От мобилни телефони до цифрови камери
asterix - напреднал
petromaniq66 написа:
Ами не си споменал за дисплеи, а този PIC контролер и туй RJ45 не е турено да командва релета. Толкова ти е инфото дето се разбра само че е опукано захранването от бърникане. Тези мосфети обръщат поляритета на моторите и затова са гръмнали от смарт включването. Принципно могат да се заменят с по конвенционални фърчащ монтаж. 5А са нищо, ама дали са само те отлетели?
Едно управление (платка с бутони и дисплей) се свързва с кабел с накрайник RJ45 (10p10c) към този модул, който съм снимал. Съответно аз се включих "на мястото" на тази платка с бутоните. Реално съм "окъсявал" пиновете на кабела, който излиза от модула за управление (не този с бутоните). Нищо в него не съм барникал. Отворих го, защото усетих странна миризма. Всичко, което съм правил е по пиновете на този въпросен RJ45 кабел и то за части от секундата, колкото да тествам дали ще тръгне нагоре или надолу бюрото.
tzetz009 написа:
:? Аз много не разбирам от електроника , ама моста( H-bridge) ако е само с N-канални транзистори не е ли зор да се изгори от погрешни команди? В смисъл ако двата транзистора са N-канални а другите два P-канални ще е "по-лесно".

Аз си мисля , че @Астерикс самодоволно си е лежал на бюрото подавайки команда. С това е натоварил бюрото с половината си торс и е претоварил едната половина от моста! Само догадки. Мъдри се там едно съпротивление R010 шунт за защита, ама колко помага?

:datz: Редакция: R050 не било R050, а най ми било R010

:partyman: :partyman: :partyman:
Бях под и около бюрото, не съм се отпускал на него. Не го изключвам, но в никакъв случай не съм тествал облегнат на бюрото. Най-малкото самата специфика на движението предполага да не си облегнат на бюрото. Поне аз така го ползвам. Като натискам бутоните не съм облегнат на него.
Проверих съпротивлението на R010, уредът ми го изкарва 0.04Ω. По спецификация е 0.01Ω, така, че съм склонен да му вярвам. И двата R010 имат еднаква стойност. 203 -> 20 kΩ. Като пусна на continuity "пилка" на R010, на 203 - не.
zz_stefanov написа:
И аз се питам как при окъсяване на което и да било в този порт ще изгорят транзистори по моста за мотора. Чак пък да е толкова баламски направена програмата.
По скоро си мисля за окъсяване от към изхода за мотора.
Пипал съм, само края на въпросния RJ45. Все пак там исках да се включа.

Нещо, което може би е важно - управлението с бутоните има USB вход, който служи за зареждане. По спомен изкарва 1-2А 5V.

Намерих една снимка в интернет, където един пич е снимал същото управление. Според него MOSFET-тите за моторите, са на друго място (спрямо тези, които са изгорели при мен).
Прикачен файл:
1awrdcvp0if91.jpg
Благодаря ви, че помагате!
Поздрави,
Борис
petromaniq66 - специалист
Като гледам единия куплунг е за единия другия за другия мотор и за да обърнеш поляритет ти трябват 4 комутации без общ проводник. А ако си представиш, че статорите може и да не са постоянни магнити и реверсивен ключ от дрелка.
Последна промяна от petromaniq66 на пет окт 28, 2022 1:26 am, променено общо 1 път.
asterix - напреднал
пет окт 28, 2022 12:56 ampetromaniq66 написа:
Като гледам единия куплунг е за единия другия за другия мотор и за да обърнеш поляритет ти трябват 4 комутации без общ проводник.

Ако разбирам правилно 4 MOSFET-a трябват за един мотор. Според тази схема:
Прикачен файл:
h-bridge-driver-animation.gif
h-bridge-driver-animation.gif (43.18 KиБ) Видяна 765 пъти
Нещо такова ли визирате?
Съответно изгорелите MOSFET-и са за един от моторите?

Поразрових се за схеми на дрелки.
Прикачен файл:
RGhEm.png
RGhEm.png (25.43 KиБ) Видяна 751 пъти

Първо се фокусирах върху семистора. След това разбрах, че той служи само за on/off.
В крайна сметка мисля, че разбрах какво имате предвид - нещо подобно на тези схема с релета. Само, че тук вместо тях в дрелката имаме маханичен ключ/превключвател?

Прикачен файл:
reversible-dc-motor-using-2-relays.gif
reversible-dc-motor-using-2-relays.gif (47.67 KиБ) Видяна 751 пъти


Предвид горното ми хрумна следната идея:
Когато съм давал накъсо пиновете на RJ45, съм пуснал обратно ток по канала за управление - съответно на GATE на MOSFET-a и така е изгорял.
Според data sheet обаче:
Прикачен файл:
data-sheet-hy1506c2.jpg
VGSS Gate-Source Voltage e 20V
От друга страна:
VGS(th) Gate Threshold Voltage е min 1V, max 3V

Прикачен файл:
data-sheet-2.jpg
Съответно тук се поражда въпроса - какво точно се е случило и как са изгорели?
Малко дълъг стана поста. Форматът с прикачените картинки също не се получи много добре. Моля да ме извините!

Благодаря ви за отделеното време!
Поздрави,
Борис
brum - майстор
Това дето е изгоряло е точно H bridge-а. Имаш 2 мотора, трябват ти моста.

Има 3 варианта да си го изгорил:
1) Окъсяване на изходите към някой от моторите (на белите букси са, но не пречи да си дал накъсо и някоя от пистите ако си работил с отворена кутия)
2) Изгорял драйвер (малко вероятно)
3) Идиотска платка при която драйвера се управлява с два сигнала и малшанс при окъсяването процесора да е вкарал драйвера в неправилен режим (още по-малко вероятно)

Тоя дето прави ремонта ще свали транзисторите и ще провери драйверите. Ако се окаже процесора ще си купуваш нов модул, защото това няма кой да го оправи. Вярвам, че си за вариант 1. А как си го постигнал само ти можеш да кажеш.
zz_stefanov - майстор
чет окт 27, 2022 11:54 pmasterix написа:
...

...
zz_stefanov написа:
И аз се питам как при окъсяване на което и да било в този порт ще изгорят транзистори по моста за мотора. Чак пък да е толкова баламски направена програмата.
По скоро си мисля за окъсяване от към изхода за мотора.
Пипал съм, само края на въпросния RJ45. Все пак там исках да се включа.

Нещо, което може би е важно - управлението с бутоните има USB вход, който служи за зареждане. По спомен изкарва 1-2А 5V.

Намерих една снимка в интернет, където един пич е снимал същото управление. Според него MOSFET-тите за моторите, са на друго място (спрямо тези, които са изгорели при мен).
1awrdcvp0if91.jpg

Благодаря ви, че помагате!
Поздрави,
Борис
Това дето го показва този си е на платката ти, но е моста за другия мотор.
asterix - напреднал
пет окт 28, 2022 8:25 ambrum написа:
Това дето е изгоряло е точно H bridge-а. Имаш 2 мотора, трябват ти моста.

Има 3 варианта да си го изгорил:
1) Окъсяване на изходите към някой от моторите (на белите букси са, но не пречи да си дал накъсо и някоя от пистите ако си работил с отворена кутия)
2) Изгорял драйвер (малко вероятно)
3) Идиотска платка при която драйвера се управлява с два сигнала и малшанс при окъсяването процесора да е вкарал драйвера в неправилен режим (още по-малко вероятно)

Тоя дето прави ремонта ще свали транзисторите и ще провери драйверите. Ако се окаже процесора ще си купуваш нов модул, защото това няма кой да го оправи. Вярвам, че си за вариант 1. А как си го постигнал само ти можеш да кажеш.
Не съм отварял кутията (на управлението без бутоните) и не съм пипал буксите захранващи моторите.

Играх си само с управлението (с битоните) и RJ45 кабела, който излиза от него.

След като започна да мирише странно. Тогава свалих кутията от бюрото и я отворих. Тази кутия, не можеш да я отвориш докато е на бюрото. Трябваше с доста зор първо да я извадя от едни улей и тогава чак разкачена от всичко имах възможност да погледна както става вътре. Така, че на 1000% вътре в тази кутия не съм барникал. Не съм пипал и белите букси.

За жалост 2) и 3) не ги разбирам съвсем.

@zz_stefanov - абсолютно.

Не знам дали помагам с подобен тип информация. Иска ми се да е 1, но май нещо друго се е случило.

Благодаря! Поздрави,
Борис
Lutchezar - майстор
Дай линка от който си свалил снимката да видим хората с какво точно се борят, може да има повече информация там.
brum - майстор
Като се замисля малко е възможно да има отделно управление на двата входа на драйвера. Тоя мотор му трябва и спирачка. В режим "спирачка" H bridge-а окъсява плюса и минуса на мотора.

Та има шанс да си изгорил процесора и това което виждаш да е последствието. Обаче чак толкова тъпо да си направят комуникацията, че да може да изгори процесора ми звучи съмнително. Все повече отиваш към опция 3 :) .

Тъй у туй си почнал да го правиш (иначе нямаше да четеш толкова) - я свали тия два транзистора, пусни захранването и виж какво става като цъкаш копчето на изхода към работещият H bridge.

И ако работата е на зле - по-лесно ще е да си направиш контролер за бюрото. Ардуино, микроконтролер, копчета, захранващ блок, два китайски модула с H bridge-ове. После ще е умно по дизайн. Само дето акъла не ми побира кое може да му е умно на едно бюро...
asterix - напреднал


Забравих да кажа нещо много важно - при едно от “окъсяванията” дисплея с височината започна да показва 888 и всяко натискане на бутон активираше една чертичка от тези 888. И се показваше _ _ _, - - -, | | | и т.н.

Та може като съм свързвал пиновете да съм го прецакал и то вече да е подало грешна информация на останалите компоненти. Въпреки това е странно, как през управлението може да се случи това…

Та не съм сигурен, дали идеят с цъкането с копчетата няма да влоши нещата.

Въпреки това дори и ако това управление с диплея и бутоните е прецакано има вариант то да се замени с блутуут модул, който да управлява бюрото. Или с ново такова (но това вече е по-трудно).

Производителя на този модул и на бюрото е http://iseedesk.com/

Просто изключих за тази подробност с управлението с бутоните. Съжалявам, че чак сега я споделям.

Благодаря! Поздрави,
Борис
Мартин Кръстев - помощник
Аз съм на принципа, че няма нещо което не може да се оправи. Но според мен е излишно. Аз лично мисля, че много малко хора биха се навили.

Тема "Управление за повдигащо се бюро / импулсно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: