• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
От мобилни телефони до цифрови камери
shadow__01 - майстор
Здравейте, правя един тригер по напрежение за един DRL модул самоделка и имам малък проблем със схемата. Избрал съм част от друга схема и си мисля, че трябва да няма проблеми.
Когато напрежението достигне над 14V. Транзистора се отпушва и релето включва, но когато го намаля на 12-12,5, нe се изключва! Изключва се чак когато се намали до 10,5V. Схемата ли е грешна или някой елемент по нея не е както трябва подбран?
Прикачен файл:
DRL_555_ver1_cr2.jpg
DRL_555_ver1_cr2.jpg (24.85 KиБ) Видяна 1806 пъти
fbr - майстор
Схемата не е грешна, но върши това което е правилно да прави. За да се включи, релето се нуждае от по-голям ток, от тока поддържащ го във включено състояние. Бодни един волтметър паралелно на бобината на релето и ще разбереш.
shadow__01 - майстор
пет авг 07, 2020 8:28 pmfbr написа:
Схемата не е грешна, но върши това което е правилно да прави....
Това го знам, но защо транзистора не се запушва веднага при пад на напрежението под 14V? На 12 си е още отпушен, чак на 10,5V изключва.
Няма значение при колко волта изключва релето, ако транзистора се запуши и то ще изключи.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Това не е твойта схема!
Безидейна е, не ми харесва.
ben84 - специалист
Ако туриш едно съпротивление база - емитер какво ли ще стане?
Дали нема да запуши по-бърже :?
Последна промяна от ben84 на пет авг 07, 2020 9:30 pm, променено общо 1 път.
fbr - майстор
Няма как при тази схема да се запуши при точно определен праг на напрежението. Иначе създателите на компаратори на напрежение биха останали без работа.
tzetz009 - специалист
:? И аз като @ben84 съм за резистор между базата и емитера , но една идея по-добре е транзистора да се направи по схема Дарлингтон с още един n-p-n маломощен (2Т3167-69) . Тогава ще "сече" по коректно . И ако това не стане ( за толеранса нищо не се казва) оттам нататък вече с интегрална схема LM311 и други вариации .

:partyman: :partyman: :partyman:
ivan_v - специалист
за да се намали разликата между напреженята на включване и изключване трябва да се използва ценер с по-виско напрежение. Може би около 10V
tzetz009 - специалист
пет авг 07, 2020 11:16 pmivan_v написа:
за да се намали разликата между напреженята на включване и изключване трябва да се използва ценер с по-виско напрежение. Може би около 10V
:-D :-D :-D 'ми не , нье и пак нье ! Два ценера да , но не и само един ! Те хората вече са го измислили ! Оптималният ценеров диод в тази и за подобни схеми е на точно 5,6 V ! Нито повече , нито по-малко ! Заради температурната зависимост на тия диоди .

:partyman: :partyman: :partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Тригер по напрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: