От мобилни телефони до цифрови камери
brum - майстор
А, пренапрежение при варистора може да има. Индукционният котлон на практика клати един голям индуктор. Пък индуктора като натрупа енергия и му отвориш веригата качва напрежение.

Ако имаш подути големи кондензатори е добро начало за ремонта. Те са единият от трите участника в основната схема - кондензатор, индуктор и транзистора. Друг потенциален виновник са диодите във висиковолтовата част. Ама не изправителните, а тези дето са там да обират пиковете при изключване на транзистора.

Потенциален виновник може да е и плочата в чантата. Но вярвам, че ако там имаше драма щеше с него да започне ремонта.
fox_vt - майстор
Имаме десетина чанти. Надали плочата може да е проблем. Имам един въпрос. Май ще се наложи да се пробвам да го оправя,в смисъл да сменя кондензаторите и диодите които казахте защото не ни се иска да стигнем до момент в който целия уред ще изгори. За съжаление нямам кой знае какъв опит в тези високочестотни джаджи ,в смисъл знам общите принципи но до там. Та въпросът ми е нямам достъп до осцилоскоп и частите се търсят по интернет, не съм във бг. Та тези дни ще снимам платката от двете страни и ще запиша стойностите на ключовите кондензатори както и ще видя дали ще разпозная диодите за обиране на пиковете на транзисторите. Някаква насока те как са свързани към маса през резистор или през кондензатор нямам си на идея. Та понеже не ми се гърми още един варистор мога ли да измеря на местото на варистора със мултицет сега и после след като сменя елементите за да съм сигурен че няма да гръмне пак преди да го сложа. Уреда ще е със RMS ама дали има какво да се измери. Знам че така о интернет е вятър работа ама тука даже и да се намери сервиз те ще сменят цялата платка, такава е схемата на работа тук.
brum - майстор
Действай го така:
1) Сваляш кондензаторите и заръчваш същите.
2) Идентифицираш диодите дето имат общо с индуктора и ги мериш. Ако някой е дал фира го заръчваш и него.
3) Слагаш нови кондензаори и варистор. Евентуално и новите диоди ако някой е за смяна.
4) Пробваш пак и се надяваш да не гръмне.

Ако пак гръмне става прекалено сложно за оправяне и бих потърсил цяла платка.
fox_vt - майстор
Малко снимки. Големия белия в оцапан от вентилатора. Даде ми стойност в нанофаради без да го смъквам от платката. Колко е коректно не знам. Другите са обикновени електролитни. Сините са малко странни ще търся и тях. Нито един диод няма със проблем. Съмнявам се за този белия но ще търся да сменя всички.
Прикачен файл:
IMG_20231113_161214_copy_912x684.jpg
Прикачен файл:
IMG_20231113_161157_copy_912x684.jpg
Прикачен файл:
IMG_20231113_162658_copy_684x912.jpg
IMG_20231113_162658_copy_684x912.jpg (98.14 KиБ) Видяна 566 пъти
Прикачен файл:
IMG_20231113_163145_copy_912x684.jpg
Прикачен файл:
IMG_20231113_163057_copy_912x684.jpg
brum - майстор
Тоят белият успоредно на електролитният ли е? Подозирам, че да и че компенсира високият ESR на електролитният. Свали го и го мери. Ако капацитета му е нисък сменяш и него. Май е филмов (film capacitor, идея си нямам как точно е на български), ама толкова голям не бях виждал. Има шанс да е читав. До сега такъв не ми е давал фира и да е цял след това.

Ама като загледам още малко до електролита има нещо жълтичко. Много вероятно то да е за компенсация на ESR-а на електролита. Тоя белият може и за друго да е, ама не мога да преценя за какво.

ПС - четох още малко и KPF кондензаторите ги водят някакви правени за обиране на пулсациите (звъненето при изключване на транзистора, пак не съм сигурен как се превежда на български). KPF snubber capacitor като google-неш и излизат подобни. Може и той да се окаже виновен накрая.
hidrazin - майстор
Почни от тук. Ако белия беше дал фира то досега да са заминали и IGBT-тата.

Прикачен файл:
442.jpg

:partyman:
fox_vt - майстор
Белият не мисля че е успоредно на големия тъй като големия е до според мен захранването. Греца е до него . Забравил съм да снимам него да са е*а в главата. 2200 микрофарада на мисля 200 волта ама за напрежението не съм сигурен. Точно той от всичките ми се струва леко надут. Белия е такъв foil , във американския ибей е 10$ , тя машината е американска. Между другото платката е 200$ но този големия елетролит го няма и още един два елемента. Навярно защото там работи директно на 110V. Значи смятате че белия надали би исфирясал. И да сменям само електролитите. Една подробност, машината работи сега без варистора,а когато той гръмна беше когато сложихме чанта да загрява. Тоест когато е включил на пълна мощност бобината. Забравих да сложа снимките. А какво мислите за сините кондензатори между феритите.
Прикачен файл:
Screenshot_20231113_165530_com.opera.browser_copy_270x560.jpg
Screenshot_20231113_165530_com.opera.browser_copy_270x560.jpg (30.09 KиБ) Видяна 536 пъти
Прикачен файл:
IMG_20231113_163145_copy_912x684.jpg
hidrazin - майстор
пон ное 13, 2023 8:51 pmfox_vt написа:
А какво мислите за сините кондензатори между феритите.
Студено, ама много студено...
:partyman:
fox_vt - майстор
пон ное 13, 2023 10:47 pmhidrazin написа:
пон ное 13, 2023 8:51 pmfox_vt написа:
А какво мислите за сините кондензатори между феритите.
Студено, ама много студено...
:partyman:
Мдам вземам да навързвам захранването. Сините плюс дроселите би трябвало да са RC филтри които да обират всичката гняс която иска да ходи назад към мрежата. Това обяснява защо захранващите клеми са на другия край а от тази страна греца, големия 220 мкф/400V сега го сверих,и едно малко трафче със 12 волта стабилизатор за оперативното.🤔 Та значи да поръчвам една шепа варистори и големия електролит. Белия очевидно няма какво да му стане а щом всичко работи изключваме диодите. Ще пиша какво е гръмнало или не е тия дни 😂😂😂
DMN - майстор
fox_vt написа:
Белия очевидно няма какво да му стане
fox_vt написа:
Големия белия в оцапан от вентилатора. Даде ми стойност в нанофаради без да го смъквам от платката
И все пак - колко нанофарада измери?
Трябва да си сигурен, че така много относително става.

Тема "Индукционен нагревател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: