От мобилни телефони до цифрови камери
Lisko - майстор
пет дек 30, 2022 10:06 amhidrazin написа:
пет дек 30, 2022 8:20 amkozl написа:
E да де, за това в тази тема питам, защото е писано за такива.
Понеже искам да е за всякакви презареждаеми батерии
Е да де ама темата е за 18650 па се оказа че ти искаш за всякакви (което няма как да стане).
Аз съм си взел една платчица от Алито която става за всякакви батерии (е в определен диапазон де). Имам
предвид че не е вързана за химията, защото сам си задаваш напрежението при което да спре да разрежда.
Тока пак от тебе си зависи - макар и леко дървено - не е с настройка, а според каквото съпротивление закачиш
на съответните клеми.
Е, щом показването на едни от правилните джаджи, по темата, потвърждението че бачкат, и лекото дистанциране от "дялана" периферия със съмнително качество те смущава.....
...аз отлитам.
Не бих подценявал температурният мониторинг на коя да е батерия, освен ако съм решил, че я жертвам в "името на науката".
пет дек 30, 2022 8:12 pmAvas_co написа:
hidrazin - майстор
пет дек 30, 2022 8:26 pmLisko написа:
Аз съм си взел една платчица от Алито която става за всякакви батерии (е в определен диапазон де). Имам
предвид че не е вързана за химията, защото сам си задаваш напрежението при което да спре да разрежда.
Тока пак от тебе си зависи - макар и леко дървено - не е с настройка, а според каквото съпротивление закачиш
на съответните клеми.
Предполагам е подобна на МОИТЕ?
Аз съм си взел няколко такива + държачи за 18650 платков монтаж + няколко платчици за заряд с 1А на 18650.
Целта е да се зареждат едновременно поне 4-5-6 елемента и пак едновременно да се разреждат.
Иначе с аймакса е много тегаво когато имаш няколко различни акумулатора 18650 и всеки да го разреждаш и зареждаш.
:partyman:
kozl - майстор
E първоначално и аз се бях насочил към HW-586, заради възможностите за подбор на разряда, но наклонихте ме към Imax-a. То не е късно да поръчам и HW-586. Все пак апетита иде с еденето.
Литиево-йонните елементи зареждам със зарядни от някакви Powerbank, които бяха с по една 16650. Обаче още не съм пробвал в пакет с няколко батерии да зареждам едновременно повече от един елемент. За сега съм без отговор това опасно ли е за платката към елементите и зареждам един по един :? А това отнема доста време,
Елементите от паурбанките, от които ползвам зарядните бяха с изтощен капацитет. Бързо се зареждаха и разреждаха, но без у-во не мога да преценя цифра. След като получа пратката от Варна ще тествам ако не съм ги пратил за рециклиране.

И ако не ме притеснява времето на заряд на литиево-йонни елементи мога ли да ги зареждам едновременно елементите (в случая li-ion 18650) от една платка на батерия с 5 броя от лидълски инструменти?
Или да пробам и да пиша резултата :-D
Аз веке имам една неуспешна проба по смяна на целите пакети с по 5 елемента и двете батерии - едната серия А, а другата серия Х престанаха да се зареждат след размяната. Но аз ги местих заедно с термоелемента и вероятно там прецаках електрониката :?
Зарядните платки, които свалих от паурбанките нямат термоелемент за контрол на Т. Това тъй защото предполагам при по-малкия ток на заряд няма опасност от прегряване :? Е и времето доста, та за това закачам и на другия ден зарядното е изключило заряда.
Avas_co - майстор
съб дек 31, 2022 9:00 amkozl написа:
E първоначално и аз се бях насочил към HW-586, заради възможностите за подбор на разряда, но наклонихте ме към Imax-a. То не е късно да поръчам и HW-586. Все пак апетита иде с еденето.
Литиево-йонните елементи зареждам със зарядни от някакви Powerbank, които бяха с по една 16650. Обаче още не съм пробвал в пакет с няколко батерии да зареждам едновременно повече от един елемент. За сега съм без отговор това опасно ли е за платката към елементите и зареждам един по един :? А това отнема доста време,
Ще трябва да ги зареждаш балансирано. При което, така ще се овъртиш с кабели, че ...
Или ти искаш да зареждаш цяла батерия, от лидълските примерно?
Че не се разбира добре.
"Общо взето", един проблем води след себе си куп от проблеми.
Освен ако не се усетиш навреме.
Едно Лид'лско зарядно седи у дома само заради двете 9V NiMh батериЙ, които удачно ползвам в няколко уредчета. Отдавна да бях прежалил пеття лева от покупката му.
Това леко асоциира темата с онази, за "зелената" работа, но все пак не е по темата.
Lisko - майстор
пет дек 30, 2022 11:38 pmhidrazin написа:
пет дек 30, 2022 8:26 pmLisko написа:
Аз съм си взел една платчица от Алито която става за всякакви батерии (е в определен диапазон де). Имам
предвид че не е вързана за химията, защото сам си задаваш напрежението при което да спре да разрежда.
Тока пак от тебе си зависи - макар и леко дървено - не е с настройка, а според каквото съпротивление закачиш
на съответните клеми.
Предполагам е подобна на МОИТЕ?
Аз съм си взел няколко такива + държачи за 18650 платков монтаж + няколко платчици за заряд с 1А на 18650.
Целта е да се зареждат едновременно поне 4-5-6 елемента и пак едновременно да се разреждат.
Иначе с аймакса е много тегаво когато имаш няколко различни акумулатора 18650 и всеки да го разреждаш и зареждаш.
:partyman:
Анджък! Точно тая! Ай наздраве!
:partyman:
kozl - майстор
Тествам свалени елементи от батерии за лаптопи с HW-586.
Всички елементи съм заредил поотделно до 4,1-4,2V със зарядно от powerbank. Зарежда ги с часове.
Първоначално заложих съпротивление на разряд 3,75 ома за към 1 А.
Обаче от тестваните няколко елемента още в начало на теста изписва ERR3 - "напрежението на клемите пада твърде бързо (дефектна батерия или висок ток на разреждане)".
Увеличих съпртивлението на разреждане на 7,5 ома, тока на разряд е към 400 mA.
Някои от елементите пак стартираха с ERR3. Други до сега към 5 броя изкараха 1600mAh.
Тествах и батерия свалена от машинка за подстригване. Тази батерия с 3,75 и 7,5 ома изкарваше към 400mAh, а е надписана за 2000.
Какво ми се губи в познанието за Li-Ion батериите?
Може би вътрешното съпротивление или наличие на вградени защити :?

Понеже искам да подбера елементи 8 бр. за рециклиране на лаптопска батерия от този вид:

Прикачен файл:
Батерия Hyundai_1.jpg

Тези с показания 1600 mAh дали ще са годни за целта :?
Батериите на които напрежението без товар е 4,1-4,2 V с грешка ERR3, стават ли за хякаква употреба?
DundyTheCroc - майстор
Много го мислиш, очевидно са за кофата.
ESPACE - майстор
вт яну 30, 2024 10:28 amkozl написа:

Какво ми се губи в познанието за Li-Ion батериите?
Може би вътрешното съпротивление или наличие на вградени защити :?

Понеже искам да подбера елементи 8 бр. за рециклиране на лаптопска батерия от този вид:
От грешно място ги подбираш. Аз когато сменям елементи на батерии ги подбирам оттук
https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-ion/ ... -3450.html

Тема "Как да тествам 18650 литиево-йонни елементи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: