От мобилни телефони до цифрови камери
fox_vt - майстор
Здравейте. Писах писах и накрая нищо. Дейба кво му стана на този форум. Гърми варистора на индукционен нагревател за чанти за разнос на пица. След смяната при започване нас нагряване гръмна отново след 7-8 секунди. От чисто любопитство възможно ли е да връща напрежение по високо откъм платката. Защото не ми идва на акъла защо точно варистора ще гърми. Като се махне от платката машината си работи нормално. Няма да го ремонтирам просто ми е любопитно защо би се получавало така.
preslav - майстор
Варистор ми е гърмял в една защита предназначена за товар до 16 А - булката беше се изхитрила да включи няколко големички консуматора (над 4 kW) в разклонителя след защитата.
Сигурен ли си, че слагаш правилния варистор?
fox_vt - майстор
P300L40C е оригиналния аз сложих същия без C то накрая.
preslav - майстор
https://m.littelfuse.com/~/media/electr ... et.pdf.pdf
https://descargas.cetronic.es/V250LA4.pdf
Има някакви разлики, но нямам капацитета да ги разбера.
fox_vt - майстор
Изглеждат съвместими даже новия е за по голямо напрежение. Другите неща са общо взето същите. Единствено последната колонка за капацитета я няма при единия. Въпросът е че и оригинала и заместителя гърмят а уреда без тях работи.
preslav - майстор
Не ми е особено понятно за какво му е на такъв нагревател варистор? Кое пази варистора, електрониката или нагревателя - вероятно скоро ще "издумка" нещо по електрониката.
fox_vt - майстор
Това е индукцуонен нагревател. Като индукционен котлон. Няма нагревател там само електроника. Висока честота подадена към специална бобина загрява желязна плоча.
brum - майстор
За да гърмят има някакъв проблем. Тази индукционна чанта с какво захранване е? Без него колко време си го държал да работи? Консумацията нормалана ли беше? Нещо очевадно греещо по платката забеляза ли?

Тъй като го гледам устройството най-вероятно ще е стационарно на 110 или 220 волта, а на него се "зарежда" чантата за разнос. Тоя варистор къде седи? След филтрите и преди кондензаторите на входа ли?
hidrazin - майстор
съб ное 11, 2023 7:13 pmfox_vt написа:
Висока честота подадена към специална бобина загрява желязна плоча.
Варистор няма работа във високочестотната част. Предполагам е на входната част - изправител + филтърен кондензатор/кондензатори.
Точно тези кондензатори са си намалили капацитета и са за смяна.
Ако не се сменят, в обозримо бъдеще предстои тотален отказ съпътстван от тежък ремонт ... ако въобще е възможен и финансово оправдан.
Щом няма да го ремонтираш, какво ти дреме? Ще купят нов подгревател. Нещата трябва да се продават и подменят - чупи/хвърли, чупи/хвърли, чупи/хвърли... :-D
:partyman:
fox_vt - майстор
Устройството е точно като индукционен котлон, буквално. Мрежово захранване. Чантата има в нея кръгла залята с гума или пластмаса метална пластина. Освен това има RFID сензор във тази така да го кажем плоча в чантата. Там по мои виждания има температурен датчик който се чете от схема която се захранва индукционно от главната индукционна бобина. Както работят тези лепенки за охрана на някои стоки по магазините. Това предотвратява прегряване ако сложиш чантата два пъти един след друг. Някои по съвършени модели имат дисплей на който може да се зададе температура на загряване на тази плоча. Варистора може да прозвучи глупаво е на другия край на платката спрямо клемите на входното захранване. Знам че това не е критерий и може пистите да си отиват пак там, но защо варистора гори без да има пренапрежение. Всъщност, може би има такова. За съжаление не съм разглеждал схемата. Има един голям кондензатор най вероятно високоволтов. Един голям електролит сякаш е леко надут. Значи според вас това може да се причини заради кондензатор ли? Без варистора уреда си работи. Лошото е че даже само варистора се поръчва и чака с дни и е една камара пари пък иначе е стотинки.

Тема "Индукционен нагревател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: