От мобилни телефони до цифрови камери
preslav - майстор
пон сеп 05, 2022 8:15 amkozl написа:
пон сеп 05, 2022 5:50 ampreslav написа:
2.5 квадрата (мед) ги дават за 21 А в закрита инсталация и 30 А в открита, а предпазителите се подбират според кабела (пазят го), а не според консуматорите.
Ами съмнявам се на база опит. Що не питаш тея от ЕРП дали е тъй. На 2,5 мм2 6А АП :?
Какъв е проблема да се ползва предпазител за ток по-малък от допустимия?
Аз не ти хващам нещо смисъла - вече ти казаха защо ЕРП-то слага по-малки предпазители - според партидата, а не според сечението на кабела.
Не говоря на база "опит", а на база таблица (свалена от интернет) каква е безопасната сила на тока през меден проводник - казано с други думи, предпазитеят се подбира така, че да пази инсталацията (в случая изпълнена с проводници 2.5 квадрата), а не да пази уредите като печки, перални, климатици и т.н.
Казано с ое по-други думи 25 А предпазител, бил той АП или обикновен бАшон е доста по-голям от допустимото (за закрита инсталация), което аз разбирам като кабели вкопани в стената или положени в тръби.
И къде казах, че има проблем с ползването на по-малък предпазител от допустимия???

Извън темата - нещо в последно време имам усещането, че се опитваш да ме репликираш, на всяко изказано от мен мнение има твое контра. Не е здравословно човек, сдържай си емоциите, а ако някога и някъде съм те настъпил (което ще е неволно) по мазола, по-добре е да си кажеш къде те стяга, а не да изпадаш в детински заяждания.

Ипак по темата, ако до къщата отиват въздушно 10 квадрата алуминий не би трябвало 63 А да са проблем, но не повече от предпазителя, който са ползвали от ЕРП в тяхното си табло.

Та те така с изказванията на база "опит" - шише ракия или кутия локум оправят доста нерешими проблеми.

И за да не съм голословен, ето една интернетска таблица (малко по-различна от моята, но много подобна) https://www.elma-bg.com/upload/userfile ... tables.pdf - подробностите оставям на четящите, а не само пишещи от "опит".
kozl - майстор
ЕРП-то беше пример за ограничаване на мощността, по консумация, а не само с предпазването на кабела.
И моето мнение е, че предпазителите трябва да се съобразяват с двата критерия, а не само със сечението на кабела.
Може и да греша, което значи, че и тези от ЕРП-то и те са в грешка :-D

За конкретния случай по запитането в темата няма съществени данни за консумацията, и при посочените условия без фиксирана консумация избора на предпазители се ограничава от допустимия ток за кабела. Но моят отговор беше реплика към пост, свързан с избор на предпазител.

Автора за кухнята е вписал 2, 5 мм2 за " печка, климатик лампи". Е то само печката може да направи 4 kW при едновременна употреба на 1 котлон и фурна, което си е често явление по време на готвене, а и климатика ще добави нещо до към киловат, аспиратор има ли нема ли :? . Трупат се консуматори , кухня е :roll: . Некои уж дребни, но фритюрника и той мое да лапа 2 киловата.....
Та съвета за кабела към кухнята е уместен.

И пак на база опит .... Да не стане като като със сметката без кръчмаря. Мое да си слагам кабели и предпазители по моя преценка, но какво ще се получи като в началото ЕРП-то ме ограничило?
kozl - майстор
пон сеп 05, 2022 5:21 pmpreslav написа:
пон сеп 05, 2022 8:15 amkozl написа:
пон сеп 05, 2022 5:50 ampreslav написа:
2.5 квадрата (мед) ги дават за 21 А в закрита инсталация и 30 А в открита, а предпазителите се подбират според кабела (пазят го), а не според консуматорите.
Ами съмнявам се на база опит. Що не питаш тея от ЕРП дали е тъй. На 2,5 мм2 6А АП :?
Какъв е проблема да се ползва предпазител за ток по-малък от допустимия?
Аз не ти хващам нещо смисъла - вече ти казаха защо ЕРП-то слага по-малки предпазители - според партидата, а не според сечението на кабела.
Не говоря на база "опит", а на база таблица (свалена от интернет) каква е безопасната сила на тока през меден проводник - казано с други думи, предпазитеят се подбира така, че да пази инсталацията (в случая изпълнена с проводници 2.5 квадрата), а не да пази уредите като печки, перални, климатици и т.н.
Казано с ое по-други думи 25 А предпазител, бил той АП или обикновен бАшон е доста по-голям от допустимото (за закрита инсталация), което аз разбирам като кабели вкопани в стената или положени в тръби.
И къде казах, че има проблем с ползването на по-малък предпазител от допустимия???

Извън темата - нещо в последно време имам усещането, че се опитваш да ме репликираш, на всяко изказано от мен мнение има твое контра. Не е здравословно човек, сдържай си емоциите, а ако някога и някъде съм те настъпил (което ще е неволно) по мазола, по-добре е да си кажеш къде те стяга, а не да изпадаш в детински заяждания.

Ипак по темата, ако до къщата отиват въздушно 10 квадрата алуминий не би трябвало 63 А да са проблем, но не повече от предпазителя, който са ползвали от ЕРП в тяхното си табло.

Та те така с изказванията на база "опит" - шише ракия или кутия локум оправят доста нерешими проблеми.

И за да не съм голословен, ето една интернетска таблица (малко по-различна от моята, но много подобна) https://www.elma-bg.com/upload/userfile ... tables.pdf - подробностите оставям на четящите, а не само пишещи от "опит".
Ех..... Па требе да напомням, че съм от писателите :-D
предпазителите се подбират според кабела (пазят го), а не според консуматорите.
Отговорих с реплика към текста, а не съм и нямам предвид нещо лично към автора на текста. По принцип първо чета текста и рядко дори поглеждам, кой му е автора.
Ако съм те репликирал, то е заради текста, а не заради някакво целенасочено отношение към теб.
И ако трябва да те оценявам, то мнението ми за теб, поне до момента е положително. Но писалката ми е такава, че повечето пъти дращи, а пък и се пише-е-е та ..... :-D
Но извинявам се, че съм те засегнал лично и то не еднаж, .... ма тва е, писах оти е така станало :cry:
Нема оправия :roll:
qnkov - специалист
Ами, това са предпазители, които имам из нас. Като цяло намерих още един 32ка. Ще го сложа него за главен, но ще оставя и 63-ката активен вътре без да подвързвам нищо на него.
feikot - специалист
пон сеп 05, 2022 5:50 ampreslav написа:
2.5 квадрата (мед) ги дават за 21 А в закрита инсталация и 30 А в открита, а предпазителите се подбират според кабела (пазят го), а не според консуматорите.
Скоро не бях чел такава глупост. Дано си се объркал по нечия писанка из нета, че гледам се водиш основно от там като източник. Да те светна, трасе се поставя на база консуматорите, които ще захранва, после, спрямо тяхната консумация се слага пределно допустим АП. Не е хубаво с теми, от които зависят много неща, да се изказват хора, които не са напълно убедени в правотата си. Сложи 6А на 0.5 мм2 кабел да го "пази" и си захрани бойлера с него, така ще ти опази кабела,че...

До автора, последният ти е твърде голям за осветление, сложи 10А,предпоследния го раздели на 2 кръга защото 8 контакта и лампи и тв и хладилник и клима и абрихт и ярмомелка....малко множко му иде.

От ЕРП-тата слагат вече главен 50А, 63ките останаха в енергоемките времена, отделно че по евро директива се промени напрежението в цялата енергопреносна мрежа на ЕС. Сега тавана е 12киловата,преди беше почти 14.
Junak - майстор
чет сеп 08, 2022 12:36 pmfeikot написа:
пон сеп 05, 2022 5:50 ampreslav написа:
2.5 квадрата (мед) ги дават за 21 А в закрита инсталация и 30 А в открита, а предпазителите се подбират според кабела (пазят го), а не според консуматорите.
... Сложи 6А на 0.5 мм2 кабел да го "пази" и си захрани бойлера с него, така ще ти опази кабела,че...

...От ЕРП-тата слагат вече главен 50А, 63ките останаха в енергоемките времена, отделно че по евро директива се промени напрежението в цялата енергопреносна мрежа на ЕС. Сега тавана е 12киловата,преди беше почти 14.
Ако на 2.5 мм2 искам да сложа 12 kW проточен бойлер с предпазител 50А какво ще стане? Бойлера ли ще изгори или кабела? Че не разбрах кое пази автомата.
И туй за ЕЗП-тата и 12 киловата е голяма глупост. Щото имам у нас проточен бойлер.
И последно - за трифазни партиди чувал ли си?
feikot - специалист
Не само съм чувал ами и имам. Глупост не глупост, не съм го мислил аз, такива предпазители монтират. Даже на мен ми бяха сложили 2.5 мм2 ЗАХРАНВАЩ кабел от предпазителя до електромера в таблото на стълба.
Junak - майстор
чет сеп 08, 2022 1:39 pmfeikot написа:
Не само съм чувал ами и имам. Глупост не глупост, не съм го мислил аз, такива предпазители монтират. Даже на мен ми бяха сложили 2.5 мм2 ЗАХРАНВАЩ кабел от предпазителя до електромера в таблото на стълба.
Слагат толкова, за колкото си платиш :)
velas - специалист
чет сеп 08, 2022 12:36 pmfeikot написа:
Да те светна, трасе се поставя на база консуматорите, които ще захранва, после, спрямо тяхната консумация се слага пределно допустим АП.
Само да попитам, на база на какви консуматори се прави ел.инсталация на апаратамент, кръг контакти (спални/всекидневна) - 6-8 броя?... Че и АП слагат в таблото...
preslav - майстор
чет сеп 08, 2022 12:36 pmfeikot написа:
пон сеп 05, 2022 5:50 ampreslav написа:
2.5 квадрата (мед) ги дават за 21 А в закрита инсталация и 30 А в открита, а предпазителите се подбират според кабела (пазят го), а не според консуматорите.
Скоро не бях чел такава глупост. Дано си се объркал по нечия писанка из нета, че гледам се водиш основно от там като източник. Да те светна, трасе се поставя на база консуматорите, които ще захранва, после, спрямо тяхната консумация се слага пределно допустим АП. Не е хубаво с теми, от които зависят много неща, да се изказват хора, които не са напълно убедени в правотата си. Сложи 6А на 0.5 мм2 кабел да го "пази" и си захрани бойлера с него, така ще ти опази кабела,че...

До автора, последният ти е твърде голям за осветление, сложи 10А,предпоследния го раздели на 2 кръга защото 8 контакта и лампи и тв и хладилник и клима и абрихт и ярмомелка....малко множко му иде.

От ЕРП-тата слагат вече главен 50А, 63ките останаха в енергоемките времена, отделно че по евро директива се промени напрежението в цялата енергопреносна мрежа на ЕС. Сега тавана е 12киловата,преди беше почти 14.
Продължавай в същия дух - то блондинките не ги разбират, че са такива без да се обадят.
Случайно да прочете, че инсталацията е вече положена, или да напомням за чукчите???
Язък ти за трите фази дето ги имаш, явно и четвърта ще ти трябва.

Тема "Мнение за подмяна на табло?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: