• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
От мобилни телефони до цифрови камери
sstefanov - майстор
Какво значи "шунтирани"?

Прикачен файл

6666.jpg
6666.jpg (10.12 KиБ) Видяна 1082 пъти
gogo7777 - майстор
Пууу да се цензура..... :-D ....грешно съм начертал :-D :-D :-D

Така съм се омотал, че немам думи :-D
gogo7777 - майстор
Здравейте,
От скука реших да се задълбая още малко в това захранване и искам да го направя универсално за нуждите ми. С ограничените ми познания по електроника си измислих принципна схема за асинхронно захранване на променлив ток, но не съм сигурен дали ще проработи. Схемата е принципна в нея липсват елементи, но мисля, че е разбираема....Та въпросът ми е има ли проблем със свързването на силовите транзистори т.е. емитера на втория с колектора на първия, при всякакво положение на превключвателя? Таймера, когато е свързан с релето вероятно ще е настроен на няколко секунди.
Ето измишльотината ми :drinkers:
Прикачен файл:
55555.JPG
55555.JPG (48.26 KиБ) Видяна 899 пъти
Последна промяна от gogo7777 на ср май 03, 2023 9:22 am, променено общо 2 пъти.
MamaMy - майстор
Не ти схващам идеята. Таймера за какво ти е?
gogo7777 - майстор
Ами нещо като реверсиране....примерно 10 секунди да напластява, а 3 да отнема. А когато таймера не е свързан с релето, да управлявам двата полупериода по ток и напрежение.
sstefanov - майстор
Резервирането се прави елементарно с 2 превключващи контакта на релето инищо повече.
Ето пример с мотор, вместо него ти е ваната.
Изображение
gogo7777 - майстор
Да, но идва проблема с комутацията на големите токове
Дори искам БЕЗ реле да е щото циклите ще са бая :-D
hidrazin - майстор
ср май 03, 2023 11:27 pmgogo7777 написа:
Ами нещо като реверсиране....примерно 10 секунди да напластява, а 3 да отнема. А когато таймера не е свързан с релето, да управлявам двата полупериода по ток и напрежение.
Реверсирането повече се използва за сваляне на покритие отколкото за нанасяне.
Ако е за сваляне то не е нужно само реверсиране а и различна плътност на тока в двата режима/периода.
Демек примерно напластяване 30% и сваляне 70%. Покритието пада като шлака и отива за рафиниране.
Преди над 10 и повече години правих подобна простотия и май пазя платката (работеща).
Ми ... не работи добре (за сваляне).
А онези простотии (схемичките) дето си ги надраскал - направо ги забрави.
:partyman:
P.S, Абе ти що не питаш оттатък? Там са все спеСиалисти.
Примерно Кемо е велик специалист и магьосник - веднага ще ти даде правилната рецепта и схема.
И на всичкото отгоре ти не беше ли и модератор оттатък? :-D :lol:
gogo7777 - майстор
Реверса е за дебело напластяване и спомага за по-бавното пасивиране на анодите, влияе също върху структурата на напластения метал. Но никога не съм го правил с променливо напрежение. Всъщност, когато таймера е свързан с релето получавам постоянно напрежение.

Иначе, какво не ти харесва в схемата :? .....освен релето щото и на мен не ми се нрави много (бързо ще даде фира) :)

......не съм модератор бре :partyman:
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Може ли с тая джаджа да се управлява мощен транзистор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: