• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11
От мобилни телефони до цифрови камери
2v6 - майстор
нед дек 26, 2021 10:44 pmradius написа:
Един вид, ако са еднакви отчетите, да ги разрежда ли?
При мен няма да има смисъл, защото има динамика.
Да, така е.
Но не трябва да преминаваш границите:

15 seconds
Users of the free option will be limited to sending no more than 3 million messages each year to the ThingSpeak service. Users of the free license will also be limited to 4 channels. For users of the free option, the message update interval limit remains limited at 15 seconds.
brum - майстор
С какво данни през 1 секунда ще са по-полезни от данни на 30 секунди? Дай пример с реална практична ситуация.

Можеш да пробваш следната алтернатива - пращаш всяка минута 3 точки. Минимум, максимум и средна стойност. А измерванията ако искаш го прави 5 пъти в секунда.

Ако държиш на по-често измервания отиваш на алтернативна база. Вземаш едно raspberry, инсталираш InfluxDB и Grafana, и ще можеш да записваш точка през секунда.
radius - майстор
Ако поста е към мен, по-назад казах, че 30 сек ме устройват, това са милион и нещо отчета на година, така че влизам в лимита на тингспийк, ще има и за стайна и външна темп. ( разбира се по-нарядко :) ).
radius - майстор
10 дни със стария рутер никакви проблеми, и двете устройства си качват данните без прекъсване.
Вчера върнах новия рутер, направих му една мрежа за гости с друг ssid и парола, само на 2.4ГХц и закачих само едното esp към нея. И тази нощ и двете устройства не са пращали данни от 0:30 до 3:30. А иначе нет си има, просто се губят в wi-fi мрежата и не могат да се закачат към рутера. Е.аси рутера модерен :evil: .
Като последен отчаян опит ще направя мрежата за гости със скрит SSID и без никакви пароли, да видим.
brum - майстор
Не е това проблема. Търси настройка за оптимизиране на скоростта на клиентите. Някой рутери се опитват да избутат устройствата от 2.4GHz на 5GHz мрежата като им изпращат панети за disassociation-ване (разкачане). Ако рутера ти има 5GHz мрежа я спри за няколко дни и виж дали ще се оправят нещата. ESP-то работи само на 2.4GHz мрежите.

И чак след като локализираш проблема правиш опит с отделна WiFi мрежа с променени настройки по нея.

Качи screenshot-и от UI-я на рутера. Има шанс да се види от някой дето знае за какво да гледа.
radius - майстор
Ще пробвам с това, което казваш, макар тази новата мрежа, която пуснах да е само на 2.4 и пак го има прекъсването.
krasi92 - майстор
Фъргаи го тоя боклук като си сигурен че е от него. Да не е илядо лева. Или закачи стария за него и си вържи термометрите за него.
radius - майстор
Аааа, всичко друго си ми работи, не е иляда ама сто и кусур и ми е скъп (и в пряк и преносен смисъл). Имам и един дърт д-линк, който може да ползвам за АП, ама гледам нещата да са по-прости.
Lutchezar - майстор
Виж някъде в менютата за Lease Time. По подразбиране за нормалната мрежа е уж 48часа,на някои по-нови и за guest е под 24 часа. При изключен DHCP пък други правила. И трябва да резервираш IP адреси по MAC за тези устройства със фиксирани такива, хубаво е тези адреси да са извън DHCP зоната.
brum - майстор
Lease time-а е колко време да пази IP адреса за мак адреса на клиентското устройство. Това би помогнало устройството да взема същият IP адрес ако е било разкачено за повече време, но няма никаква роля за разкачането на ESP-то от WiFi-я.

Вариант е да закачиш и старият рутер и той да пусне guest мрежата. Ама колко устройства ще поддържаш и настройваш?

Сещам се за още един вариант - рутера може да сменя канала ако следи за натоварване на каналите и има заложена логика да мести WiFi-я на по-малко натоварени канали. ESP-то не се справя добре с тази работа. Особенно ако WiFi persistence-а е пуснат, защото си записва канала и после пак търси рутера на тоя канал.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 11

Тема "Онлайн температурен мониторинг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: