От мобилни телефони до цифрови камери
aiako - специалист
Разчиствам си гаража и попаднах на кутия с два конектора за антена и два потенциометъра, няма си модел/номер. Някои знае ли какво е и за калво се ползва ?
Прилича ми на някакъв вид антенен усилвател.
Има ли смисъл да го пазя ?

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
velas - специалист
Прилича на усилвател за кабелна или сателитна телевизия. По-скоро е първото.
Двата потенциометъра би трябвало да са Gain и Slope или Gain за различни честотни диапазони.
brum - майстор
Не мисля, че има смисъл да го пазиш. Телевизята от доста време върви към цифровизация (дигитализация май е по-правилно да се каже), а това устройство е неприложимо там.
kozl - майстор
чет апр 07, 2022 1:18 pmbrum написа:
Не мисля, че има смисъл да го пазиш. Телевизята от доста време върви към цифровизация (дигитализация май е по-правилно да се каже), а това устройство е неприложимо там.
Е оти така неприложимо :? Оно нели сигналот дали е цифров или аналлогов, он е качен на неква носеща честота. А тва у-во мяза на усилвател на носещата честота.
Основно въпросът е за какъв диапазон от честоти е сътворено това у-во и кво се излъчва в този диапазон? И там е смисълот да се пази или не туй творение.

Некога правихме таквиз подобни за Сръбската TV с едни BFR-и дека трудно се намираха.

Аз доскоро ползвах едно подобно творение към антена на балкона. Но антената се сгъбяса съвсем пръчки не осанаа по нея и купих нова в комплект с усилвател, та смених осегашният усилвател, купуван преди демокрацията с този от комплекта.
brum - майстор
У нас телевизията идва по интернета и си има приемник. Ни на оптиката можеш да го сложиш, ни на мрежовият кабел дето е с 8 жила. Ако някъде идва по коаксиален кабел може и да се окаже приложимо. Но имам леки съмнения, че има смисъл да усилваш цифровият сигнал.
hidrazin - майстор
Едва ли е точно или само усилвател - независимо дали антенен или кабелен.
Не се връзва с наличието на двойния ОУ TL082 който си е нискочестотен.
Но каквото и да е не виждам някакво приложение в наши дни.
чет апр 07, 2022 2:30 pmkozl написа:
Некога правихме таквиз подобни за Сръбската TV с едни BFR-и дека трудно се намираха.
То и тук си има BFR-и - вижда се поне един BFR95S
:partyman:
aiako - специалист
Добра дискусия се е заформило , благодаря ви за отговорите.
kozl - майстор
Приложението е според зависи. За ефирната телевизия става антенен усилвател. А колко процента са на ефирна :?
Майка ми е само на такава.
Аз пък съм на бившето Близу и за него става. Даже до преди години ползвах усилвател, щото слаб бе сигнала. Сега съм без усилвач, оти клона се разтовари и много от накачените съм Близу се закачиха по други оператори.
Немам идея за кво е тоя ОУ, но не виждам по снимките как се изправя и стабилизира напрежението. А в схемата има и два елемента с изведени въртоци на панела, т.е. предвидени за някакво донастройване, от което може да се предположи, че това е теснолентов усилвател, правен за сръбските програми. И ако е такъв, не се сещам за кво може да се ползва настоящем.
velas - специалист
Примерни "въртоци" :)
Прикачен файл:
usilvatel-domovi-30db.png

Тема "Това какво е - антенен усливател ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: