От мобилни телефони до цифрови камери
nеwage - специалист
Здравейте!
Имам цяла торба 18650 литиево-йонни елементи вадени от батерии за лаптопи, някои от които чисто нови. Възнамерявам да направя акумулатори от тях, като тези.
Моля, дайте идея как да тествам кои елементи стават и кои не.
barakuda - специалист
Контролни платки за заряда имаш ли,щото без такава ще се подпалиш дори и нови еднакви бат.да са
nеwage - специалист
ср мар 02, 2022 12:31 pmbarakuda написа:
Контролни платки за заряда имаш ли,щото без такава ще се подпалиш дори и нови еднакви бат.да са
доколкото видях, тази батерия си идва с контролер Изображение
petromaniq66 - специалист
Къде е батерията дето идва?
nеwage - специалист
ср мар 02, 2022 1:11 pmpetromaniq66 написа:
Къде е батерията дето идва?
става дума да използвам елементите да направя от тях такива батерии https://www.aliexpress.com/item/1005002940846266.html
muhala - майстор
Всички, които са под 1V в момента, ги отдели за рециклиране (изхвърляне в кофа за батерии).
За останалите си купуваш един imax b6 Mini менте. С него ги зареждаш и разреждаш и мериш капацитета.
Като ги зареди, ги остави един ден. АКо някоя падне под 4 волта, отново за кофата.
Накрая си ги подреди по капацитет и т.н. и си направи батериите, за които говориш. BMS-a за батерията е абсолютно задължителен.
brum - майстор
Батериите се подбират по капацитет. Целта е да ги разделиш на няколко групи с максимално близък капацитет. Всяка група ще е 1 клетка. При невъзможност за тестване на капацитета (много време отнема) се тества вътрешното съпротивление. При еднакви модели батерии с еднакво вътрешно съпротивление се очаква, че имат що-годе еднакъв капацитет.

Напоследък хората масово клонят към нови LiFePo4 клетки. 40 долара (70лв) за 100 амперчаса. Цените са без ДДС и транспорт обаче, да се има в предвид. Та 4 LiFePo4 клетки са 12 волта и батерията в много случай може да замести 12V оловен акумулатор. За да се захванеш с правенето на акумулатор от 18650 клетки трябва или да имаш много свободно време или много нископлатено време което да използваш. Като сметнеш и инвестицията в необходимите инструменти (тестери, уред за точкови заварки) почва хич да не му излиза сметката.
nеwage - специалист
Пропуснах да добавя, че имам ето такъв тестер. Но така и не разбрах как се използва.
Прикачен файл:
PHOTO_20220302_121333.jpg
PHOTO_20220302_121333.jpg (49.4 KиБ) Видяна 2427 пъти
Прикачен файл:
PHOTO_20220302_121326.jpg
А като зарядно имам ето това:
Прикачен файл:
PHOTO_20220302_170247.jpg
Virtex - майстор
nitecore-a трябва да видиш дали има режим за разреждане.

Ползвал съм този :

LiitoKala Engineer Lii-500
- може да се намери и тук, но не знам на каква цена

Има ревю на английски тук

Има два режима - разряд и заряд. Първо зарежда батерията, после я разрежда и пак зарежда, като накрая показва капацитета на разряд. Който е и уж реалният. Може и да показва 2000mAh при зареждане, но ако е заминала батерията ще издържи примерно само 500mAh.
vencil - специалист
Основното ми зарядно за батериите е http://lygte-info.dk/review/Review%20Ch ... %20UK.html а за измерване на капацитета използвам този модул https://radimexbg.com/%D1%85%D0%BE%D0%B ... ct_id=8903

Тема "Как да тествам 18650 литиево-йонни елементи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: