• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
От мобилни телефони до цифрови камери
MamaMy - майстор
A какво ще стане ако променим схемата така? Аз цялата не я харесвам, но щом трябва само по нея да се работи, поне да се изстиска максимума.

Прикачен файл

DRL Module (2).JPG
kozl - майстор
Не моа свана идеята на ценера 10 V там дето е м-у база Т и кондензатор и резистор от закъснителната верига.
Ако е за да повиши напрежението за отпушване на транзистора всякакъв диод 1 или повече в тази посока ще стане. Защо трябва да е ценер :?
Ако ценера е наопаки е ще се увеличи напрежението на заряд на кондензатора, съответно предполагам и времето докато пробие ценера, но ценера има минимален ток на стабилизация и дали тока е в нормите с това съпротивление :?
А как ще се разрежда кондензатора :?
А червения диод за какво е :?
shadow__01 - майстор
нед сеп 13, 2020 10:02 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Щом 10s не са приоритет.....
Надявам се да левият BC327 да не си го сменил с SS9015, че и там ще има проблем!
Минимални корекции:
DRL Module (1).jpg
Днес за последно се позанимавах да свалям работещо нещо и да го преправям минимално.
Не съм сменял транзистора на тригера. Той си работи много добре.
Смело решение да се махне единия транзистор.... Лошото е, че не виждам никаква разлика в работата на схемата. Пак си включва на около 7-8сек. Времето не ми е важно. Като се замисля 10сек идват много.
Като я направих имаше някакъв подреден вид платката, но след добавянето и махането на елементи и се развали визията.
Прикачен файл:
IMG_20200914_153423.jpg
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Aaa, смело. Поне още един щях да съкратя, ама ще има играчка малко.
Сега работи вътре в параметрите, не се надява на параметри дето ги няма описани в даташийта.
kozl написа:
Не моа свана идеята на ценера 10 V там дето е м-у база Т и кондензатор и резистор от закъснителната верига.

Ако ценера е наопаки е ще се увеличи напрежението на заряд на кондензатора, съответно предполагам и времето докато пробие ценера, но ценера има минимален ток на стабилизация и дали тока е в нормите с това съпротивление :?
А как ще се разрежда кондензатора :?
А червения диод за какво е :?
Трябва да е наопаки разбира се, ама то с тея pnp-транзистори се обърква човек.
Мдааа ще се увеличи напрежението на отпушване на транзистора, оттам и времето.
Явно МамаМу иска някакви по-големи времена на изчакване и затова.
Няма как да се разрежда нормално бързо. Мнооого бавно ще стане, не ми се смята - час, два, три през be на 327 и тока Ir на ценера който при 7,6V е от порядъка на 5-10мкА.
Ако не бях цапнал червеният диод щеше да се разрежда и през левият 327 през прехода колектор-база, 200 ома и Ir на ценера.
Червеният диод го сложих за да не се разрежда 1000мкФ при внезапен пад на входа. Ще разрежда с няколко мА, но за какво. Може и без него, принципно.

Идеята с ценера е много добра, за постигане на по-големи времена - в случая над 5,5мин. Обаче разгледах параметрите на няколко различни ценера и токът Ir е към 5-10мкА според вида на ценера. Избираме по-малкия естествено!
Това е токът преди ценера да почне да стабилизира, и е при около 7,6В върху него.
Пък тея 5мкА*60*400=120mA към релето. (при минимални ку на транзисторите.)
Ще трябва и резистор на между be на 547 няма как.
Значи до 7,6 + 0,6 = 8,2В на кондензатора ще имаме 5мкА базов ток * макс ку 160 =800мкА = 0,8мA колекторен .
Когато кондензатора се зареди напълно, ще е до Ube+Uцен. =0,7+10=10,7В
Върху 81к остава пад около 13-10,7 =2,3В
Значи тока през него е 2,3/81к = 28,4мкА., което е тока и през ценера и базов ток също.
Тези 28мкА при най-лошият ку на 327 трябва да отпушат 547.
28,4мкА*60 = 1,7mA
А при 0,8мА да е запушен, малко тънка стана границата! Заради 81к и големите ку на транзисторите.
43к става на 0 ома, или КС, няма смисъл от него токовете са малки.
А, Rbe на 547 = 600 ома.
При 0,8мА*600 = 0,48В - запушен
При 1,7мА*600 = 1,02В - отпушен
Ай, наздраве стига съм смятал и аз.
:partyman:
brum - майстор
С риск да стана досаден пак ще кажа, ама с TL431 тая схема става проста и надеждна.

И с подходящите кондензатори към reference pin–а ще се добави и закъснението при включване. Пък и релето може да се махне с малко мерак и директно да се ползва подходящ полеви транзистор за ключ което ще намали размерите и обема на компонентите в пъти.

Само на схемата от 5та страница трябва да се махне ония PTC предпазител на минуса, че като я смятах първият път не съобразих пада на напрежение върху него. Не съм сигурен защо е останал на схемата...

Иначе таз схема точно за това е правена - при заработване на алтернатора да включва едно 70А реле. Точно туй не е за дневни светлини, а е за зареждане на 2ри тягов акумулатор свързан паралелно на стартерният. По сметки на 13.8 включва и на 13.3 изключва. Че даже закъснение не е нужно, щото докато стигне до 13.8 волта напрежението минават няколко секунди след паленето.

И към автора ако реши да продължи с тази схема - вземи в предвид пада на напрежение по кабелите до мястото където си свързал схемата. Точно този пад смъква напрежението при палене на няколко консуматора и може да изключи дневните светлини като тръгне перката на охлаждането. За това е нужен хистерезиса...

И още нещо дето не е помислено - фаровете не случайно са на отделни бушони. Ако единият даде на късо да му изгори само неговият бушон, а другият да продължи да работи. Като им пуснеш и на двата общо захранване бушоните стават в паралел. Не си виждал стопена инсталация предполагам, ама бушоните в паралел могат да докарат такъв проблем. Тъй съм го срещал заради предпазител с двойно по-голям ток от този дето трябваше да бъде на място. Но предполагам, че в конкретната ситуация и предпазителят беше някакво менте - беше му се стопило капачето без той да изгори.

С тая схема последното трудно ще го решиш. Читавите DRL модули се изключват преди пускане на фаровете. Примерен вариант е при палене на габаритите да изключиш релето.

Най-лесно и евтино решение (щото времето да направиш схемата и то струва не-малко пари) е да си купиш готов модул дето някой е помислил над него и го е докарал да работи добре. SmartDRL е нещо което ползвам от години вече. За 30лв (по спомен) върши чудесна работа.
shadow__01 - майстор
пон сеп 14, 2020 10:58 pmbrum написа:
И към автора ако реши да продължи с тази схема - вземи в предвид пада на напрежение по кабелите до мястото където си свързал схемата. Точно този пад смъква напрежението при палене на няколко консуматора и може да изключи дневните светлини като тръгне перката на охлаждането...

И още нещо дето не е помислено - фаровете не случайно са на отделни бушони. Ако единият даде на късо да му изгори само неговият бушон, а другият да продължи да работи. Като им пуснеш и на двата общо захранване бушоните стават в паралел....

Най-лесно и евтино решение (щото времето да направиш схемата и то струва не-малко пари) е да си купиш готов модул...
Захранена е от място за предпазител за дневни светлини. Колата няма такива и затова не се използва гнездото му, но има напрежение след контакт, точно както ми трябва.
Нищо не се променя по оригиналната инсталация. Цялата и функционалност е запазена и пак са си на два предпазителя. (имам схема, при желание я качвам). Модула е захранен без автомобилен предпазител, но на платката има стъклен 100mA. И без това най-малкият автомобилен е 5A.
По принцип ако оригиналната идея за първата схема не се влияеше от смущения щеше да излезе доста евтино. Доста части ги имах и за около 3-5ле щеше да е готово. За втората схема вече трябваше да купувам някои неща и стана малко двойна работа. Иначе 20лв. модула и още 20 на майстор да го монтира.
Тези модули купешките повечето управляват плюса и често през тях минава целия ток на фаровете.... Не търсих това...
Не сложих транзистори защото ако пробият по някаква причина ще включат фаровете сами и после няма палене.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Схемата на brum, също става!
С добавка един кондензатор на Uref.
Коя е по-надеждна не смея да твърдя.
Всеки си има предпочитания, мераци и т.н.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Тригер по напрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: