• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
aparushev - помощник
Здравейте!

В стаята на бебето ми изгоря един диод на една от теите платки с такива в лед плафона.

Съответно лампата свети само в студения цвят (30 на 30 диода 3000К и 6400К).

Намерих си същата платка (не успях да подменя диода на старата) на добра цена, но нямаше крайна, а средна. Съответно лампата не свети, защото старата крайна има някакво фабрично замостване, а новата средна има изход за следваща на това място. От магазина ми казаха, че друг клиент е имал същия проблем и е казал, че взима средната и ще си затвори веригата (или от сорта). Вероятно става въпрос за замостване.

Прикачвам снимки на двете платки.

Моля за съвет как да замостя новата, за да се получат нещата

Благодаря предварително!

Прикачен файл

20230505_213115.jpg Нова платка, средна

Прикачен файл

20230505_212447.jpg Стара платка, крайна
brum - майстор
Сваляш изгорелият диод, даваш го на късо и си ползваш лампата докато изгори следващият.

Захранванията работят по постоянен ток. Дали са 30 или 20 диода тока е същият. Но пък почва да свети по-слабо. Там където диодите са много не се усеща.
hidrazin - майстор
ЛамБата/плафона би трябвало да има гаранция поне 2 години.
Защо не ти я/го смениха или приеха за гаранция?
:partyman:
P.S.
пет май 05, 2023 10:06 pmbrum написа:
Дали са 30 или 20 диода тока е същият.
Принципно да, реално не.
Чак от 30 на 20 - едва ли. Ще гръмне драйвера барабар с доста диоди.
Драйверите си имат някакви ограничения - примерно такъв за 30 диода ще работи в диапазона 25-33 диода.
Драйверска му работа... :-D
aparushev - помощник
пет май 05, 2023 11:47 pmhidrazin написа:
ЛамБата/плафона би трябвало да има гаранция поне 2 години.
Защо не ти я/го смениха или приеха за гаранция?
:partyman:
Защото е на 2 години и 1 месец.
Предпочитам с новата платка. Идеи по снимките как да затворя веригата, за да светне?
rook - напреднал
От старата платка се вижда, че трите края на изходящата(която липсва на оригиналната) са свързани и отиват към входящата букса, но по снимката не може да се каже къде. Трябва да се проследи/измери с уред. За Варна мога да помогна.

П.П. Аз процедирах по начина, който са ти препоръчали вече. На късо изгорелия диод(друг модел осветително тяло), после изгоря и втори, и него на късо, после и трети, и чак тохава смених.
kozl - майстор
пет май 05, 2023 9:32 pmaparushev написа:
Здравейте!

В стаята на бебето ми изгоря един диод на една от теите платки с такива в лед плафона.

Съответно лампата свети само в студения цвят (30 на 30 диода 3000К и 6400К).

Намерих си същата платка (не успях да подменя диода на старата) на добра цена, но нямаше крайна, а средна. Съответно лампата не свети, защото старата крайна има някакво фабрично замостване, а новата средна има изход за следваща на това място. От магазина ми казаха, че друг клиент е имал същия проблем и е казал, че взима средната и ще си затвори веригата (или от сорта). Вероятно става въпрос за замостване.

Прикачвам снимки на двете платки.

Моля за съвет как да замостя новата, за да се получат нещата

Благодаря предварително!
По пътя на логиката трябва дя свържеш трите извода "Y", "+" и "W" заедно.
Щом е изгорял само един светодиод и всички "Y" не светят то те са последовятелно свързани и средния пин на двете букси от "средната" платка е свързан с проводник (пътечка) и прехвърла директно от входната към изходяща букса. Това може да провериш с мултицет - двата средни пина на средна платка трябва да имат верига без съпротивление.
Писал си, че платките са три и по пътя на логиката предполагам, че са 2 "средни" и една крайна, което е игра на думи :-D
От три неща кои 2 са средните :wink:
Мое би е по правилно платките да се наричат прехвърлящи и крайни.
Последна промяна от kozl на съб май 06, 2023 8:49 am, променено общо 1 път.
aparushev - помощник
съб май 06, 2023 7:45 amrook написа:
От старата платка се вижда, че трите края на изходящата(която липсва на оригиналната) са свързани и отиват към входящата букса, но по снимката не може да се каже къде. Трябва да се проследи/измери с уред. За Варна мога да помогна.
Здравей! Благодаря за предложената помощ, но съм от София. Но пък жена ми е от Варна. :partyman:
съб май 06, 2023 8:01 amkozl написа:
По пътя на логиката трябва дя свържеш трите извода "+Y", "+" и "+W" заедно.
Щом е изгорял само един светодиод и всички "Y" не светят то те са последовятелно свързани и средния пин на двете букси от "средната" платка е свързан с проводник (пътечка) и прехвърла директно от входната към изходяща букса. Това може да провериш с мултицет - двата средни пина на средна платка трябва да имат верига без съпротивление.
Писал си, че платките са три и по пътя на логиката предполагам, че са 2 "средни" и една крайна, което е игра на думи :-D
От три неща кои 2 са средните :wink:
Мое би е по правилно платките да се наричат прехвърлящи и крайни.
Здравей!
Много благодаря за насоките. :prayer:

Абсолютно си прав за терминологията... грешката е моя. И да, в лампата има две прехвърлящи и една крайна платка.
Замерих с мултицет двата средни пина от прехвърлящата платка и имат верига без съпротивление.

Единствено не схванах на кое казваш "+Y", "+" и "+W"? Трите изходящи пина, до надписа 2835 2B5CX2?
И ако да, как е най-добре? С припой директно или с проводник да бистря нещо?
Китайците продават същите платки с нещо като джъмперче в изхода на последната, но не се вижда какво точно се случва в него.
kozl - майстор
aparushev написа:
Единствено не схванах на кое казваш "+Y", "+" и "+W"? Трите изходящи пина, до надписа 2835 2B5CX2?
И ако да, как е най-добре? С припой директно или с проводник да бистря нещо?
Китайците продават същите платки с нещо като джъмперче в изхода на последната, но не се вижда какво точно се случва в него.
Да това са пиновете. Явно съм добавил плюсовете от мен - поправям си грешката.
Според мен най-добре е с джъмпер със съединени пинове и тогава джъмпера създава крайна платка от прехвърляща.
Джъмпер може да направиш от куплунг като свържеш трите проводника заедно.
  • 1
  • 2

Тема "Помощ с подмяна на платка в лед плафон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: