябва да и извода от изправителите да се даде на маса, този под регулаторитге за фокусировка и ускоряващото напрежение и той бъде минуса за изходното високо напрежение. Освен това ТХО-тата са изчислени да работят по еднотактова схема, за да има най-високо изходно напрежение без изискване за мощността. При еднотактовият драйвер трябва задължително да се спази поляритетът на намотките, като плюсът трябва да се свърже там където е дадено в схемата на телевизора. Но понеже това е намотката за напрежение около 100V, за да определиш поляритета на другите намотки, трябва да ги свържеш последователно на първичната и ако общото напрежение се е увеличило, например 115V, то те са свързани правилно и плюсът е на свободния край на допълнителната намотка, ако се е намалило, тогава плюсът е на свръзката. За първична намотка може да се ползва една от вторичните намотки на ТХО-то (тази за отоплението, за кадровата, някои имат и за 15V, но те са за по-малка мощност). За ползване на пълната му мощност трябва да се захрани тази за около130V. При грешна полярност високото напрежение на изхода може да скочи до опасно висока стойност и да изгорят изправителите, но обикновено, токът в този случай е по-малък. Ако използваш ТХО от стар руски телевизор Електрон с външна каскада, правилната полярност на захранване е тази при която на изхода излезе по-ниско напрежение, разбира се и с по-голям ток.

Ако искаш да усилиш мощността, трябва да го захраниш с двутактов драйвер и захранващото напрежение може да се увеличи повече без да прегрее ТХО-то. Полярността при двутактовата схема няма значение, но трябва да се има предвид че изходното напрежение може да излезе по-ниско от еднотактовата и захранващото трябва да се увеличи или навивките в първичната се намалят.
Мощността може да се засили допълнително, без да се променя стойността на захранващото напрежение е като се намали честотата на генератора и обратно.
sstefanov - майстор
пон авг 17, 2020 9:58 pmpeppone1 написа:
Мощността може да се засили допълнително, без да се променя стойността на захранващото напрежение е като се намали честотата на генератора и обратно.
Хайде стига глупости, че някой може и да ти повярва!
Намали честотата на 50Hz, например и ми напиши колко се е увеличила мощността спрямо 15kHz, моля!
petromaniq66 - специалист
Според мен - нищо друго не може да се засили, освен темата в говорилня и празни приказки. Що за глупости...мощност при киловолти? Съперник на ЕРП- :-D тата

Тема "Повишаване на напрежението от Тхо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: