• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
s_s1 - специалист
Поръчах си 16 броя lifepo4 300 АЧ.
Какъв БМС му трябва на това нещо, който и да комуникира с хибриден инвертор. Става въпрос за трифазно захранване на еднофамилно жилище по 5 кв на фаза - 15 кв.
barakuda - специалист
А тия 16 клетки как ще са свързани?В 1 или повече групи?Колко волта е входното напрежение на инвертора?
brum - майстор
Пише го в заглавието - 16s, 48v. Един е варианта за свързване.

BMS-а зависи от инвертора. Бих те посъветвал да питаш в diysolarforum.com-а с повече информация за системата.

Иначе с толкова информация мога да те насоча към това - https://www.aliexpress.com/item/1005003443741614.html . Виж какво поддържа и ако твоят инвертор го има в списъка е опция.
s_s1 - специалист
Моля за линк на подобна тема в diysolarforum.

Търся и трифазен инвертор около 3Х5 кв наличен в Бг. Предлагат ми 3 монофазни с отделни фотоволтаични панели за всеки.
brum - майстор
Пусни си тема с конкретният въпрос. Или потърси в раздела "направи си сам LiFePo4 батерия". Още на 1та страница има поне 3 теми за 48V самоделна батерия.
s_s1 - специалист
вт юни 14, 2022 2:56 pmbrum написа:
Пише го в заглавието - 16s, 48v. Един е варианта за свързване.

BMS-а зависи от инвертора. Бих те посъветвал да питаш в diysolarforum.com-а с повече информация за системата.

Иначе с толкова информация мога да те насоча към това - https://www.aliexpress.com/item/1005003443741614.html . Виж какво поддържа и ако твоят инвертор го има в списъка е опция.
Това нещо в Али-то няма никакво описание, никакви техн. характеристики или аз поне не ги намирам.

А и не съм намерил и трифазен хибриден инвертор.
brum - майстор
За BMS-а - попитай продавача за документация. Това е фирменият им магазин и предлагат само техни продукти. Не знам какво повече търсиш от BMS освен максимален ток и тип батерия за която е правен. А това го пише. Пише и с кои инвертори уж работи. Отделен въпрос е, че е по-скоро излишно инвертора да комуникира с BMS-а. Не дава кой-знае какви предимства, но пък усложнява системата.

BMS-и няма много. Ако тръгнеш да търсиш нещо по-марково и с по-ясна документация ще удариш греди. Или ще е китайско което се продава като правено в EU/USA, или ще е на някаква цена дето ще ти се отще.

За инвертор - почва се от проект на системата. Колко мощност ще е нужна, колко панели ще има, колко консумация ще има, каква батерия трябва и т.н.

Иначе за съвета - какъв инвертор искаш? Батериен, фотоволтаичен или комбиниран? Какъв е бюджета? Предпочиташ нещо марково или нещо евтино?

Ако е марково - SMA. Но цените са неприятни. Ако е не-марково - Growatt.


Та да се върнем към заданието. Не е много ясно какво искаш да направиш. Купил си клетки, търсиш БМС - ще събираш батерия. Споменаваш, че искаш да генерираш трифазен ток с 3х5kW инвертор. А фотоволтаици ще има ли? Или инвертора ще е като резервно захранване ако спре мрежата? Ако има фотоволтаици ще има ли контролер за тях в инвертора или ще е отделен?

Моят съвет е да се консултираш с проектанти на такива системи, да помислиш над това което ще ти кажат и ако прецениш че е смислено да поискаш идеен проект (доста по-евтин е от окончателният). Ще ти направят сметка колко би излезнала системата.

Батериите са последното нещо за което се мисли. Ако имаш захранване към къщата батериите трудно се избиват. Дори след очакваното поскъпване на тока. Обаче ти си почнал от опашката - взел си клетките, а нямаш идея за останалите компоненти на системата. Поне смятал ли си колко ще е максималният ток през тези батерии?
s_s1 - специалист
Ще се опитам да отговоря до колкото имам познания и информация.
Еднофамилна къща захранена на теория с 39 КВ трифазно захранване пона според партида на Енерго про.
От таблото с електромера до таблото в къщи се захраних с 70 метра меден проводник 6Х4.
Проблемите със захранването са, че редовно спира, има токови удари в резултат на които са ми изгорели много електрически уреди.
При по-голям товар върху едната фаза съм виждал до 30 волта разлика междуфазово и спад над 20 волта фаза -нула.

От време на време се случва да няма захранване през зимата от 10-15 минути до повече от 2 денонощия.
Максималното натоварване на фаза е не-повече от 6 кв

Минималната месечна консумация на ел. енергия е 600 квч пролет и есен в периодити в които не ми се налага да охлаждам или затоплям жилището.
Максималната месечна консумация на ел. енергия е 2000 квч

Какво желая да направя?

Да изградя резервно аварийно захранване, което да ми е достатъчно при рестрикции на консумираната електрическа енергия да не ме остави на тъмно за период от 24 часа.

Мога да разположа фотоволтаични колектори на почти южен скат на покрив с площ около 70 м2 с наклон 14-15 " Ако успея да инсталирам 15 кв панели ще е супер.
През пролет, лято и есен се надявам да продам някой и друг квч, а през зимата ще потребявам, но основната ми цел е да изградя авариино захранване и минимизирам разходите за ел. енергия.

Очаквам Вашите предложения за БМС и хибриден инвертор.
brum - майстор
За да изградиш такава система ти трябва проект. Дори и да не продаваш енергия. Законно няма как да станат нещата без проект. Хората които проектират системата ще ти намерят варианти от които да си избереш и ще обяснят кой вариант какви предимства има.

Изграждането на такава система иска задаване на цели, търсене на варианти и бюджети за тях и преценка дали инвестицията е удачна.

Купуването на компонентите е последната стъпка. А от компонентите батериите са последното което се купува. Не е тривиална задача да се направи 48 волта батерия от това което си заръчал. Но виж, поне за това съвети мога да давам.

И на кратко - тръгнал си на обратно. Почни от правилният път - проектанти, идеен проект и после можем да кажем мнения за проекта.

На 70м2 панели можеш да докараш едни 13-15 киловата на теория. Но на практика имаш ограничения които няма да ти позволят да извадиш и 10 киловата. Има ограничения и нужни разстояния от краищата на ската за панелите.

А за продаване на енергия филма е голям. Един път, че дружеството което те захранва трябва да се съгласи да изкупува енергията и втори път да организираш цялата бумащина около това.Пътя е дълъг (като време, говорим за години) и бумащината включва отваряне на търговско дружество, плащане на данъци и осигуряване на счетоводство. За 10kW инсталация не мисля, че ще е разумно. Точно заради тези неща моята инсталация няма да връща енергия.
hidrazin - майстор
ср юни 15, 2022 11:06 pms_s1 написа:
От таблото с електромера до таблото в къщи се захраних с 70 метра меден проводник 6Х4.
При по-голям товар върху едната фаза съм виждал до 30 волта разлика междуфазово и спад над 20 волта фаза -нула.
Максималното натоварване на фаза е не-повече от 6 кв
От тези 20 волта пад фаза-нула, над половината са по вина на твоя кабел.
Кой малоумник ти каза че може да захранваш 6kW товар на 70 метра с някакви си мизерни 4мм² ?
Вземи му строши тъпата кратуна и го накарай да ти плати кабела за който те е излъгал.
ср юни 15, 2022 11:06 pms_s1 написа:
През пролет, лято и есен се надявам да продам някой и друг квч,
Нищо и на никого няма да продадеш. Още повече като разбереш цената и "условията"...
ср юни 15, 2022 3:33 pms_s1 написа:
А и не съм намерил и трифазен хибриден инвертор.
Не ти и трябва такъв. За твоя случай - три монофазни, по един на всяка фаза.
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "16s 48v lifepo4 battery bms" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: