• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14
От мобилни телефони до цифрови камери
gogo7777 - майстор
Напредвам малко по малко. Проектирах си сам платка без изправителя и отново имам въпросче :razz:
На платката разширих силовите пътечки (писти) на 4мм. Достатъчно ли е за да понесът тия 20-на А ток?
И още нещо....някой запознат ли е с този симулатор за чертане и проектиране на платки? Иде реч за https://easyeda.com . С него направих платката. Поразучих го, но имам още въпроси относно библиотеката и други подробности..... :drinkers:

Ето снимки на творението ми. Ако имате забележки не си ги спестявайте :partyman:

Прикачен файл:
platka.png
Прикачен файл:
Opera Моментна снимка_2023-03-28_135050.png
Прикачен файл:
Opera Моментна снимка_2023-03-28_135201.png
Opera Моментна снимка_2023-03-28_135201.png (82.41 KиБ) Видяна 1114 пъти
Прикачен файл:
Opera Моментна снимка_2023-03-28_142629.png
Последна промяна от gogo7777 на вт мар 28, 2023 3:35 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Най-вероятно не. Имаш изисквания и по спомен за 10 ампера пътечката отиваше на 8мм широчина.

Има таблици за тази работа. Под ръка нямам, но вярвам, че и сам ще си намериш. Две неща имат значение - дебелината на медното покритие и ширината на пистата. Или на кратко - сеченето на пистата. Виж и какво предлага като възможности този дето ще ти печата платките.

Можеш да чертаеш директно полигони с медно покритие, а не просто писти. Можеш и да пускаш пътеки от двата края на платката едновременно. Можеш и да свалиш solder mask-а и да калайдисаш пистата. Или дори да запоиш кабел отгоре.
gogo7777 - майстор
А има ли опция да се заяви по-дебели писти при производителя или в симулатора да задам размер. Ровя из менюто ама не откривам.... :?
brum - майстор
Като поръчваш платката би трябвало да има опция. Да знаеш, че качва и цената :) .
gogo7777 - майстор
Да известно ми е за цената :)
sstefanov - майстор
По-широки писти не качват цената. Нарисувай ги колкото може по-широки и без маска отгоре и после им запой един проводник примерно 1 кв. мм върху тях и си ОК. Ако 1 квадрат не стигне - използвай по-дебел.
hidrazin - майстор
вт мар 28, 2023 3:22 pmgogo7777 написа:
Ако имате забележки не си ги спестявайте...
Ама разбира се... :-D
Тези сините терминали - синичките клеми с болтчета за печатна платка...
Никога не съм срещал такива за 20 и нагоре ампера.
Тези сините обикновено са за 8, 10, 12 и 16А
Не "залепяй" мощните резистори за платката а ги остави повдигнати на 2-3мм за да се охлаждат.
Другия начин е да се остави под резисторите медното фолио както и от другата страна.
Двата слоя се свързват с множество метализирани отвори които после се запълват с калай.
Така обратната страна на платката успява да разсее още от топлината но вече от другата страна.
:partyman:
gogo7777 - майстор
вт мар 28, 2023 10:46 pmsstefanov написа:
По-широки писти не качват цената. Нарисувай ги колкото може по-широки и без маска отгоре и после им запой един проводник примерно 1 кв. мм върху тях и си ОК. Ако 1 квадрат не стигне - използвай по-дебел.
Дефакто мостчета от проводник.
Можело да разширявам и дупките ама.......още го разучавам тоя симулатор. :)
hidrazin написа:
вт мар 28, 2023 3:22 pmgogo7777 написа:
Ако имате забележки не си ги спестявайте...
Ама разбира се... :-D
Тези сините терминали - синичките клеми с болтчета за печатна платка...
Никога не съм срещал такива за 20 и нагоре ампера.
Тези сините обикновено са за 8, 10, 12 и 16А
Не "залепяй" мощните резистори за платката а ги остави повдигнати на 2-3мм за да се охлаждат.
Другия начин е да се остави под резисторите медното фолио както и от другата страна.
Двата слоя се свързват с множество метализирани отвори които после се запълват с калай.
Така обратната страна на платката успява да разсее още от топлината но вече от другата страна.
:partyman:
Аха разбрах. От начало мислех на платката да сложа стърчащите букси съответващи на тези, които ги има по кабеляците на компютърните захранвания, но не ги намерих в библиотеката на симулатора. Синичките клеми с болтчета за печатна платка може да не ги слагам въобще, а директно да запоявам кабелчетата на платката. На снимката ги има защото тя е екранна снимка на 3D модела от симулатора. :partyman:
brum - майстор
ср мар 29, 2023 9:31 amgogo7777 написа:
Дефакто мостчета от проводник.
Можело да разширявам и дупките ама.......още го разучавам тоя симулатор. :)
Точно. Махаш solder mask-ата (защиятният лак върху пистите), минаваш ги с припой и отгоре запояваш многожилен проводник.

За съединителите - от Комет съм вземал такива дето са годни за 30 ампера. Примерно тази - https://store.comet.bg/Catalogue/Product/25521/ . А като програмата ти за платки няма footprint-а - създаваш го сам.
gogo7777 - майстор
Тези ги няма в библиотеката вероятно не са за печатен монтаж. Ако знам какво означение имат конекторите в един компютър ще ги открия в библиотеката, която е доста богата.......ма не знам какво да напиша в търсачката ѝ...... :?
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14

Тема "Може ли с тая джаджа да се управлява мощен транзистор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: