От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
пон дек 04, 2023 5:12 pmMamaMy написа:
С това приключи готината техника със стрелкови индикатори и алуминиеви панели. Започна бума на пластмасарките (сапунерки) с повече канали, дистанционни и всякакви шарении.
Точно! Викаха и "сребърната ера" поради преобладаващите машини с панели от бял, анодизиран алуминий.
Е, разбира се имаше и с черни панели и то върхови модели но аз съм си фен на "сребърната линия". Ако някой все още не е разбрал де... :-D
Общо взето от средата на 80-те че и малко по-рано започва плстмасаТИЗАцията на хубавите машини.
Вкарват се евтини, унифицирани механики с един мотор за сваляне на цената. Към края на 80-те и началото на 90-те вече е кошмар.
Вътре в тях почти всичко е еднакво - като схемно решение и използвани компоненти. Различават се само по ... надписите на фирмата "производител".
Ето един пример за прехода - същински киборг от средата на 80-те. :lol: Има си алуминиев панел но скрит от пласта-маста.
Много гъзария/екстри и много пласта-маста. Но пък все още с прилично качество.





:partyman:
hidrazin - майстор
пон дек 04, 2023 5:12 pmMamaMy написа:
... техника със стрелкови индикатори ...
Тези с "чистачките" ги харесвам най-много. Следват тези с луминисцентните индикатори и накрая тези с LED
Нооо... за LED (диоди и индикатори) да отдадем почит на МОНСАНТО. Да, точно скандалните Монсанто произвеждащи Раундъп и други подобни.
Малко са хората които знаят че Монсанто започва първото производство на светодиоди. Серийно и ценово достъпно производство за масово използване.
Ето първия светодиод в света предназначен за пазара и пуснат от Монсанто през 1968-ма - MV1 (Monsanto Visible 1)

Прикачен файл:
mv2close.jpg

Монсанто са и първите пуснали на пазара и въобще буквено-цифрови индикатори. Навремето им викахме МАН-ове и тогава даже не знаех защо.
Е сега вече знам. :-D Било е заради първите буквено-цифрови индикатори произвеждани от Монсанто.
Например класическия MAN 72 A
А абревиатурата MAN означава Monsanto AlphaNumeric

Прикачен файл:
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg (101.33 KиБ) Видяна 576 пъти

Та те така с Монсанто. Странно но история...
:partyman:
P.S. Сорри за оффтопа но мисля че е полезен и интересен.
MamaMy - майстор
Дори не знаех, че Монсанто имат пръст в електрониката. Направо намразих любимите ми Ман-чета.
Иначе вкусовете ни съвпадат. Онзи дек Technics RS-BX727 го боготворях навремето. Струваше около 4700лв в Кореком. Имаше долби Ц, триглав, тримоторен с флуорисцентен индикатор и биас контрол. Единствено не му харесвах цвета. Вече беше дошла пластмасовата ера. Един приятел имаше стъпало Technics SU-V7 с колони Амфитон. Същия имаше и шаси Technics с всички глезотии. Друг приятел носеше горния дек. Естествено имахме и доста друга апаратура, но това беше айсберга. Правехме звукозаписно студио. Сваляхме или от плочи първо пускане или от ролки с един магнетофон Akai с отделните индикатори. Мастерите ги правехме на TDK SAM или TDK SAX. Хубави години бяха :supz: .
hidrazin - майстор
пон дек 04, 2023 11:43 pmMamaMy написа:
Дори не знаех, че Монсанто имат пръст в електрониката. Направо намразих любимите ми Ман-чета. Иначе вкусовете ни съвпадат.
То и аз не знаех за Монсанто до преди няколко години. Нищо им няма на Ман-четата. Пък и още тогава излязоха VQB (17, 37, 71, 28...), VQE (11. 24...), FND и разбира се любимите ми TIL на Texas Instruments.
Имам TIL307 и TIL311 - от тези с вградената TTL логика - няма такава красота... :-D И та няма как вкусовете ни да не съвпадат.




пон дек 04, 2023 11:43 pmMamaMy написа:
Хубави години бяха :supz: .
:supz: Така е. Тогава всичко се развиваше с невероятни темпове и постоянно имаше нещо ново и значително.
:partyman:
емовлаха - специалист
Няма със какво да се похваля към края на 90-те приключих винтич техниката. Остана само фонотеката преди 5-6 години теглих и кибрита малко над 200 мс.
Уникални неща съм виждал най якото беше Съвецка фуражомелка ВЕФ 260 на батерий и тази песен къртий :supz: Качество на звука като това от клипа :-D Да съм бил някъде 5-6 годишен
torbalan - Дървен философ
Жив и здрав да си, да му се радваш на това.

Ама то за хвалене ли е? Не сме 1983та.
kr1100 - майстор
вт дек 05, 2023 12:23 amhidrazin написа:
пон дек 04, 2023 11:43 pmMamaMy написа:
Дори не знаех, че Монсанто имат пръст в електрониката. Направо намразих любимите ми Ман-чета. Иначе вкусовете ни съвпадат.
То и аз не знаех за Монсанто до преди няколко години. Нищо им няма на Ман-четата. Пък и още тогава излязоха VQB (17, 37, 71, 28...), VQE (11. 24...),
VQB 71 боклук. VQE 24 муцка ама ГДР ците по едно време закъсаха.И се наложи да слагам манчета МAN 71 на индикатора на Печора 1 и 2. Само ,че кармъза светене и дразнещо някои съветски заказчици се мръщеха и се намалих интензитета.
После пак се мина на VQE.
VQB to отдавна го ликвидирах, имам още VQE 24, имам и от Рис ова индикация / може и платка/ с дешифратор индикатор точков на НР 7300 -после не помня цифрите / РС-02 = радар скоростомер РС о2. Повече елементи отзад желязната завеса ; танталови кондензатори, гън диода, индикацията е имаше Кинтекс за внос. :wink: И едно трудно регулируем захранващ модул на 8,2 В.
Мога да фортн VQE 24 i HP то.и , ако изровя някое манче
hidrazin - майстор
вт дек 05, 2023 7:07 pmkr1100 написа:
...индикатор точков на НР 7300 -после не помня цифрите ...
:-D Цифрите са отпред Hewlett-Packard 5082-7300
Мисля има на платка останали няколко Hewlett-Packard HCMS-3966 - няма на света такъв боклук!
VQB-71 ще ти се видят направо цвете...

Прикачен файл:
hcms3966.jpg

:partyman:
MamaMy - майстор
Ей ви те един НР5082-7415 и две Ман-чета

Прикачен файл

Клипборд02.jpg
Vlad76 - специалист
Е тва ставали за хвалене?
Изображениеmy mouse clicker

Тема "Да се похваля" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: