От мобилни телефони до цифрови камери
asterix - напреднал
Здравейте,

Реших да направя "смарт" едно повдигащо се бюро (IR30 Barley), но бях достатъчно тъп, за да си помисля, че като свържа накъсо някои от пиновете за управление ще симулирам "натискане на бутон". Явно нещата се случват по друг начин (все още не съм установил какъв). Та в момента имам едно управление/импулсно захранване с изгаряли компоненти.

Прикачвам няколко снимки:
Прикачен файл:
viber_image_2022-10-26_18-39-01-739.jpg
Прикачен файл:
viber_image_2022-10-26_18-39-01-739.jpg
Прикачен файл:
viber_image_2022-10-26_18-39-01-426.jpg
Прикачен файл:
311567780_10230794759199017_4257645968294870096_n.jpg
Прикачен файл:
311466925_10230794758478999_3458877142964493232_n.jpg
Прикачен файл:
311443379_10230794758719005_6859540819371317931_n.jpg
Имам два въпроса:
1. Това може ли да се оправи? И има ли кой да го направи за гр. София?
2. Откъде мога да закупя еквивалентно на това управление?
Два мотора
Оutput; 32V, Max 5A
Duty Cycle: 10% max. 2min on/18 min off

Поздрави,
Борис
petromaniq66 - специалист
Няма техника да не може да се оправи, но никой няма да се наеме. Ново захранване с поръчка от производителя! Достатъчно SMART е било, тъй като е комуникирало с компютъра ( как никога няма да разбереш). Нещо, което работи добре не се пипа!!! Особено, когато хабер нямаш, какво вършиш.
brum - майстор
За да симулираш нещата с релета трябва да отвориш частта където са копчетата и да закачиш релетата вместо копчетата.

А това като го гледам има транзистори за смяна. Ако можеш да сменяш СМД компоненти почвай и сменяй. Вярвам, че там където правят ремонти на електроника ще го оправят. Само не знам останаха ли такива места...
asterix - напреднал
чет окт 27, 2022 7:14 ampetromaniq66 написа:
Няма техника да не може да се оправи, но никой няма да се наеме. Ново захранване с поръчка от производителя! Достатъчно SMART е било, тъй като е комуникирало с компютъра ( как никога няма да разбереш). Нещо, което работи добре не се пипа!!! Особено, когато хабер нямаш, какво вършиш.
С кой компютър по-точно е комуникирало? Това е форум "направи си сам". Естествено е, че ще има подобни постове. Понякога стават и фалове. Ако това, че не знам нещо ме е спирало - досега нямаше да направя толкова хоби смарт хоум "проекти" (и да поизгоря няколко платки тук-там). Който го е страх от мечки да не ходи в гората. Съгласен съм, че проба-грешка не е най-ефективният метод за учене, също и за това, че в работата - ако нещо работи не го бараш, но изказвания: "как никога няма да разбереш" са твърде крайни според мен. Най-вероятно всичките такива устройства бачкат на един и същ принцип. Просто прибързах с допусканията. Има грешка има и прошка.
Колата ми има подобен порт за комуникация, но успях да кодирам функциите, които исках.

Не мога да поръчам от производителя, защото:

1. Фирмата, която го внася в България не иска да поръча само този компонент.
2. Фирмата производител е в Китай със съмнително стар сайт.
3. Доставка в рамките на 1-2-3-4-5-6 месеца.

По същия начин на времето изгорих управление на едно огледало, като се опитах да добавя shelly uni към него. Тогава без да исках окъсих един компонент. Намерих производителя, намерих компонента, който ми трябва - писах им емайл - не ми отговориха.

Та досега не ми се е случвало нещо китайско да изгори и да успея да поръчам "spare part" за него.
brum написа:
За да симулираш нещата с релета трябва да отвориш частта където са копчетата и да закачиш релетата вместо копчетата.

А това като го гледам има транзистори за смяна. Ако можеш да сменяш СМД компоненти почвай и сменяй. Вярвам, че там където правят ремонти на електроника ще го оправят. Само не знам останаха ли такива места...
Точно това се опитах да направя - да отворя управлението, където са копчетата. И понеже си мислех, че просто дават контакт тези бутони (а тази платка е защото имат запазени позиции, дисплей и т.н.) дадох накъсо един от 6те кабела, като си мислех, че ще "симулира" натискане на (някой) бутон. Явно съм доста непросветен в тази материя.

Въпреки, че видях какви са чиповете за смяна не виждам някакъв разумен вариант за поръчка.
Ето един пример:
HY1506 C2
https://pdf1.alldatasheet.com/.../114.. ... 506C2.html


Поради причините по-горе съм се насочил към тези два варианта, защото ми се виждат най-добри в случая:

1. Да платя на някой да ми го оправи
2. Да закупя същото/подобно (за предпочитане от България)

Благодаря на всички за коментарите и отговорите!
Поздрави,
Борис
brum - майстор
Не мога да ти помогна с тези две опции.

Транзистори в този корпус наистина са екзотика. В Комет поне не намерих никакви налични N канални.

Успех!

За комуникацията - на платката се вижда, че имe Rx/Tx линии. Тъкмо две на брой. Тая работа няма да стане с окъсяване на кабели. Разглабяш платката и виждаш какво прави. Ако искаш да вкараш нещо друго в тази комуникация ще трябва да подслушаш протокола и да се опиташ да предаваш същите данни като процесора зад копчетата. Или да се вържеш директно на мястото на копчетата, а не на кабела/буксата.

И една идея ако много го закъсаш - не е задължително транзисторите да са в същите корпуси. Можеш да сложиш друг транзистор с подобни характеристик на мястото на този и с 1-2 жици да го свържеш към пистите. Грозно ще е, но пък това е в кутия и не би трябвало да те притеснява как изглежда. Такива транзистори ще намериш за 1-2-3 лева.
Krasi_S - специалист
Тези два транзистора са добри заместители по параметри и корпус: AON6226 и CSD18537NQ5AT
"Комет" и някои други магазини за компоненти доставят от този "сайт".
Ако не си правил досега такива ремонти, ще ти е трудно. Не означава, че не можеш да се справиш. Просто си искат опит и съответната техника за ремонт. Задължително е да се провери и обгорялата част за прекъснали писти и/или проходни отвори.
asterix - напреднал
чет окт 27, 2022 11:26 ambrum написа:
За комуникацията - на платката се вижда, че имe Rx/Tx линии. Тъкмо две на брой. Тая работа няма да стане с окъсяване на кабели. Разглабяш платката и виждаш какво прави. Ако искаш да вкараш нещо друго в тази комуникация ще трябва да подслушаш протокола и да се опиташ да предаваш същите данни като процесора зад копчетата.
Това звучи като постижим до някъде вариант.
brum написа:
Или да се вържеш директно на мястото на копчетата, а не на кабела/буксата.
Точно това исках да направя и първия път. Просто не съобразих, че когато натискаш бутон, ти не свързваш две жици от кабела, а платката регистрира натискането на бутона и чрез някакъв протокол изпраща информация на управлението.

Та много благодаря, за обяснението и съветите наистина са полезни!
brum написа:
И една идея ако много го закъсаш - не е задължително транзисторите да са в същите корпуси. Можеш да сложиш друг транзистор с подобни характеристик на мястото на този и с 1-2 жици да го свържеш към пистите. Грозно ще е, но пък това е в кутия и не би трябвало да те притеснява как изглежда. Такива транзистори ще намериш за 1-2-3 лева.
Понеже имам няколко неуспешни опита (в намирането на подходящи транзистори) и правенето на "пътечки" от кабел, реших този път да не барам аз, а да потърся помощ. Най-вероятно накрая ще извикам неволята.
Krasi_S написа:
Тези два транзистора са добри заместители по параметри и корпус: AON6226 и CSD18537NQ5AT
"Комет" и някои други магазини за компоненти доставят от този "сайт".
Ако не си правил досега такива ремонти, ще ти е трудно. Не означава, че не можеш да се справиш. Просто си искат опит и съответната техника за ремонт. Задължително е да се провери и обгорялата част за прекъснали писти и/или проходни отвори.
За жалост "познанията" ми стигат до презапояването на чипове (даже ще ми е трудно, но не и невъзможно). Притесняваме това, че дори и да сменя всички обгорели транзистори има други компоненти, които трябва да бъдат тествани и евентуално подменени. Не се страхувам да опитам, не ме и мързи. Но след моят "ремонт" вече наистина никой няма да иска да го погледне това (не, че сега иска), но поне мога да опитам.

Благодаря на всички, за насоките и коментарите!
Поздрави,
Борис
petromaniq66 - специалист
Ами не си споменал за дисплеи, а този PIC контролер и туй RJ45 не е турено да командва релета. Толкова ти е инфото дето се разбра само че е опукано захранването от бърникане. Тези мосфети обръщат поляритета на моторите и затова са гръмнали от смарт включването. Принципно могат да се заменят с по конвенционални фърчащ монтаж. 5А са нищо, ама дали са само те отлетели?
tzetz009 - специалист
:? Аз много не разбирам от електроника , ама моста( H-bridge) ако е само с N-канални транзистори не е ли зор да се изгори от погрешни команди? В смисъл ако двата транзистора са N-канални а другите два P-канални ще е "по-лесно".

Аз си мисля , че @Астерикс самодоволно си е лежал на бюрото подавайки команда. С това е натоварил бюрото с половината си торс и е претоварил едната половина от моста! Само догадки. Мъдри се там едно съпротивление R010 шунт за защита, ама колко помага?

:datz: Редакция: R050 не било R050, а най ми било R010

:partyman: :partyman: :partyman:
zz_stefanov - майстор
И аз се питам как при окъсяване на което и да било в този порт ще изгорят транзистори по моста за мотора. Чак пък да е толкова баламски направена програмата.
По скоро си мисля за окъсяване от към изхода за мотора.

Тема "Управление за повдигащо се бюро / импулсно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: