• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
kozl - майстор
пон дек 27, 2021 5:09 amнико_дим написа:
Двете съпротивления от 5 вата необходими ли са.В схемата на Пансим не са дадени.И след грец схемата не е ли добре да има филтърен кондензатор?
Двете съпротивления, за които питаш ограничават тока. Така схемата става по определена към захранването необходимо за схемата и типа на транзистора. А в схемите де няма резистори няма и тип на транзистора :wink:
Без съпротивления и с мощно захранване аз нямам довод за избор на транзистор. Ако захранването е слабо, но има защита, вероятно няма да се повреди, но пък ми е трудно да гадая как ще работи защитата в синхрон със схемата при липса на токоограничаващи съпротивления9 :?
За филтърния кондензатор:
На такава схема филтър и не требе. Моето мнение е, че след греца кондензатор ще влоши работата на схемата и ще харчи енергия не по предназначение, а на загуба.
Като се отпуши тиристора и ще разреди и филтърния кондензатор ама тока няма да е през бобината. Па дали ще издържи тиристора :?
пон дек 27, 2021 8:57 amkozl написа:
пон дек 27, 2021 5:09 amнико_дим написа:
Двете съпротивления от 5 вата необходими ли са.В схемата на Пансим не са дадени.И след грец схемата не е ли добре да има филтърен кондензатор?
Двете съпротивления, за които питаш ограничават тока. Така схемата става по определена към захранването необходимо за схемата и типа на транзистора. А в схемите де няма резистори няма и тип на транзистора :wink:
Без съпротивления и с мощно захранване аз нямам довод за избор на транзистор. Ако захранването е слабо, но има защита, вероятно няма да се повреди, но пък ми е трудно да гадая как ще работи защитата в синхрон със схемата при липса на токоограничаващи съпротивления9 :?
За филтърния кондензатор:
На такава схема филтър и не требе. Моето мнение е, че след греца кондензатор ще влоши работата на схемата и ще харчи енергия не по предназначение, а на загуба.
Като се отпуши тиристора и ще разреди и филтърния кондензатор ама тока няма да е през бобината. Па дали ще издържи тиристора :?
Ето това е.Когато някой даде разбираеми обяснения,нещата стават доста по ясни. =D>
zz_stefanov - майстор
Тиристорът за да се запуши отново трябва напрежението върху него да падне до нула. Ако има филтрация това няма да се получи и схемата няма да функционира.
ето това сътворих...

Прикачен файл

20211228_091149.jpg
20211228_091149.jpg (110.66 KиБ) Видяна 557 пъти
Пробвах и без двата резистори ,но транзисторът tip122(такъв имах) пече много.
Бобината е добре да е по нискоомна- 1 до 2 Ома.При 5 ома (б117) силата на импулса и дължината на искрата видимо са доста по малки. Консумирания ток е 300милиампера.С 50 амперов акумулатор би трябвало да изкара около седмица. :-D
Здравейте.Попаднаха ми няколко импулсни трафа от тв шасита- BCK-4001,01,35 .
Според вас биха ли могли да се ползват в тази схема.Не са ли те по подходящи.Ако се ползват трябва ли да се вдигне честотата.По схемата е 1 Khz.

Прикачен файл

2022011_optimized.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Повишаващ траф" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: