От мобилни телефони до цифрови камери
radius - майстор
Първия проблем е, че импулсното на луничките в банята (май v-tac беше), бълва много гадни смущения около 96Mhz (точно до z-rock на 95.9 :evil: ). Почти съм убеден, че добавянето на някой кондензатор ще оправи нещата, но къде точно и какъв. Знам как се държи поялника и не се чеша с него. Та ако може съвет, смяната на захранването е по-краен вариант.
Проблем номер 2, по-труден: тук, на село, обхвата не е перфектен и за мое нещастие, точно на радиата, които слушам. Значи, ако може, не ме карайте да слушам чалга или да сменям селото :wink: .
Сега ми подариха една уредба Айва, която за щастие има FM коакс.вход за антена 75 ома, в който е забучен един фабричен конектор с 2 м кабел. Може ли акъл за някаква антена, ако може и естетична, с която да си подобря приемането. Гледам има готови https://vikiwat.com/radio-antena-sonus-fm-ukf-bg.html , но ще ми е по-весело да си я направя.
Мерси за съветите.
Последна промяна от radius на пет яну 21, 2022 9:13 pm, променено общо 2 пъти.
kozl - майстор
По първия проблем и аз имах такъв и си изкарах антената на балкона с коаксиален кабел и сега тунера не лови смущения от LED захранването на 12V ленти в кухненските шкафове.
С 2 леви - специалист
https://www.google.com/search?q=схема+н ... AB6BAgBEE0

Избираш си някоя и я правиш. Аз бих направил 3-елементно Яги, има и калкулатори в нета. :wink:
brum - майстор
Пишеш в google "220v line filter schematics" и ще видиш как се изгражда филтър на входа. Задължително с подходящи кондензатори Х и Y класове. Има купешки филтри дето могат да решат проблема.

На изхода подобен филтър, но индуктивността трябва да е съобразена с тока там. Кондензаторите може и да са масови, но да са бързи (керамични, филмови).

И двата филтъра непосредствено преди захранването.

Ако проблема остане ще трябва да изградиш щит от подходящ материал. Подозирам, че с по-дебело алуминиево фолио ще стане. Онова дето е за комини например. Ще трябва и да се занули или заземи.

Ако е захранването на луничките в банята къде е проблема? Държиш да слушаш Z Rock докато си вътре ли?
MamaMy - майстор
Спрете да ползвате боклуците на в-так и ще имате доста по-малко проблеми. :)
radius - майстор
И ти си прав, но кажи кои други боклуци да ползвам. Малко е лотария.
Имам 10w нонейм лед лампа, като я пусна и радиото умира. Имам и 30w нонейм лед лампа, която не прави никакви смущения. Как да разбера в магазина коя е правилната, като и по цената не си личи.
fbr - майстор
На магазина ще ходиш с радиото.
MamaMy - майстор
Няма да купуваш изобщо нонейм. Вземи Осрам, Филипс, Самсунг, Варта, Сименс и мисля, че няма да имаш проблеми.
Последна промяна от MamaMy на съб яну 22, 2022 8:58 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
Отдавна не слушам ФМ радио (освен много рядко в колата).
Има ИП радиостанции, има Спотифай, и куп други подобни услуги...

Тема "2 въпроса за FM радиосигнал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: