• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте искам да преаботя въпросния таймер, за да сработва при подаване на напрежение, а не при натискане на бутона.
Прилагам схема и благодаря на всички отзовали се. Изображение
hidrazin - майстор
Слагаш му реле чиято намотка е съобразена с подаваното за СТАРТ напрежение.
Нормално отворен контакт на това реле ще замести бутона.
:partyman:
Не работи по този начин. Изолирах бутона и когато подам постоянно напрежение сработва, но не изключва в интервала който съм задал.
kozl - майстор
Въпросният таймер вероятно започва да брои от отпускането на бутона както е при автоматите за стълбищно осветление.
Само с реле няма да стане. Трябва генератор на единичен импулс.
Обаче ако захранваш и схемата на таймера с тока, който трябва да го стартира чрез генератора за единичен импусл има вероятност за провал, защото схемата на таймера ще е в преходен процес при получаване на захранване и времето може да не е това, което трбва да е.
hidrazin - майстор
вт сеп 21, 2021 12:55 pmMarto181 написа:
Не работи по този начин. Изолирах бутона и когато подам постоянно напрежение сработва, но не изключва в интервала който съм задал.
Напротив, точно така работи. И не знам за къв чеп си дал картинка на платката а не схемата.
Ся някой трябва да гадае ли?
СХЕМАТА
При натискане на бутона се зарежда С1 през R2 и като достигне напрежението на отпушване на Т1 се включва релето на изхода.
Независимо дали бутона е още натиснат.
Времето обаче започва да тече от отпускането на бутона.
Тогава зареденият С1 се разрежда през R1 и VR като зависи от настроенoто с VR
С това реле точност няма да постигнеш.
И друго - никой не знае какво точно искаш да правиш и какво напрежение искаш да пускаш за СТАРТ.
С толкова - толкова.
:partyman:
На входа подавам 12v, тотално съм бос в темата, затова питам как да я преаботя, така че щом подам 12v да изпълни цикъл примерно 40сек. И да спре.
sstefanov - майстор
Махни C1 откъдето е и го свържи паралелно на бутона с плюс към плюса на захранването.
kozl - майстор
вт сеп 21, 2021 7:52 pmsstefanov написа:
Махни C1 откъдето е и го свържи паралелно на бутона с плюс към плюса на захранването.
Така би трябвало да стане, защото се получава генератор на единичин импулс. Освен ако кондензатора няма утечка достатъчна да отпуши Т1.
И другия недостатък е с времето на таймера, защото не е гарантирано разреждането на кондензатора при повторен запуск.
Но пък може и да покрие нуждите на автора.
Пробата ще покаже.
sstefanov - майстор
И в оригиналната схема няма гаранция за времето.
kozl - майстор
От бутона SW1 се стартира отброяването на таймера, с което се задейства и релето, като при натискане на бутона е необходимо да се задържи около секунда за точно отброяване.
Да според зависи колко точно :?
  • 1
  • 2

Тема "Преработка на обикновен таймер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: