От мобилни телефони до цифрови камери
kozl - майстор
Аиудио уредбата е на приятел. Раздробили се буксите за тонколоните и вход AUX, явно от ръчкане. Обаче собственика решил вместо да ми я донесе да се пробва сам за поправка. Купил нови букси и немам идея какъв поялник е ползвал, но беше окъсено всичко запоено.
Тва за външния вход към усилвателя - бел какхър, ама крайните стъпала накъсо. Аве те издържали, ма вероятно щото се стопили предпазителите докато е текла пробата след ремонта :-D
Намерих схемата, проверих всички захранващи напрежения - има ги.
Прикачам схемата на защитата:


Прикачен файл:
Protections.jpg


След проверки на напреженията установих, че защитата се задейства при напрежение над 0,5-0,6V към PROTECTION, което директно отива на №4 на процесора. А това напрежение се получава от частично отпушване на Q15 и Q12. На базата на Q15 постепенно за секунди след старт се натрупва напрежение 0,14V, което през Q12, R64 и R65 осигурява към 0,8V в изхода към PROTECTION. Това напрежение повече не се повишава, като ръчно елеминирам защитата, но пък е достатъчно да задейства защитата.
След доста проби с елиминиране на входовете един по един, успях да установя, че като премахнах диод D30 и защитата не се задейства.
Този изход TH_FUSE влиза в трансформатора. След малко отивам да го разгадавам кво търси там.

Но въпроса ми е как тази връзка влияе на отпушването на транзисторите Q15 и Q12 :?

За жалост осцилоскопа и той се нуждае от ремонт, а волтмера показва 0V в режим DC и AC на катодана D30.
Понеже се усъмних в Q15 и го смених и стана още по зле, вероятно щото запоих транзистор с по-голям Коеф. на усилване и па върнах оригинала.
kozl - майстор
Да доста часове похарчих в разследването и файдата е, че разплетох загадката, обаче се надянах на следващи извенади.
Та причината за отпушването на Q15 се оказа в опроводяване на платката под диода. Диода е SMD и под него минава тънка писта с висок потенциал и те така сума часове в проверки и главоблъсканица. След почистване на мястото и запояване на диода уредбата подкара, но па с рроблеми.
1 - вентилатора на радиатора към крайните стъпала вкарва силен брум в каналите на звука. За сега го откачих, после ще пробвам с друг. Пред него има RC филтър ще го проверя и него.
2 - CD-то претоварва захранването си и защита се задейства. То в захранването на CD-то е имало ремонт, спойки си личат, но са кадърно правени. Значи било е на ремонт и проблема е си е бил от преди.
3 - Радиатора на крайните стъпала щом се свърже с масата и той вкарва брум, но пък може да си остане изолиран :roll:
Тунера изкара станции. Касетофона върти, но нямах касетка под ръка за проба.
Трябва да измисля как да проверя CD-то :? И двата двигателя се развъртяха, но изключи защитата.
Та при толкова проблеми извода е, че финансово ремонта не си заслужава.
Но явно и аз съм загубил форма, та шъ мине като тренировка. :headbash:

Тема "Мини аудио система Samsung MM-ZJ8 задейства се защитата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: