От мобилни телефони до цифрови камери
b313156 - напреднал
Бих желал да изложа малко повече подробности.
Кода (скеча) е написан в ARDUINO IDE средата. До сега съм използвал Ардуино Атмега 328P - китайски клонинг.
Цената на този чип се вдигна с няколко пъти. В Интернет видях, че се предлагат други чипове, като ESP8266 и ESP32, които са с много по добри характеристики от тези на Атмега 328P. Видях, че се предлагат варианти на ESP и с много по малко крачета, като например варианта "F".
От Ардуино Атмега 328P използвам само цифрови изводи. Не използвам нито един аналогов извод. Използвам цифрови изводи: TTL изводите (TX1, RH0), D2, D3, D10, D11, D13, изправено захранване от 5 волта към 5 волта и GND. Използвам общо 9 крачета.
Имам USB към TTL кабел с CH340G.
Koe ESP ще е по подходящо - 8266 или 32? Ако, е възможно да използвам "мини" вариантите то с удоволствие ще премина и на тях.
Цената на ESP32 е като на Ардуино Атмега 328P, но тъй като е с много по добри характеристики с удоволствие бих преминал на него.
Просто искам да зная как да кача кода.
Изгледах много видео клипове в Ютуб на тази тема, но, дали от езиковата бариера, дали от начина на обяснение така и почти нищо не разбрах.
Надявам се че ви дадох достатъчно информация, но ако, съм пропуснал нещо - питайте. Очаквам конкретна информация. :drinkers:
torbalan - Дървен философ
пет сеп 09, 2022 10:04 pmb313156 написа:
...
Просто искам да зная как да кача кода.
....
https://randomnerdtutorials.com/how-to- ... duino-ide/
brum - майстор
Ползвай wemos d1 mini. Имай в предвид, че е на 3.3 волта. Т.е. изходите дъщо са на 3.3 волта. Всичките ESPта са така. И имат и недостатъци спрямо atmega-ите. Консумация, липса на хардуерни прекъсвания.

Ако дадеш повече информация за периферията ще ти кажа дали това трябва да те притеснява. Примерно схема която искаш да преработваш.
b313156 - напреднал
съб сеп 10, 2022 8:09 ambrum написа:
Ползвай wemos d1 mini. Имай в предвид, че е на 3.3 волта. Т.е. изходите дъщо са на 3.3 волта. Всичките ESPта са така. И имат и недостатъци спрямо atmega-ите. Консумация, липса на хардуерни прекъсвания.

Ако дадеш повече информация за периферията ще ти кажа дали това трябва да те притеснява. Примерно схема която искаш да преработваш.
"И имат и недостатъци спрямо atmega-ите. Консумация, липса на хардуерни прекъсвания."
По голяма консумация на електроенергия ли имат? И какво означава: "липса на хардуерни прекъсвания"?
brum - майстор
Ако не знаеш какво е хардуерно прекъсване игнорирай този детайл.

И да - има по-голяма консумация. Значително. По спомени около 300мА при активна WiFi комуникация, 70мА без комуникация по WiFi-ти. Това те интересува ако устройството работи на батерии.

Най-важното ти е устройствата с които работиш да могат да работят на 3.3V. Някой сензори могат, други не могат. Дай схемата и ще ти кажа къде са ти проблемите. Ако ли не - четеш за всеки от сензорите с които комуникираш дали може да работи на 3.3V и действаш. Гледаш и периферията дето я управляваш през изходите дали ще се задействат при 3.3V.
b313156 - напреднал
Аз няма да ползвам безжичната връзка. Уайфай не ми е необходим. Така, че с консумацията без уайфай ще се справя.
Специално за ардуиното мога да направя 3.3 волта захранване. Това не е проблем. От ардуиното обаче чрез TTL има връзка с дисплей Некстион, който е на 5 Волта. Некстиона няма да работи правилно на 3.3 волта. Този проблем как да се реши?
brum - майстор
Поради конкретният модел дисплей дето си дал (или по-скоро не си) предполагам, че комуникацията е двупосочна. При това положение 3.3V to 5V level shifter.

Зарови се в спецификациите на дисплея и търси над колко волта ги брои за логическа единица и под колко волта за логическа нула. После върни обратно информацията и ще ти кажа дали можеш да минеш с 2 резистора.
b313156 - напреднал
нед сеп 11, 2022 1:24 pmbrum написа:
Поради конкретният модел дисплей дето си дал (или по-скоро не си) предполагам, че комуникацията е двупосочна. При това положение 3.3V to 5V level shifter.

Зарови се в спецификациите на дисплея и търси над колко волта ги брои за логическа единица и под колко волта за логическа нула. После върни обратно информацията и ще ти кажа дали можеш да минеш с 2 резистора.
Като че ли TTL сигнала е 3.3 волта а само захранването му е 5 волта.
Ето, изпращам снимка от спецификация, но дали е точно за този дисплей не съм напълно сигурен.
моят дисплей е Nextion 3.5" - подобрена версия.
Има няколко версии - основна, подобрена една междинна и интелигентна.
Моят е от подобрената с резистивен тъч скрин: NX4832K035.

Прикачен файл

444444444.JPG
444444444.JPG (64.77 KиБ) Видяна 898 пъти
brum - майстор
Тъй като го гледам е направено да работи и на 3.3V, и да е толерантно на 5V. Връзвай го директно.
b313156 - напреднал
пон сеп 12, 2022 11:46 pmbrum написа:
Тъй като го гледам е направено да работи и на 3.3V, и да е толерантно на 5V. Връзвай го директно.
Утре ще измеря с осцилоскопа какво е напрежението на входа и изхода на дисплея за да съм сигурен напълно.
Ще те държа в течение.
В сайта на NEXTION не видях точно за моят модел дисплей да дават характеристиките. :drinkers:

Тема "Как да програмирам ESP8266 с ARDUINO IDE?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: