От мобилни телефони до цифрови камери
svetlioddd - помощник
Здравейте,
Имам следния казус – попадна ми един буфер, който е и главното управление (усилвателят е в него) в система колони 2.1 Fenda F550X. Допълнителните колони към комплекта обаче не са налични. Вкъщи имам едни колони от стара аудио система. Свързах ги към този буфер, но постоянно от тях се чува брум. Без значение дали усилваш или намаляваш звука, брумът е един и същ. Дори в стенд бай режим брумът го има. Когато са изключени двете странични колони и буферът е самостоятелен, няма никакво бръмчене. При включване или изключване на входен сигнал от ТВ – брумът остава непроменен. Пробвах да включа и в друг контакт, не в разклонител – брумът го има.

Параметрите на буфера са: Output power(RMS): 28W + 14WX2; Subwoofer: 6.5" 8Ω; Satellites: 3" 4Ω; Frequency Response Subwoofer: 30Hz – 110Hz; Frequency Response Satellite: 130Hz – 20KHz; Separation: ≥40dB; S/N Ratio: ≥70dB; Power: 100-240V – 50/60Hz 0.4A.
Параметрите на колоните са: Impedance: 4Ω; Max. Power: 10W(Program); Freq. Range: 90Hz – 20KHz; S.P.L.: 86dB/W(1m).

Предполагам този брум идва от това, че колоните не са от същия комплект с буфера и някой от параметрите прецаква нещата. Има ли шанс да се оправи това дразнещо бръмчене по някакъв начин? Със смяна на някой от елементите в колоните или буфера, например или с добавяне на нещо, което да филтрира брума? Не съм много наясно откъде и защо идва, затова моля, ако някой е по-запознат и има идея, да даде съвет. Предварително благодаря!
DMN - майстор
Доколкото успях да се ориентирам от написаното, има проблем със самия буфер.
Обикновено вътре има два усилвателя - две интегрални схеми( стерео нискочестотни усилватели - НЧУ).

Единият стерео НЧУ е свързан в мостова схема и захранва басовия говорител.

Другият стерео НЧУ захранва другите два говорителя - ляв и десен канал. Та според мен проблемът е в този НЧУ. Т.е. или в самата интеграла(изгоряла), или в елементите около нея.
:partyman:
prasse - напреднал
Щепселът на кабела на субуфера има ли защитна клема?
svetlioddd - помощник
ср дек 28, 2022 7:17 pmprasse написа:
Щепселът на кабела на субуфера има ли защитна клема?
Няма защитна клема. Такъв тип е от плоските:
Изображение
kozl - майстор
Външните тонколони не са причина за брум.
svetlioddd написа:
Допълнителните колони към комплекта обаче не са налични. Вкъщи имам едни колони от стара аудио система. Свързах ги към този буфер, но постоянно от тях се чува брум. Без значение дали усилваш или намаляваш звука, брумът е един и същ. Дори в стенд бай режим брумът го има. Когато са изключени двете странични колони и буферът е самостоятелен, няма никакво бръмчене. При включване или изключване на входен сигнал от ТВ – брумът остава непроменен.
DMN написа:
Доколкото успях да се ориентирам от написаното, има проблем със самия буфер.
Обикновено вътре има два усилвателя - две интегрални схеми( стерео нискочестотни усилватели - НЧУ).

Единият стерео НЧУ е свързан в мостова схема и захранва басовия говорител.

Другият стерео НЧУ захранва другите два говорителя - ляв и десен канал. Та според мен проблемът е в този НЧУ. Т.е. или в самата интеграла(изгоряла), или в елементите около нея.
:partyman:
+1. И според мен така.

От цитираното, вярно ли ще е ако допусна, че само събуфера без сателитите възпроизвежда без брум подаден външен сигнал :?
Ако тъй съмненията ми се насочват към крайното стъпало за сателитите или в неговото захранване ако е с отделено от това за суббуфера.

Всъщност брума може и дае от предусилвателя. Може да се провери като се окъси входа на крайното стъпало за сателитите.
Lutchezar - майстор
Е затова си го намерил, защото е за ремонт. Има една камара клипчета в Интернет, всички допълват, модифицират и ремонтират захранването му, ама няма такъв като твоя случай, явно някой е окъсил усилвателя например.
svetlioddd - помощник
чет дек 29, 2022 9:31 amkozl написа:
Външните тонколони не са причина за брум.
svetlioddd написа:
Допълнителните колони към комплекта обаче не са налични. Вкъщи имам едни колони от стара аудио система. Свързах ги към този буфер, но постоянно от тях се чува брум. Без значение дали усилваш или намаляваш звука, брумът е един и същ. Дори в стенд бай режим брумът го има. Когато са изключени двете странични колони и буферът е самостоятелен, няма никакво бръмчене. При включване или изключване на входен сигнал от ТВ – брумът остава непроменен.
DMN написа:
Доколкото успях да се ориентирам от написаното, има проблем със самия буфер.
Обикновено вътре има два усилвателя - две интегрални схеми( стерео нискочестотни усилватели - НЧУ).

Единият стерео НЧУ е свързан в мостова схема и захранва басовия говорител.

Другият стерео НЧУ захранва другите два говорителя - ляв и десен канал. Та според мен проблемът е в този НЧУ. Т.е. или в самата интеграла(изгоряла), или в елементите около нея.
:partyman:
+1. И според мен така.

От цитираното, вярно ли ще е ако допусна, че само събуфера без сателитите възпроизвежда без брум подаден външен сигнал :?
Ако тъй съмненията ми се насочват към крайното стъпало за сателитите или в неговото захранване ако е с отделено от това за суббуфера.

Всъщност брума може и дае от предусилвателя. Може да се провери като се окъси входа на крайното стъпало за сателитите.
Да, само суббуфера възпроизвежда без брум. Брумът се чува, като се вържат двете странични колони.
Явно положението е за ремонт на някоя от частите вътре (ако е възможно). Не разбирам много точно от такъв тип техника и не се наемам аз да ровичкам, ще се консултирам с някой майстор, че най-много да докарам положението до без никакъв звук отвсякъде :-D

Благодаря на всички, които се включиха в темата! :partyman:

Тема "Брум от добавени тонколони" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: