От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте,

От скоро проучвам соларни системи и доста неща не са ми ясни, така че моля за разбиране.

Имам един въпрос по отношение на
директните (on-grid, grid tie) инвертори. Доколкото разбирам при директните инвертори когато панелите генерират повече енергия от консумираната в къщата, излишъка ще "излезе" от къщата и ще бъде консумиран някъде другаде. Ако това е така въпросат ми е ще "изтичали" енергя от къщата ако постянната минимална мощност на къщата е по-голяма или равна от максималната мощност генерирана от соларните панели ? С други думи ако в къщата сумарната минимална мощност е 1000 вата постоянно и сложа панели с директен инвертор 500 вата, означавали това, че 100% от мощността от панелите и инвертора ще бъдат консумирани от къщата или някаква част винаги ще "изтича" към електропреносната мрежа?

Целта ми е да намаля сметката за тока чрез соларна система без да ползвам батерии или да се обвързвам с енергото. Пуснал съм една малка машинка за крипто и търся начин да намаля сметката за тока чрез слънчеви панели.

Ще се радвам да чуя вашите идеи.
Благодаря предварително
hidrazin - майстор
Изтича само излишъка (ако го имаш).
Ако обаче нямаш договор и имаш излишък който изтича ще го платиш на местното ЕРП все едно си го изконсумирал.
Криптото е капан за наивници.
:partyman:
шоп - майстор
ср апр 20, 2022 12:07 pmab_ivanov написа:


Целта ми е да намаля сметката за тока чрез соларна система без да ползвам батерии или да се обвързвам с енергото.
Ама си обвързан с енергото!

И дупе да ти е яко когато те изловят, че нямаш документация и съгласуване с енергото, а недай си боже някой пострада.
ср апр 20, 2022 7:55 pmшоп написа:
ср апр 20, 2022 12:07 pmab_ivanov написа:


Целта ми е да намаля сметката за тока чрез соларна система без да ползвам батерии или да се обвързвам с енергото.
Ама си обвързан с енергото!

И дупе да ти е яко когато те изловят, че нямаш документация и съгласуване с енергото, а недай си боже някой пострада.
Имали закони или наредби които да ме задължават да се обързвам с енергото? Иначе директните инвертори имат защита и не работят ако няма ток в мрежата за да се избегне проблеми повреме на авария когато някой работи.
шоп - майстор
ср апр 20, 2022 8:32 pmab_ivanov написа:


Имали закони или наредби които да ме задължават да се обързвам с енергото?
Има всичко. Четете. Обвързването се нарича съгласуване.
ср апр 20, 2022 12:35 pmhidrazin написа:
Изтича само излишъка (ако го имаш).
Ако обаче нямаш договор и имаш излишък който изтича ще го платиш на местното ЕРП все едно си го изконсумирал.
Криптото е капан за наивници.
:partyman:
Аха, аз ще направя така, че да няма излишък а винаги да има недостиг т.е. консуматора който ще работи постоянно ще е винаги по-голям по мощност от соларната система дори и в пик. А иначе няма да е много трудно да се направи така че когата конкуматора спре или не консумира достатъчно соларната система да се изключи.
ср апр 20, 2022 8:50 pmшоп написа:
ср апр 20, 2022 8:32 pmab_ivanov написа:


Имали закони или наредби които да ме задължават да се обързвам с енергото?
Има всичко. Четете. Обвързването се нарича съгласуване.
Аха, дай те линк или как да го търся. В lex.bg с търсене "слънчева енергие" не излиза нищо конкретно. Вие сте запознат просто ме насочете аз ще прочета.
brum - майстор
Планират да отпадне съгласуването с енергото. Че трябва едни пари за зелена енергия да се усвояват, а енергото е все спънка.
шоп - майстор
ср апр 20, 2022 10:19 pmbrum написа:
Планират да отпадне съгласуването с енергото. Че трябва едни пари за зелена енергия да се усвояват, а енергото е все спънка.
А дано!!!
две палета панели ми стоят в работилницата и чакам този момент:-)
brum - майстор
Аз няма да го чакам. Слагам панелите и ако някой измрънка ще ги свалям. Нямам още акт 16 за да задействам законово процедурата и докато се стигне до там, че да мога да действам според закона ще е дошла следващата зима като им знам сроковете.

Но при първа възможност ще работя в посока узаконяване.

Тема "Директнен инвертор (on-grid, grid tie) без батерии и обвързване с енергото" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: