• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14
От мобилни телефони до цифрови камери
gogo7777 - майстор
пон фев 06, 2023 1:01 amhidrazin написа:
нед фев 05, 2023 10:56 pmgogo7777 написа:
Не съм го мерил, но е приблизително 16 квадрата. Жицата е яка ф2 такава имах
И като не знаеш сечението как и какво си изчислявал?
"яка ф2" - и там си се издънил като кифла. :-D
ф2 има сечение 3,14mm²
За такива трафве се избира плътност на тока 3,5А/mm²
3,14 х 2,5 = 10,99 ампера максимален ток.
..трафа кляка доста при ток над 11А...
Ми ще кляка. И кляка точно по формулите.
А бе ЕЙ, иде ми да те ... :axe: На къде си тръгнал с тая тънкана тел за връзване на бали бре?
БЕСЕН СЪМ ... !!!
:partyman:
P.S. И не, не съм убеден че сечението е 16 квадрата.
Визуално (според размера на WAGO клемите) ядрото е с ширина 3 санта.
Като гледам пакета е около 4 сантиметра.
Демек 3х4=12cm² - а това е малко сечение за тези нужди.
Ма може и да бъркам - по снимки не се измерва... :?
Чакай малко бе.....не по лицето :)
Забравяш, че използвам средна точка....тъй, че жицата си е тамън. Както и да е. Инак желязото е малко.

ПП....Сега се сетих, че мога да ползвам само единия двоен диод за изправителя. Сега е с два като съм им обединил анодите на всеки. Ще извадя още волт гювеч, но пак е малко :roll:
gogo7777 - майстор
Измислих го :-D
От изводи 2 и 3 ще захраня втори траф, който от своя страна ще захранва проблемната вана искаща големите токове.
:drinkers:
brum - майстор
Никога не е късно да минеш на импулсните захранвания за жълти стотинки. По-бързо ще се получи ми се струва :) .
MamaMy - майстор
Има случаи когато импулсното захранване не е съвсем подходящо. Класическите захранвания са в пъти по-надеждни и издръжливи от импулсните. Като дълговечност важи същото. Недостатъците си ги знаем. Когато обаче става дума за агресивна среда с най-различни проводими изпарения и запрашеност, класиката е едни гърди напред. Редовните претоварвания и къси съединения на изхода също не понасят добре на импулсните.
gogo7777 - майстор
съб мар 11, 2023 11:00 pmbrum написа:
Никога не е късно да минеш на импулсните захранвания за жълти стотинки. По-бързо ще се получи ми се струва :) .
Купил съм три лъскави импулсни още ги чакат да пристигнат. А това вече го направих и работи супер, както писах. Сега мисля как да го дооправя та да може да захранва и най-натоварената вана. :partyman:
MamaMy написа:
Има случаи когато импулсното захранване не е съвсем подходящо. Класическите захранвания са в пъти по-надеждни и издръжливи от импулсните. Като дълговечност важи същото. Недостатъците си ги знаем. Когато обаче става дума за агресивна среда с най-различни проводими изпарения и запрашеност, класиката е едни гърди напред. Редовните претоварвания и къси съединения на изхода също не понасят добре на импулсните.
И аз съм на същото мнение :partyman:
brum - майстор
нед мар 12, 2023 7:51 amgogo7777 написа:
Купил съм три лъскави импулсни още ги чакат да пристигнат.
Темата е пусната преди повече от 3 месеца, а тия идват за 2-3 седмици. Ако е от алиекспрес не чакай много, ами отваряй дисюта, че ще си останеш с чакането.
gogo7777 - майстор
Поръчах ги по-късно. Може и да са пристигнали и да не са ми казали. :)
Да от Алито са.....Брат ми се занимава с това, ще му кажа. Аз само платих :-D
gogo7777 - майстор
Реших да си проектирам и поръчам платки по схемата, която ще се усложни малко като добавя още елементи. Та ми излезе една дилема.....
Въпроса ми е: Има ли значение по коя схема ще са свързани двойните Шотки диоди в изправителя с оглед дуракоустойчивост. Диодите ще са маркови и презапасени по ток, предполагам още, че ще бъдат и от една партида. На мен лично ми допада втората схема, защото ако не са нужни големи токове може единия диод въобще да не се запоява на платката. :drinkers:
Прикачен файл:
Шотки.JPG
Шотки.JPG (44.38 KиБ) Видяна 1011 пъти
MamaMy - майстор
Естествено първия вариант. Термично стои по-добре.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14

Тема "Може ли с тая джаджа да се управлява мощен транзистор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: