• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
barakuda - специалист
Здравейте,имам едни кондензатори,на които е изтрита маркировката.Мисля че са високоволтови.Капацитета измерих,но напрежението как,без да ги повредя?Разполагам с мегер,А/мА-мер,волтмер.Ще съм благодарен на отговорилите.
hidrazin - майстор
съб ное 12, 2022 11:31 pmbarakuda написа:
...но напрежението как,без да ги повредя...
Явно не си ходил в училища по тая област...?
Отговора е пределно ясен и елементарен - като ги гръмнеш.
Другия вариант е да търсиш при производителя габарити за тоя капацитет.
От там да гадаеш за колко волта са.
:partyman:
sstefanov - майстор
Има и самовъзстановяващи се, но не бих рискувал.
krasi92 - майстор
Даи ги на кинотрон да ги проверят. :-D
barakuda - специалист
съб ное 12, 2022 11:45 pmhidrazin написа:
Отговора е пределно ясен и елементарен - като ги гръмнеш.
Писах че не искам да ги гърмя.
hidrazin - майстор
нед ное 13, 2022 3:17 pmbarakuda написа:
Писах че не искам да ги гърмя.
Е аз пък писах за единствения възможен вариант без да ги гърмиш...
:partyman:
DMN - майстор
barakuda написа:
Здравейте,имам едни кондензатори,на които е изтрита маркировката.Мисля че са високоволтови.
Е снимай ги и ги покажи тук де. Може пък някой да те ориентира и по снимка долу-горе. Напиши и капацитета. Донякъде и размерите са определящи за съотношението капацитет/напрежение.
Иначе ги слагаш където си решил и каквото стане, обикновено издържат малко(че някои и доста) повече на напрежение от обявеното, но докога един господ знае. :-D
petromaniq66 - специалист
Размера не е меродавен. В един и същ цилиндър от една и съща фирма навират 1000uF/16V & 470uF/25V. Я си купи нови, маркирани, освен ако си любител на пиратките.
П. Петков - специалист
нед ное 13, 2022 9:11 amkrasi92 написа:
Даи ги на кинотрон да ги проверят. :-D
Кенотрон, кенеф и кенотаф имат общ корен – "кенос" – празен, изпразвам.
Кенотаф (празен гроб) е измисленият "Паметник на незнайния войн" в София. ("Паметник на незнайния войн" Моше Рябинович, защото незнайно дали е бил войн!)
В Москва не е празен!
Измерване пробивното на кондензатор може да се извърши чрез източник на високо напрежение и преобразовател "ток–напрежение", който има защита на входа. При превишаване изходното на преобразователя над зададена стойност, източникът се изключва автоматично.
Друг начин е използване на регулируем източник на високо напрежение, който захранва кондензатора през високоомно съпротивление (Обикновено Мегаомно или Гигаомно). По този начин захранването се превръща в почти идеален генератор на ток, който по "устав" има безкрайно голямо вътрешно съпротивление и безкрайно голямо изходно напрежение при липса на товар. Напрежението на източника постепенно се повишава, като това на кондензатора го следва до момента на "пробив", след което върху кондензатора то не се променя (много). Високоомното съпротивление ограничава тока на пробив до стойност, която е безопасна за кондензатора. Този ток е по–коректно да се нарича утечен ток.
Ето един глупав пасквил по темата:
https://dox.abv.bg/download?id=52cb9a43aa#
(Както е казвал чорбаджи Марко от "Под игото": "Пийте (четете) бре, маскари!" :)

P.S.
"войн" и "воин" са дублетни форми, но "воин" ми звучи, като че ли ударението е върху "и", а не върху "о".
P.P.S.
"преобразовател" – съществително, подлог
"преобразува" – глагол, сказуемо

В резюме:
Старчески брътвежи!
  • 1
  • 2

Тема "Измерване на пробивно U на кондензатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: