От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте,
Надявам се темата да е на правилното място.
Имам нужда от малко помощ относно избирането на датчици за СОТ, разположението им и част от програмирането.

Апартаментът се намира на 3-ти етаж, на приложената схема съм описал къде смятам да се сложат датчици и какви. Четох доста по темата, даже и тук във форума, но някои неща все още не са ми ясни.

Изображение

Централата е Paradox EVO192

По принцип има възможност да се сложат акустични и обемни/комбинирани датчици, но ако периметърът е защитен има ли нужда от това? Сирената и останалите външно монтирани датчици си имат тампер, пък вече да се надяваме да сработи :)
Ако има нужда от акустични, съдейки по упътването им, мисля, че ще ми се наложи да сложа поне 3, за да са достатъчно чувствителни.
Ако има нужда от обемни ми се искаше да са PIR+Microwave, уж по-точни и да не се "минават" лесно, обаче не знам колко са подходящи за вътрешно ползване - да не започне да ме боли главата :mrgreen:
Може да се сложат и МУК-ове на прозорците, но не знам отново дали има нужда. Дограмата си е стандартна, отваря се с отвертка (и до там ще стигнем)

Относно програмирането за момента имам следния проблем - адресируемите датчици, вързани към "COMBUS," не реагират когато ги отворя; тамперът не предизвиква аларма. Пробвах да разцъкам "Tamper recognition", но без успех.

Да, малко се филмирам относно сигурността, но просто съм бил свидетел на прекалено много неща, за това параноята ми е оправдана :)

Много благодаря за помощта!
addicted - специалист
Няколко въпроса.
1. Кой ще реагира след аларма. Вие или форма за СОД. Съмнявам се че някоя фирма ще се съгласи ако са само периметрови датчици.
2. Как я програмирате? От клавиатурата или с компютър и програматор? У казали сте тампера, а казали ли сте какво събитие да предизвиква? Вариантите бяха няколко, само проблем, аларма само при включен сот, аларма винаги и т.н.

По добре пирове вътре, и мукове на прозорците. Така хем няма да забравите прозорец отворен, хем можете да си организирате слиип и стей режими с муковете на прозорците и входната врата.
А тия външни датчици хич не ме кефят. Според мен не работят коректно. Иначе на хартия са чудесни.
нед окт 03, 2021 5:23 pmaddicted написа:
Няколко въпроса.
1. Кой ще реагира след аларма. Вие или форма за СОД. Съмнявам се че някоя фирма ще се съгласи ако са само периметрови датчици.
2. Как я програмирате? От клавиатурата или с компютър и програматор? У казали сте тампера, а казали ли сте какво събитие да предизвиква? Вариантите бяха няколко, само проблем, аларма само при включен сот, аларма винаги и т.н.

По добре пирове вътре, и мукове на прозорците. Така хем няма да забравите прозорец отворен, хем можете да си организирате слиип и стей режими с муковете на прозорците и входната врата.
А тия външни датчици хич не ме кефят. Според мен не работят коректно. Иначе на хартия са чудесни.
Благодаря за отговора.
За начало ще реагирам аз, централата е свързана към Raspberry Pi през серийния порт за отдалечено наблюдение, но когато се завърши апартамента имам желание да е истинска фирма за СОД.
Програмирам я от клавиатурата, нямам програматор и не ми е ясно как става.
Относно тампера - може би най-добре ще е аларма винаги.

Притеснението ми относно МУК-овете е, че с достатъчно силно електромагнитно смущение не активират алармата, а стандартните ПИР-ове, че имаше някакви начини да се "заслепят" с IR светлина и подобни. Може по-качествените да не се влияят от това, но не успях да намеря достатъчно информация.
addicted - специалист
Относно охрана от СОД. Фирмите следят периметър само при наличието на камери, който да погледнат и така да се отърват от пращане на патрул за хилядите фалшиви сработвания които може да се генерират.
Така че май няма да минете без датчици вътре. Има и таванни пирове.
Относно притесненията ви за възможностите някой някак да заобиколи сота ви. Стигне ли се до там че да сте толкова интересен, никой сот няма да ви спаси.
Той сота е като катинара, добрия човек вижда че е заключено, и не влиза.
addicted - специалист
Относно тампера, в секция 3034 трябва са се активират и двете опции.
Прикачен файл:
Screenshot_20211003-175018.png
Камери има, обаче щом централата трябва да е под ПИР не ми пречи да сложа още няколко.

Мисля да не слагам таванни, тъй като по единственото възможно място на тавана вече има датчик за дим и други неща.
Съгласен съм за аналогията с катинара, но параноята си е параноя :)
Точно в тази секция са активирани - когато датчика е свързан като стандартно реле тампера си работи, през BUS не - ще пробвам утре с друг датчик, да не би да е от него проблема.

Значи в крайна сметка правя следното:
Изображение

Остава да избера какви да са ПИР-овете за стаите и в коридора (там е по-деликатен случай, тъй като тавана е по-особен и не ми се иска да го монтирам в ъгъла, както обикновено. Предполагам не е проблем да е над вратата? Мислех си за Paradox 460 или NV35MX (въпреки че е по-голям...)

За стаите - DG65+, DM60, NV5 или пък комбиниран микровълнов?

Акустични дали има смисъл да слагам, при положение че обкова на дограмата ще се усили, но стъклото си е стъкло.

Трябва да черпя по някоя бира.
addicted - специалист
От акустични според мен няма смисъл. Не е витрина на партер където някой може просто да я счупи и да избяга.
Не сте нарисували пира в коридора, но гледам сте наясно че трябва да го има, 460 е идеален за над вратата, и мука си е задължителен. Пировете в хола могат да са плътно един до друг, ако ги видите пред вас ще ме разберете.
Избирате без да гледате NV5, той не става, всеки пети решава да пуска аларми когато си иска.
Комбинираните са по едрички, аз не бих ги ползвал, не виждам смисъл и причина, освен вашата параноя.
Клавиатурата каква е? LX клавиатура е чудесен вариант за добавяне на дистанционни, ама нещо стана трудно откриваема.
Аз на този апартамент бих сложил MG5050, ама вече имате EVO. При Магелана обаче датчици на бъс не работят.
нед окт 03, 2021 6:35 pmaddicted написа:
От акустични според мен няма смисъл. Не е витрина на партер където някой може просто да я счупи и да избяга.
Не сте нарисували пира в коридора, но гледам сте наясно че трябва да го има, 460 е идеален за над вратата, и мука си е задължителен. Пировете в хола могат да са плътно един до друг, ако ги видите пред вас ще ме разберете.
Избирате без да гледате NV5, той не става, всеки пети решава да пуска аларми когато си иска.
Комбинираните са по едрички, аз не бих ги ползвал, не виждам смисъл и причина, освен вашата параноя.
Клавиатурата каква е? LX клавиатура е чудесен вариант за добавяне на дистанционни, ама нещо стана трудно откриваема.
Аз на този апартамент бих сложил MG5050, ама вече имате EVO. При Магелана обаче датчици на бъс не работят.
Ясно, остава 460 и за другите ще видя. Клавиатурата е K641R, честно казано досега не знаех за този LX модел, изглежда доста добре. Трябва само да разуча как и дали мога да активирам/деактивирам алармата с карта/чип.
EVO-то беше останало от друг обект, а и тук е още на замазка всичко, затова не е проблем да се пусне някой друг кабел.
Много благодаря за информацията.
Последна промяна от brocc0li на нед окт 03, 2021 6:49 pm, променено общо 1 път.
addicted - специалист
Никога не ми се е налагало и незнам дали може с чип да се пуска/спира. Ползвал съм я само като контрол на достъп, да отключва врата, като такава си работи коректно.
Lutchezar - майстор
Точно заради параноята не бих препоръчал деактивиране на аларма с карта или чип. Това обезсмисля идеята за паник код например. И няма карта или чип които да не могат да се клонират или четящите устройства да се ползват за вход и нарушаване работата на системата.

Тема "Монтаж и програмиране на СОТ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: