• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
От мобилни телефони до цифрови камери
gogo7777 - майстор


Здравейте,
Идеята е без нищо да преправям по платката да я свържа към мощен транзистор за да си направя регулируемо захранване за токове от порядъка на 20А. Искам да сглобя 4 такива независими захранвания в една кутия и захранени от един траф. Трафа ще си го навивам аз според нужните ми напрежения. Потенциометрите ще ги изкарам на лицевия панел. Ако може, какъв тип трябва да са транзисторите?
:drinkers:

Линка е примерен.
brum - майстор
Линка не си го дал като хората. Давам го тук - https://www.amazon.com/Queta-Converter- ... s&sr=1-37 .

Няма да стане с тази платка. Няма да успееш да свържеш външен транзистор.

Кажи какво искаш да постигнеш и ще ти дам идеи как да го постигнеш. Крайната цел ме интересува. Брой изходи, напрежение от колко до колко волта, ток от колко до колко волта, екстри (примерно ограничаване по ток).

Информативно добър лабораторен захранващ блок с 24 амперат ток струва от порядъка на 400лв. Такъв седи до компютъра от който пиша в момента. Та имай в предвид, че тия неща са скъпи ако искаш да са читави и мощни.
Последна промяна от brum на пон ное 21, 2022 3:37 pm, променено общо 1 път.
gogo7777 - майстор
Ами писал съм какво искам да постигна. Тая платка така я дадох примерно.
Крайната цел е регулируемо захранване за 4 галванични вани в една кутия и един траф :wink:
gogo7777 - майстор
пон ное 21, 2022 3:31 pmbrum написа:

Информативно добър лабораторен захранващ блок с 24 амперат ток струва от порядъка на 400лв. Такъв седи до компютъра от който пиша в момента. Та имай в предвид, че тия неща са скъпи ако искаш да са читави и мощни.
Да, но аз не искам да купувам 4 лабораторни блока. Още повече, че нужните ми напрежения са много ниски и се регулират в тесен диапазон от половин до 5 волта.
brum - майстор
Виж това тогава - https://www.aliexpress.com/item/1005001636571490.html . 20 ампера CC/CV step down. Идеално бих казал за твоите цели.

Като си каза изискванията и целите (галванични вани, до 5 волта) нещата могат да се измислят. В първото мнение не си дал достатъчно детайли.

А за лабораторният блок - и той става за галванични процедури :) . Ония ден калайдисвах мед.
gogo7777 - майстор
И с колко волта трябва да захраня платката за да имам на изхода макс. 5волта. И още нещо.....да им вервам ли на наличните транзистори, че ще издържат 20А товар за доволно дълго време? Естествено ще сложа и вентилатор в кутията ама все пак....? :drinkers:
kaio - напреднал
Предложените от brum регулатори имат недостатъци, които се отстраняват лесно.
brum - майстор
пон ное 21, 2022 5:35 pmgogo7777 написа:
И с колко волта трябва да захраня платката за да имам на изхода макс. 5волта.
Бих я захранил с 12 или 24 волта, че лесно се намират такива захранвания. На 6-7 също можеш да го захраниш, но ще ти трябват 20 ампера за всеки модул. Или 80 ампера за 4 модула. А 80 ампера си е сериозен ток :) .
gogo7777 - майстор
Продължавам с въпросите :)
Може ли резистора R1 в препоръчителната схема от даташиита на LM317 да е 1кОм

https://www.ti.com/product/LM317?utm_so ... lsrc=aw.ds

Благодаря
brum - майстор
LM317 е линеен стабилизатор. Ще ти трябва радиатор с вентилатор за него.

Дай тук схемата за която говориш, че LM317 може да се ползва за регулиране на напрежение и ток. Схемите на двете свързвания са различни.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Може ли с тая джаджа да се управлява мощен транзистор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: