• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 22
От мобилни телефони до цифрови камери
Subsa - специалист
Здравейте,
от скоро се налага да използвам един телефон NOKIA 1200
Вероятно най-разпространената нокиа към момента.
Както някои от вас знаят тази нокиа изкарва с оригинална батерия 5-8 дни.
Обаче след като я оставих за няколко месеца батерията леко се поду и когато ми се наложи пак да го използвам ме изкарваше не по-вече от 2 дни. Телефона беше изключен и неразредена напълно батерия.
Понеже съм се вкарвал с друг телефон във филма с "новата" батерия която държи по малко заряд от оригиналната, направих нокиата с 2 оригинални батерии от лаптоп.
Стана голямо дърво на вид, но забравих зарядното къде се намира.
Прикачен файл:
IMG_1445.JPG
IMG_1445.JPG (48.87 KиБ) Видяна 14977 пъти
Прикачен файл:
IMG_1353.JPG
IMG_1353.JPG (97.62 KиБ) Видяна 15737 пъти
Прикачен файл:
IMG_1358.JPG
IMG_1358.JPG (79.47 KиБ) Видяна 15737 пъти
Прикачен файл:
IMG_1359.JPG
IMG_1359.JPG (96.4 KиБ) Видяна 15737 пъти
Прикачен файл:
IMG_1442.JPG
IMG_1442.JPG (70.42 KиБ) Видяна 14977 пъти

Клетките са 2х2200mAH Японски.

*Използвах електрониката от оригиналната батерия да контролира заряда/разряда
Модификацията беше направена на 02.02.2012 и като батерията беше зареждана преди месеци до напрежение 4,25V.
Старта беше с 4,15V на горната дата.
Изкарах до днес без да зареждам. Периодично мерих напрежението на батерията когато ми изчезваха чертичките и днес за мое учудване ми даде при една чертичка сигнал, че батерията е празна. Измерих 3.68V, измерих с друг уред, пак толкова. Реално този тип батерии силата им е в диапазона 3,65-3,55V, няма как да е празна и да има това напрежение.
Четох известно време в интернет и реших да добавя резистора ограден с червено на последната снимка, който е със стойност 4,7к SMD1206. Има си разни стандартни стойности, но гледах да е под тях, защото реално батерията ми е по голяма от стандартните капацитети.
Този резистор "казва" на мобилния апарат каква батерия му е сложена и как да работи с нея. Така и не измерих колко е резистора на оригиналната електроника.
След рестарт на телефона ми показа пълна батерия, сега ще вида кога ще спре или ще изчезне чертичка.
Сметките ми, при сравнение с оригиналната батерия показват около 38 дни с едно зареждане.

П.С. реално подкарах телефона без оригиналната електроника на 02.02.2012 с резистор 47к от средния пин към минус, но исках да мога да зареждам със стандартно зарядно, за да не се налага да разнасям специализираното.
Последна промяна от Subsa на пон мар 05, 2012 10:01 pm, променено общо 2 пъти.
stiv1961 - майстор
Извинявай ама и аз имам един часовник с 1234 функции обаче ми ,,разгонват фамилията батериите в куфаритееее" :-D
Subsa - специалист
Не е по-тежък от някой нов телефон с 4,3inch екран. Дали голям екран, дали голяма батерия- сам избираш екстрата :rolleyes:
Subsa - специалист
На онзи само-разряда му е голям.
Телефона не е толкова голям.
Ако се използва плоска батерия може да се свали леко обема #-o
Никой ли не е правил нещо подобно?
До колко волта би работил апарата функционално?
hidrazin - майстор
Ами сложи два такива акумулатора и сигурно няма да го зареждаш всяка година.

Изображение

Едва ли двата ще тежат много над 50 килограма.
:partyman:
Subsa - специалист
Прикачен файл:
P1110033.JPG
Това също е мое старо изпълнение.
Клетките са А123, 2.3AH изключително подходящи за тази цел.
Разряд до 30C (60А) номинален и 60C максимален (120А).
Към момента продължават да си работят без баластна система, но съм им замислил зарядно от година и нещо насам :)

Скоро ще покажа и как съм направил PULY-то зад синята кутия. Малък и удобен винтоверт с NiCd батерии по начало, които за нищо не стават.
Subsa - специалист
Добавям малките винтоверти
Прикачен файл:
P3020024.JPG
Мултицетите, общо 13 на брой!
Оригинално са с 3х1,5V батерии ААА
Прикачен файл:
P3020025.JPG
Прикачен файл:
P3020029.JPG
Прикачен файл:
P3020033.JPG
Още един винтоверт
Прикачен файл:
P3020034.JPG
Subsa - специалист
Прикачен файл:
P3020035.JPG
Прикачен файл:
P3020043.JPG
Още един мултимер, тук клетките са 2 последователно, като на винтовертите. Зарядното съответно e 8,4V
Прикачен файл:
P3020039.JPG
Прикачен файл:
P3020040.JPG
Прикачен файл:
P3020042.JPG
На адаптера пише 7,8V но е до-доработено до 8,4V иначе не зарежда до пълния капацитет. Над 4,25V на клетка пък дефектират клетките, трябва да се внимава със зарядните.
Subsa - специалист
Прикачен файл:
P3020053.JPG
Прикачен файл:
P3020055.JPG
А с този апарат правя снимките.
Години наред имах проблем с батериите, пробвах какви ли не и DURACELL да му сложа не може да напълни картата без да свършат. С нови и заредени Ni-MH изкарва 50 снимки и край. Имам останали 6 комплекта от онова време.
Сега апаратчето е за служебни снимки, стои в офиса, по сайтовете не трябва голяма резолюция, перфектно е. Пълни картата от 256МБ 2-3 пъти и батерията свършва.
Най-много ток дърпа моторчето на оптиката. Преди много зависеше колко пъти ще пусна апарата, за да снимам една снимка примерно. Сега няма такава зависимост или не съм забелязал :?
Прикачен файл:
DSC_0001.jpg
Прикачен файл:
DSC_0003.jpg
Прикачен файл:
DSC_0004.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 22

Тема "Преработка с Li-Ion, Li-Po, LiFePo4 батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: