• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
От мобилни телефони до цифрови камери
radius - майстор
Здравейте,
Целта е да наглеждам как работи термопомпата. В момента ползвам един дейта логер, който сваля през 30сек температурата на подаващата вода и я записва. Капацитета му е 5 дни и за да видя какво се е случвало, трябва да преточа информацията през УСБ на компютъра. Това е доста досадно, непрактично за постоянна употреба и архаично.
Търся решение, което да качва инфото в глобалната мрежа и да мога да си го гледам от телефони, компютри. Особеното е, че ми трябва история на записите с графика, не толкова да гледам моментната температура. Поне 5 дни назад през 30 секунди, приблизително 15000 записа.
Ето как е със сегашния логър, върши ми идеална работа подобна визуализация:
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (87.5 KиБ) Видяна 1559 пъти
Не съм се занимавал с разните нови home automation джаджи, но съм сигурен, че има нещо подходящо. След бърз прочит видях Sonoff TH10, куплиран с датчик DS18B20, но не съм наясно, има ли възможност да качва на облак данните и после да си ги анализирам.
Евентуално, ако Сонофа няма подходящо приложение, да ползвам нещо като Thingspeak за визуализация и анализ на данните.
Мерси на включилите се, бюджета също е от значение, ако може да се вместя в 2 кила суджук :wink: .
brum - майстор
Я да изчистиш един детайл - под online искаш от цял свят да имаш достъп до данните или искаш като си в жилището където е термопомпата да можеш да ги видиш през WiFi-я? Че двете са много различни неща.
radius - майстор
Писах, че търся нещо да качва инфото в глобалната мрежа.
Т.е. предпочитам да мога да го гледам отвсякъде.
Само от жилището би ми вършило някаква работа, но си е компромис за мен.
@mu - напреднал
За мен най добрия вариант е PiZeroW с инсталиран : Node-red, Influx i grafana. Недостатък на тая конфигурация е, че бързо скапва SD картата
с две логнати температури през 10 секунди картата изкарва 7-8 месеца.
brum - майстор
Никое от 2те не вади информацията в глобалната мрежа. Евентуално с настройки може да сработи, но не са тривиални. А по-горе за облак се говори.

За Пи-то може да се сложи флашка за базата. Проблемите се разреждат значително.
sstefanov - майстор
Е аз как си го виждам моя HomeAssistant от всяка точка на света?
Защо ти е облак, когато можеш да си съхраняваш данните локално и да не зависиш от никой?
brum - майстор
Мен ли питаш? Защо не споделиш как си го постигнал?

Вариантите не са много, но са условни. Някой доставчици вече не дават външни IP адреси и няма безплатен начин да си виждаш данните от вън. Дори и тук има решения, но са сложни.

Други дават, но динамични (статични се плащат). Можеш да настроиш DynDNS. Решението е евтино, но далеч не е просто. А и трябва рутера да е малко по-лъска за да поддържа DynDNS.

Или другата опция - плащаш си за статичен адрес и за домейн като мен. Ама има такси.

Отделно, че за self hosted решенията с Raspberry-та и там подобни идва и проблема с браузерите. Твърди се, че ще почнат да отказват да отварят http адреси (chrome-а от 2017та се бяха засилили да го правят), а за да работи https-а някой трябва да му изгенерира сертификат. И тук или плащаш, или влагаш труд за да решиш проблема.

Нещата са далеч от прости. Та ако някой има идея за просто решение да споделя. Бас ловя, че някой от всичките китайци предлага нещо което ще свърши работа и което има безплатна услуга базирана в някой облак. Въпроса е кое...
radius - майстор
Аз май ям по-евтин суджук ;) .
Рутера ми има DDNS, но търся нещо по-просто сякаш.
Тоя Home Assistant може ли да се качи на NAS флашка или си иска истинска машина (рутера е TP Link Archer AX20/AX1800).
Данните са ми нужни, за да наблюдавам ТП колко цикли и др.под. Не са ми важни да ги пазя дълго време, за последната седмица е достатъчно, нито ми е проблем да ги качвам някъде, не са тайна.

Честно казано варианта с Raspberry ми допада, защото са ми интересни и каква по-добра възможност да си подкарам нещо сам. Макар, че може да се изгубя в софтуерни конфигурации.
Искаше ми се да направя нещо видимо и отвън, не само в моята мрежа.
brum - майстор
За да е видимо навън има 2 варианта:
1) Да го пуснеш през твоя рутер и да се вижда навън.
2) Да качваш данните в cloud-а и да ги виждаш.

За първото се искат по-малко знания отколкото за второто. За второто евентуалн ще се намери платено решение.

Raspberry-то не е евтино вече. В 2 кила суджук няма да се вмести, ама виж - в 20 качествен ще се вмести. По последни спомени цените са над 100 евро. Отделно ще трябва да отделиш време да го подкараш. А и raspberry-то не мери температури. Ще трябва и тези неща да доподкараш. Примерно добавяне на датчици към него и конфигурация на цялата работа.

Избери си просто и платено решение или самоделно и сложно решение. Самоделното има предимство - ще натрупаш знания. Но има риск да не успееш да стигнеш до финала. Платеното иска търсене и най-вероятно ще е по-евтино.
Последна промяна от brum на чет дек 09, 2021 9:44 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Онлайн температурен мониторинг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: