От мобилни телефони до цифрови камери
ddn
Здравейте,

имам въпрос относно поставянето на дефектнотокова защита.

В момента строя къща, според това, което чета, дефектно токовата защита е особено важна за безопасността - особено в случаи, когато в къщата има и малки деца.
Човекът, когото наех за инсталацията, ме убеждава, че трябва да се сложат 2бр - един за бойлер и един за готварска печка и че ако сложим защита за другите контакти, ще създава само проблеми и ще прекъсва.

Както се досещате, моите познания са силно ограничени. От това, което чета не успях да разбера, дали се слага по една защита на табло (имам 3), или една на първото табло, или както е според наетия майстор - за всеки кръг от контакти.

Какво е вашето мнение, колко е необходима и къде трябва да се поставя?
velas - специалист
Слага се на кръгове, където може да те удари ток от утечка към корпус/земя. Това са бойлер, готварска печка, пералня, контакти кухня и пр.
Не се слага една ДТЗ на много кръгове, защото сумарната утечка на всички уреди бързо надвишава 30мА и я задейства.
Не се слага към кръгове/контакти където се включват климатик, прахосмукачка, сушоар, настолен ПС и пр.
krasi92 - майстор
Ако можеш да си го позволиш дтз за всеки токов кръг е най добре. Със строежа на къщата има и проект с част електро. Спазете го и това е достатъчно
mironcho - специалист
От всички мнения верни са само последните две изречения - спазете си проекта. Ако нямате - направете си.
zz_stefanov - майстор
Авторът не ни е поглеждал откакто си е написал поста.

Тема "Дефектнотокова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: